Libohovitët e Gjirokastrës në vitet 1970

Libohovitët e Gjirokastrës në vitet 1970

Nga Osman Buzo Kur mbërrita në Gjirokastër viteve 1970, një shprehje humoristike e gjeta të ulur këmbë kryq në qafën e pazarit e kudo sokakëve të qeshur. Disa thoshin: Ishin di gjirokastritë e nuk ngrinin dot një thes me kashtë ,vajti një libohovit e u tha : zbrazeni ta ngremë bashkë. Kurse disa të tjerë […]

Eksporti “Made in Albania”

Eksporti “Made in Albania”

Nga Daniel Guçe Eksportet shqiptare vijojnë të rriten, krahasuar me një vit më parë. Rritja e eksportit vjen për një sërë faktoresh duke përfshirë: incentivat në paketat  lehtësuese , masat fiskale apo administrative, të ndërmarra  nga qeveria shqiptare  në disa sektorë të ekonomisë. Rritja e eksporteve gjatë këtij viti, është një tregues i rëndësishem jo […]

Gjirokastra, qyteti i treti në Shqipëri me më shumë makina

Gjirokastra, qyteti i treti në Shqipëri me më shumë makina

Shumica dërrmuese e shqiptarëve nuk zotërojnë makinë. Sipas INSTAT, vetëm 17.7 % e shqiptarëve zotërojnë një makinë, ndërsa shifrat tregojnë se qarku i Durrësit dhe i Vlorës kryesojnë me numrin më të madh të tyre. Banorët e qarkut të Durrësit renditen në Shqipëri me numrin më të lartë të pajisur me makina, shifrat e INSTAT […]

Aeroporti i Gjirokastrës, Bërxholli sulmon forumin që lobon për ndërtimin e tij

Aeroporti i Gjirokastrës, Bërxholli sulmon forumin që lobon për ndërtimin e tij

Nga ARQILE BERXHOLI Diku aty në të djathtë të rrugës GjirokastërLunxhëri, sa kalon urën e lumit Drino, shtrihet një fushë mbuluar me bar, rrethuar me tela me gjemba, me një portë hekuri, me një ngrehinë që është quajtur stacioni meteorologjik dhe një numër blloqesh betoni të vendosur jo shumë larg njëri-tjetrit. Ne lunxhotët, që venim […]

In memoriam/ Tre vjet pa Jorgo Malitën

In memoriam/ Tre vjet pa Jorgo Malitën

Nga Thanas Verdhi Ishte një përvjetor i trishtë takimi për të përkujtuar 3 vjetorin e ndarjes nga jeta të Jorgo Malitës. Familja, të afërmit dhe miqtë e të ndjerit, e ndien fort mungesën e tij. Edhe studentët e tre viteve të fundit, nuk e patën fatin ta njihnin dhe dëgjonin profesorin e ” hekurt” të […]

Nderimi i Jorgo Malitës, një titull i vonuar, por i merituar

Nderimi i Jorgo Malitës, një titull i vonuar, por i merituar

Nga Thanas Verdhi Nje titull i merituar nderi qe, Bashkia e Libohoves, i akordoi qytetarit dhe profesorit te shquar libohovit, Jorgo Malita. Ai ishte nje nga emrat me dinjitoze qe, per me shume se gjysme shekulli, ishte dhe mbetet nje nga personalitetet emblematike qe, pa dyshim ka nje vend te merituar nderi ne ate grupim […]

“Tapitë” që mund të ringjallin Gjirokastrën

“Tapitë” që mund të ringjallin Gjirokastrën

Nga Mero Baze Aty ku tatëpjeta e “Sokakut të të marrëve” mbaron, fillon shtëpia e Kadareve. Si për të të hutuar dhe me arkitekturën, porta e madhe e saj, me një hark rreth 3 metra, në fakt nuk është e “gënjeshtërt”, pasi nuk është rruga për të hyrë në shtëpi, por për të dalë pas […]

Festivali Foklorik i Gjirokastrës, vlerat e nëpërkëmbura

Festivali Foklorik i Gjirokastrës, vlerat e nëpërkëmbura

Nga Vlash Prendi Më në fund edhe evenimenti më i rëndësishëm folklorik mbarëkombëtarë përfundoi. Përfundoi aktiviteti më i madh që promovon ritmikisht në çdo 5-vjet kërkimet dhe vlerat e këngës dhe valles burimore mbarëkombëtare shqiptare, për të cilin pak u interesuam, pak kontribuam dhe akoma më pak punuam. Ishte një festival vlerash, gjetjesh, përsëritjesh, mungesash […]

1 2 3 5