“Ethet e skrapit”, puseta pa kapakë në rrugët e Libohovës (Foto)

“Ethet e skrapit”, puseta pa kapakë në rrugët e Libohovës (Foto)

Vjedhja e kapakëve të pusetave është një problem dy dekadësh në Shqipëri dhe Libohova s’ka se si bën përjashtim nga kjo marrëzi. Në shumë prej rrugëve të Libohovës, kapakët e pusetave mungojnë. Problematike mbetet rruga nga pazari për te shkolla 9- vjeçare “Avni Rustemi”. Në të gjithë gjatësinë e saj është e vështirë të gjesh […]

Horoskopi, 21 korrik 2014

Dashi Janë shumë planetë në lëvizja, çka përcakton edhe një farë paqëndueshmërie gjatë ditës së sotme, që në aspektin ekonomik mund të jetë jo edhe aq pozitive, me gjithë mbështetjen e Jupiterit. Demi Edhe të lindurit e kësaj shenje do të përfshihen në ‘vorbulla” virtuale lëvizjesh planetare, të cilat, gjithsesi do të jenë pozitive e […]

Kakavijë, hapet Zyra e Informimit Turistik

 Agjensia Kombëtare e Turizmit në bashkëpunim me Bashkinë e   Gjirokastrës dhe Bashkinë Janinë, inaguruan sot në pikët kufitare të Kakavijës një zyrë informacioni turistik. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast merrnin pjesë drejtoresha e Agjensisë Kombëtare të Turizmit, Julinda Dhamo, kreu i Bashkisë Gjirokastër, Flamur Bime si dhe kryebashkiaku i Janinës Filipos Filios. […]

Tjeter kallezim penal per Dasho Alikon dhe dy kryepleq te Lazaratit

Dashnor Aliko, kryetari i Komunës Lazarat kallëzohet serish penalisht në prokurori edhe për akuzën e “shpërdorimit të detyrës”, bashkë me dy kryepleq të zonës. Kallëzimi për kryetarin e Komunës Lazarat, vjen vetëm pak kohë pasi Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së SHtetit e denoncoi atë në Prokurori për Krime të Rënda, si njërin nga “kapot” […]

Del në dritë paja e Shanishasë, motrës së Ali Pashës

Del në dritë paja e Shanishasë, motrës së Ali Pashës

Nuk dihet në ka qenë vetë dora e Shanishasë ajo që i ka qëndisur, apo dikush tjetër e paguar prej saj. E qartë është që kanë qenë duar mjeshtërish. Disa pjesë të pajës së Shanishasë, motrës së Ali Pashë Tepelenës, kanë mbërritur deri në ditët tona. Janë këllëfë jastëku, apo centro të zbukuruara me dorë, […]

Horoskopi, 20 korrik 2014

Dashi Parashikohet një ditë me përgjithësisht pozitive për të gjithë të lindurit e kësaj shenje, sidomos ata të dekadës së parë.Një sukses personal do t’ju bëjë me fletë, ndërsa erosi në kuota të larta.   Demi Nën një qiell kaq të ngarkuar do të ishte kohë e humbur të kërkonit qetësi, aq më tepër kur […]

Pas policisë, në Lazarat “hyjnë” bluzat e bardha

Pas  rendit dhe qetësisë 4500 banorët e Lazaratit kanë tashmë një qendër të re shëndetësore. Ministria e Shëndetësisë ka restauruar Poliklinikën e fshatit, e cila tashmë mund të ofrojë të gjitha shërbimet shëndetësore të parësorit. Ministri Beqaj ka qenë në Lazarat, ku dhe premtoi fuqizimin e shërbimit parësor në të gjithë vendin. “Pas stabilizimit të […]