Shkrimi “i panjohur” i Kadaresë: Ç’më ndodhi më 29 prill 1994

Shkrimi “i panjohur” i Kadaresë: Ç’më ndodhi më 29 prill 1994

Revista franceze “Le Nou vel Observateur” shumë kohë përpara se të vinte dita e 29 prillit 1994, iu ishte drejtuar rreth njëqind shkrimtarëve botërorë si Gabriel Garcia Marquez, Vaslav Havel, Günter Grass, Umberto Ecco, Milan Kundera, Salman Ruzhdie, José Saramago, Norman Mailler, Vargas Llosa, Octavio Paz etj., midis tyre edhe Ismail Kadaresë, për ta përshkruar […]

Beqaj inaguron qendrën shëndetësore në Lazarat: Fshati do i kthehet normalitetit

Beqaj inaguron qendrën shëndetësore në Lazarat: Fshati do i kthehet normalitetit

Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj ka inauguruar sot Qendrën Shëndetësore në Lazarat. Në fjalën e tij të rastit, Beqaj iu premtoi banorëve se Lazarati do i kthehet tashmë normalitetit. “Lazarati do të kthehet në normalitet. Do të funksionojë shërbimi shëndetësor”, ka thënë kreu i Shëndetësisë.  Qendra Shëndetësore në Lazarat iu nënshtrua së fundmi një rikonstruksioni, pasi […]

Asgjësohen 800 rrënjë narkotike në Salari të Tepelenës

Policia e Tepelenës shkatërroi 2 parcela të mbjella me kanabis në zonën e Salarisë. Operacion i koduar “Bambulli” u shtri në shtratin e përroit të Salarisë në afërsi të lumit Vjosë, ku janë zbuluar 500 bimë narkotike. Disa metra më tej janë gjetur edhe 308 fidanë kanabis të kultivuara në kubikë, gati për t’u mbjellë […]

Çamët “shpëtojnë” Libohovën. Mbetet njësi më vete

Çamët “shpëtojnë” Libohovën. Mbetet njësi më vete

Libohova do të mbetet njësi administrative më vete, nuk do të bashkohet me Gjirokastrën. Lajmi është konfirmuar pak minuta më parë gjatë diskutimeve për Reformën Territoriale në Komisionin e ngritur për këtë çështje, ku foli edhe kreu i PDIU, Shpetim Idrizi.Shqipëria do të ketë 61 bashki me ndarjen e re territoriale. Kështu variantit që ishte duke […]

PDIU: Libohova njësi më vete, bashkë me Pogonin dhe Zagorinë

PDIU: Libohova njësi më vete, bashkë me Pogonin dhe Zagorinë

“Në zonën e Gjirokastrës, ku sërish është përdorur kriteri përjashtimor, Bashkia e Libohovës duhet të bashkohet me komunat Qendër-Libohovë, Zagori dhe Pogon”,- thuhet ndër të tjera në letrën që Shpëtim Idrizi, kryetari i Partisë për Drejtësi Integrim dhe Unitet, i ka dërguar ministrit për Çështjet Vendore, Bledi Çuçi.  Duke vijuar më tej, Shpëtim Idrizi sqaron: […]

“Nusja dhe shtetrrethimi”, dasëm me policë në Lazarat

Pas operacionit të policisë në Lazarat, duket se fshati po i rikthehet normalitetit. Megjithatë policia nuk është larguar ende, duke vazhduar me kontrollet e banesave dhe mbajtjen nën kontroll të terrenit. Një ditë më parë në Lazarat kishte një dasëm, ceremonia e së cilës u zhvillua në një prej restoranteve në qendër të fshatit. Por […]