Ulni shpejtësinë! Së shpejti policë kartoni nëpër autostrada

Policia e Shtetit ka përforcuar masat e sigurisë në kuadër të sezonit turistik e një prej tyre duket se janë edhe këta policë rrugorë prej kartoni, të ngjitur në shtyllat anash rrugëve, natyrisht pranë një makine gjithashtu prej kartoni. Pritet qe te tille police prej kartoni te vendosen pothuajse ne cdo rruge kryesore. Ideja eshte […]

Momenti i vrasjes së Artan Santos (Video)

Për herë të parë një video e siguruar nga kamerat e vëzhgimit jep të plotë gjithë momentin kur është qëlluar mbi bankierin Artan Santo. Lapsi.al publikon për herë të parë pamjet ekskluzive, të regjistruara nga kjo kamera e sigurisë që tregojnë qartë mënyrën se si është ekzekutuar bankieri Artan Santo, mëngjesit e 26 qershorit. Momentet […]

ILDKP kallëzon penalisht drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Shërbimit Social Gjirokastër

ILDKP kallëzon penalisht drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Shërbimit Social Gjirokastër

Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave, paraqet  pranë organit të akuzës kallëzimin penal ndaj subjektit deklarues Mite Mejdi, me funksion Drejtor pranë Drejtorisë së Zyrës Rajonale të Shërbimit Social Shtetëror, Gjirokastër.  Sipas ILDKPI, nga verifikimet e kryera rezultoi të jetë në shkelje të nenit 257/a të Kodit Penal. […]

10 qytetet e Shqipërisë ku mund të jetohet më mirë për vitin 2014

Tyler Brûlé gazetar i njohur kanadez dhe themelues i revistë Monocle, kur vendosi para 7 vitesh të klasifikonte 25 qytetet më të mira të planetit hasi në kundërshti të forta. Skeptikët e shumtë e këshillonin të hiqte dorë se ishte një sipërmarrje gjigande dhe kërkonte kohë, shpenzime, njerëz. Por botuesi Tyler në heshtje thirri specialistë kompetentë me famë si arkitektë, artistë, […]

Lazarati turistik, grupe vizitorësh në fshat

Lazarati turistik, grupe vizitorësh në fshat

Pas operacionit të policisë në Lazarat dhe “çlirimin” e fshatit, kurioziteti shtyn shumë njerëz të shkojnë të vizitojnë atë që mediat perëndimore e kanë cilësuar si “kryeqyteti europian i marijuanës”. Grupe të ndryshme vizitorësh vendas e të huaj që kalojnë tranzit në Gjirokastër, ndalen edhe në Lazarat duke shëtitur në rrugicat e fshatit, duke biseduar […]

Kadare: Ky është romani im i parë i vërtetë, e mohova, dukej i prapambetur

Kadare: Ky është romani im i parë i vërtetë, e mohova, dukej i prapambetur

Nasho Jorgaqi ka botuar dje në “Gazeta Shqiptare” një ‘Letër të Hapur’ për Ismail Kadarenë. Në të shprehet se është ai “i paemri” që ka botuar novelën “Dashuria e Mimozës” për historinë rinore të shkrimtarit. “Një letrar i kohës, dashamirës dhe i njohuri im, shkroi dhe botoi një ‘histori dashurie’ të ngjashme… duke kujtuar se […]

“Ethet e skrapit”, puseta pa kapakë në rrugët e Libohovës (Foto)

“Ethet e skrapit”, puseta pa kapakë në rrugët e Libohovës (Foto)

Vjedhja e kapakëve të pusetave është një problem dy dekadësh në Shqipëri dhe Libohova s’ka se si bën përjashtim nga kjo marrëzi. Në shumë prej rrugëve të Libohovës, kapakët e pusetave mungojnë. Problematike mbetet rruga nga pazari për te shkolla 9- vjeçare “Avni Rustemi”. Në të gjithë gjatësinë e saj është e vështirë të gjesh […]

Horoskopi, 21 korrik 2014

Dashi Janë shumë planetë në lëvizja, çka përcakton edhe një farë paqëndueshmërie gjatë ditës së sotme, që në aspektin ekonomik mund të jetë jo edhe aq pozitive, me gjithë mbështetjen e Jupiterit. Demi Edhe të lindurit e kësaj shenje do të përfshihen në ‘vorbulla” virtuale lëvizjesh planetare, të cilat, gjithsesi do të jenë pozitive e […]