Dyzet ditë pa Jorgo Malitën

Dyzet ditë pa Jorgo Malitën

Nga Osman Buzo Në 11 gusht të motit 2013, përveç diellit përvelues, na shoqëroi dhe një gjëndje emocionale me një peshë të rëndë, përcollëm për në banesën e fundit, një personalitet të kulturës dhe të dijes të kombit por dhe të qytetit tonë Libohovës. Unë u ndodha në këtë pelegrinazh dhe nuk munda të hesht […]

Në kujtim të profesorit të shquar Jorgo Malitës

Në kujtim të profesorit të shquar Jorgo Malitës

Nga Thanas Verdhi Më 11 gusht të këtij viti, u nda papritur nga jeta në moshën 74 vjeçare profesor Jorgo Malita. Për 52 vjet me radhë, ai ishte një nga profesorët më të shquar të Universitetit të Tiranës dhe, padyshim një nga më të shquarit në rang kombëtar. Asnjeri s’e pa Jorgo Malitën në shtrat, […]

Memaliaj, farmacistja me pushime, qytetaret mbeten pa medikamente

Ne keto dite te nxehta korriku qytetaret e Memaliajt detyrohen te udhetojne ne Tepelene apo Gjirokaster per te blere medikamente, pasi farmacia e vetme qe ekziston ne qytet, eshte e mbyllur. Pronaret e saj kane marre pushimet. Sikur te mos mjaftonte fakti qe mungojne shume mjeke specialiste ne qendren shendetesore, qyteti ka vetem nje farmaci. […]

Foto Lajm/ Kryeministri me te birin, Zaho

Kryeministri Rama poston në rrjetet sociale foton e parë të djalit të porsalindur. Me diçiturën “Foto e ditës” , Rama ndan me ndjekësit në Facebook dhe Tuiter emocionet e të qenit baba për herë të dytë pas shumë vitesh. *** Linda Rama lind djalë, quhet Zaho Gruaja e kryeministrit Edi Rama, Linda, ka lindur djalë. […]

La Repubblica: Shqiperia, nje vend magjepes (Foto)

Gazeta më e madhe italiane, “La Repubblica”, ka bërë një reportazh për turizmin në Shqipëri. Edhe pse evidenton disa problem, gazeta shkruan se Shqipëria është një vend magjepës për t’u vizituar. Sipas saj, Shqipëria nuk ka një natyrë të mrekullueshme, por edhe njerëz shumë mikëpritës dhe të dashur. “Gjëja më e bukur në Shqpiëri janë […]

Horoskopi, 25 korrik 2014

Dashi Në përgjithësi dita e sotme do të jetë e mirë pasi do të predominojë edhe sot pozitiviteti i Marsit dhe Afërditës në shenjë. Veçanërisht në planin sentimental priten zhvillime mjaft interesante. Demi Rrethanat ju imponojnë të tregoheni shumë të matur dhe shumë të durueshëm, pasi vetëm kështu mund të përballoni një ditë plot kontraste […]

Çifti kryeministror në pritje të lindjes së bebit, Rubena Moisiu zbardh detajet!!!

Një shtatzëni e mbarë dhe një beb brenda parametrave të caktuara e cilëson gjinekologia Rubena Moisiu, shtatzëninë e znj. Linda Rama. Një intervistë për “Shqiptarja.com”, Drejtoresha e Maternitetit “Koço Glozheni” pohon se në konsultën e fundit të bërë pak ditë më parë gjendja e fëmijës dhe e bashkëshortes së Kryeministrit Edi Rama, ka qenë shumë […]