Aksidenti i rëndë me dy viktima në Grapsh, foto nga vendi i ngjarjes (FOTO)

Aksidenti i rëndë me dy viktima në Grapsh, foto nga vendi i ngjarjes (FOTO)

Libohova Online sjell foto nga aksidenti i sotëm pranë fshatit Grapsh në aksin rrugor Gjirokastër-Kakavijë, ku një makinë ka dalë nga rruga duke përfunduar në kanal në. Për pasojë humbën jetën dy persona, ndërsa një person i tretë është plagosur. Viktimat janë 30-vjeçari A.N (drejtuesi i mjetit) dhe pasagjeri G.Sh, të dy nga fshati Plesat. Personi […]

Historia e Kryqit të famshëm te Labovës

Historia e Kryqit të famshëm te Labovës

Nga Gazmend Muka  Kryqi i Labovës, me sa kanë bërë të ditur rrethet studimore, duket se na konsulton një ikonografi paksa të zakonshme, e krahasuar kjo me kryqet e shumta të inventarizuara nga instuticionet tona kulturore në hapsirën shqiptare. Në tërësinë e tyre kryqet e ekspozuara në hapësirat tona muzeale dhe që ruhen në fondet […]

A ishte Enver Hoxha homoseksual? (Video)

A ishte Enver Hoxha homoseksual? (Video)

Kush ishte agjenti amerikan, që u përfol për një lidhje intime me Enver Hoxhën? Thomas Stefani (Thomas Stephan) ka qenë një drejtuesit e lartë, që u dërgua nga Misioni Amerikan në Shqipëri për dy vite, 1943-1945. Por mbetet gjithashtu një ndër personazhet më të përfolur të Luftës Nacionalçlirimtare dhe kjo, jo më shumë për shkak […]

Kuriozitete për kryeministrat shqiptarë/ Mes 10 të dënuarve me vdekje edhe Eqerem Libohova

Kuriozitete për kryeministrat shqiptarë/ Mes 10 të dënuarve me vdekje edhe Eqerem Libohova

Në 103 vjet shtet Shqipëria numëron 33 kryeministra, që me një llogari të thjeshtë i bie një kryeministër për 3 vjet. Po të heqësh 27 vitet e Mehmet Shehut dhe 9 vitet e Adil Çarçanit, Shqipëria rezulton shteti më i pastabilizuar në Evropë Por nga se dallohen kryeministrat e shtetit shqiptar? Është një histori që […]

Myfid bej Libohova, diplomati “turk” që krijoi Lek-un

Myfid bej Libohova, diplomati “turk” që krijoi Lek-un

Myfid bej Libohova, diplomati i njohur i Perandorisë Osmane dhe krijuesi i asaj shqiptare, ishte tekniku që realizoi Bankën dhe monedhën kombëtare. Me emrin e tij janë të lidhura shumë aktivitete politike të para Luftës së Dytë Botërore. Për Eqerem bej Vlorën, ai ishte një burrë me cilësi dhe me një kulturë të madhe, ndërsa […]

Çelja e shkollës së parë shqipe në Libohovë

Çelja e shkollës së parë shqipe në Libohovë

Shkolla e parë shqipe në Libohovë është hapur në korrik të vitit 1909 në një godinë në lagjen “Çaushlli” të qytetit me ndihmën e vendasve, të libohovitëve atdhetarë me banim në vendlindje dhe të mërguar në Stamboll, Athinë dhe Janinë, ndërsa mësuesi i saj i parë ka qenë Sherif Ruli, pa lënë mënjanë edhe kontributin […]

Historia e Lidhjes së Prizrenit

Historia e Lidhjes së Prizrenit

Lidhja e Prizrenit ishte lëvizja e parë e shqiptare e madhe e organizuar në mënyrë administrative, politike dhe ushtarake që prej kohës së Skënderbeut. Të detyruar nga rrethanat specifike të vitit 1878, shqiptarët thirrën një Kuvend Mbarëkombëtar, i cili synonte bashkimin e Shqipërisë. Pas firmosjes së Marrëveshjes të Shën Stefanit mes Rusisë dhe Turqisë, ku […]

Louis Arnaud: Shqipëria është më e lashtë se vetë Europa

Louis Arnaud: Shqipëria është më e lashtë se vetë Europa

Është një letër e shkruar për gazetën franceze “La Croix”‘ (“Kryqi”), nga i dërguari i posaçëm i saj në Athinë jo më larg se tre ditë pas fillimit të mbledhjes së Konferencës të Ambasadorëve në Londër, më 16 dhjetor 1912, kur Shqipëria e Ismail Qemalit kishte shpallur tashmë pavarësinë e saj de facto et de […]

1 2 3 6