Tërmeti tund jugun e vendit, epiqendra në Frashtan të Dropullit

Një tërmet ka rënë në orët e para të mëngjesit në Gjirokastër dhe Sarandë, duke krijuar panik tek banorët e zonës dhe pushuesit që nuk janë të paktë në këtë kohë.

Mësohet se tërmeti ka rënë në orën 02:22 të mëngjesit të ditës së sotme dhe epiqendra e tij ka qenë në Frashtan të Gjirokastrës.

Sipas të dhënave, tërmeti ka qenë i shkalles 2.8 Rihter dhe përveç panikut nuk ka sjellë dëme të tjera.

Lëkundje të lehta janë ndjerë edhe në zonat e tjera ditët e fundit.

Ndërkaq një tërmet i rënë në ishullin italian të Iscia pak ditë më parë solli edhe viktima, ndërsa shkatërroi disa ndërtesa të vjetra.

Image