Incident në Gjirokastër, ballistët kundër Artur Roshit dhe Dasho Alikos: Mos mba spiunat e PD-së, mos mba ata larot ti

Incident në Gjirokastër, ballistët kundër Artur Roshit dhe Dasho Alikos: Mos mba spiunat e PD-së, mos mba ata larot ti

Plas sherri gjate cereminise përkujtimore te luftës së Gërhotit në Gjirokastër. Britma, sharje dhe deri perplasje fizike ne vendin ku prehen eshtrat e disa prej krerëve nacionalistë të ekzekutuar janë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ne konflikt jane perfshire përfaqësuesit e dy partive të Ballit Kombëtar; Partisë Balli Kombëtar dhe Balli Kombëtar Demokrat. Kanë qenë […]

E vërteta e shkollës së mesme për kryebashkiakun e Gjirokastrës, Flamur Golemi (DOKUMENTET)

E vërteta e shkollës së mesme për kryebashkiakun e Gjirokastrës, Flamur Golemi (DOKUMENTET)

Kryebashkiaku i Gjirokastrës, Flamur Golemi, ka reaguar për herë të parë pas akuzave që i janë bërë nga gazetari Telnis Skuqi për cështjen e shkollës së mesme. Në një deklaratë të gjatë Golemi shpjegon se tre vite të gjimnazit i ka kryer në Leskovik për shkak të rrethanave familjare. Më pas është transferuar në gjimnazin ‘Janaq […]

RENEA zbarkon në Lazarat, ndalohen dy gra për kultivim kanabisi

RENEA zbarkon në Lazarat, ndalohen dy gra për kultivim kanabisi

    Gjatë kontrollit, në dy banesa janë gjetur dhe sekuestruar 40 rrënjë kanabis. Policia ka shoqëruar në komisariat shtetaset Shkëlqime Rabaj dhe Bajame Toto, në banesat e të cilave u gjet droga. Njëra prej tyre mësohet se është e moshuar, mbi 65 vjeç. Aksioni mësohet se është i shtrirë në të gjithë qarkun. Burimet […]

Lindita Rova në krye të Këshillit të Qarkut Gjirokastër, e para grua që drejton këtë institucion

Lindita Rova në krye të Këshillit të Qarkut Gjirokastër, e para grua që drejton këtë institucion

Kryetarja e re e Këshillit të Qarkut Gjirokastër do të jetë Lindita Rova. Ajo është zgjedhur në këtë post me shumicë votash duke qenë edhe kandidatja e vetme e propozuar në mbledhjen e parë të Këshillit të Qarkut. Anëtarët ranë dakord që votimi të ishte i hapur. I pranishëm në mbledhjen e Këshillit ishte edhe […]

3.8 ballë, tërmeti tund Gjirokastrën dhe gjithë jugun e vendit

3.8 ballë, tërmeti tund Gjirokastrën dhe gjithë jugun e vendit

Lëkundje të forta tërmeti janë regjistruar rreth orës 19:50 të së enjtes mbrëma (5 shtator). Sipas njoftimeve të IGJEUM tërmeti ka qenë 3.8 ballë i shkallës Rihter. Epiqendra e tij ka qenë fshati Frashër në Gjirokastër, nuk raportohet për persona të lënduar apo dëme materiale. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Himarë e Sarandë. Mes banorëve […]

Vjedhja e energjisë elektrike, Gjykata e Gjirokastrës liron nga burgu Armand Mamanin

Vjedhja e energjisë elektrike, Gjykata e Gjirokastrës liron nga burgu Armand Mamanin

Ish-drejtori i Agjencisë së Mirëqënies dhe Kujdesit Social në Bashkinë Gjirokastër, Armand Mamani, doli sot para Gjykatës për t’u njohur me masën e sigurisë. Gjykata caktoi masën ‘detyrim paraqitje’ për Mamanin. Ai u ndalua dy ditë më parë nga policia pasi në institucionin që drejtonte deri më tani dilte një kabëll përmes së cilit vidhej […]

Po vidhte energjinë elektrike për kushërirën, arrestohet ish-drejtori i Bashkisë Gjirokastër, Armand Mamani

Po vidhte energjinë elektrike për kushërirën, arrestohet ish-drejtori i Bashkisë Gjirokastër, Armand Mamani

Policia e Gjirokastrës konfirmon zyrtarisht ndalimin e Armand Mamanit për ‘shpërdorim detyre’ dhe arrestimin e disa personave të tjerë. Përmes një njoftimi për mediat, policia sqaron se cfarë ka ndodhur më tepër rreth këtij rasti. Më poshtë njoftimi i plotë. Gjirokastër. Ndalohet ish drejtori i Agjensisë së Mirqënies dhe Kujdesit Social për veprën penale “Shpërdorim […]

Aksident në zonën muzeale të Gjirokastrës, plagoset turistja angleze

Aksident në zonën muzeale të Gjirokastrës, plagoset turistja angleze

Një aksident ka ndodhur në zonën muzeale të Gjirokastrës. Policia njofton se e plagosur ka mbetur një turiste angleze. Njoftimi paraprak për ngjarjen Njoftohemi se në zonën muzeale, lagja “Pazar i Vjetër”, Gjirokastër, mjeti tip “Honday”, me drejtues shtetasin C.L(Shtetas Spanjoll), 26 vjeç, ka goditur kalimtaren shtetasen J.S(Shtetase Angleze), 32 vjeçe. Për pasojë shtetasia J.S. […]

Aksident në autostradën Gjirokastër-Kakavijë, një i plagosur rëndë (Emri)

Aksident në autostradën Gjirokastër-Kakavijë, një i plagosur rëndë (Emri)

Një aksident ka ndodhur mesditën e sotme në autostradën Gjirokastër-Kakavijë. Policia ka shpërndarë një informacion paraprak për ngjarjen. Njoftimi Në aksin nacional Gjirokastër – Kakavije, në afërsi të fshatit Grapsh, automjeti tip “Benz”, me drejtues shtetasin E.H, 20 vjeç, banues në Fier, ka goditur shtetasin Flamur Pashaj, 62 vjeç, banues në Fier, i cili është […]