Emrat e të aksidentuarve në Dervician

Emrat e të aksidentuarve në Dervician

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në aksin Gjirokastër-Kakavijë, pranë kryqëzimit të fshatit Dervician, ku kanë mbetur të plagosur 6 persona. Makina tip “Jeep” është përpalsur me një tjetër makinë tip“Benz”. Nje prej drejtuesve të mjeteve ishte nga fshati Goranxi. Në automjetin tjetër udhëtonin pjesëtarë të një familje nga Elbasani. Të plagosurit janë: […]

Aksidenti në Dropull, shihni ku ka përfunduar fuoristrada (FOTO)

Aksidenti në Dropull, shihni ku ka përfunduar fuoristrada (FOTO)

Pesë persona, mes tyre një fëmijë janë plagosur mëngjesin e sotëm nga një aksident që ka ndodhur në Dervicjan të Gjirokastrës në orën 08:30. Një fuoristradë është përmbysur dhe ka përfunduar disa metra jashtë rrugë pas përplasjes me një Benz. Pesë të plagosurit, një nga Gjirokastra dhe katër nga Elbasani janë dërguar me shpejtësi në […]

Aksident në Dervician, plagosen katër pjesëtarë të një familje. Një fëmijë në gjendje të rëndë

Aksident në Dervician, plagosen katër pjesëtarë të një familje. Një fëmijë në gjendje të rëndë

Një aksident rrugor është regjistruar mëngjesin e sotëm në aksin nacional Kakavijë-Gjirokastër, në afërsi të Dervicianit. Për pasojë, katër persona nga e njëjta familje kanë mbetur të plagosur, prej të cilëve një fëmijë rreth 5 vjeç ndodhet në gjendje të rëndë. Fëmija ka pësuar dëmtime të rënda në kokë. Në makinën e dytë e përfshirë […]

Mori një këshilltar në Libohovë, Bindja Demokratike kërkon që zgjedhjet të shpallen të pavlefshme

Mori një këshilltar në Libohovë, Bindja Demokratike kërkon që zgjedhjet të shpallen të pavlefshme

KQZ mblidhet këtë të shtunë për kërkesën e Bindjes Demokratike, për shpalljen të pavlefshme të zgjedhjeve të 30 qershorit në 41 bashki. Në rendin e ditës së mbledhjes e sotme, siç njofton KQZ, është hedhja e shortit për shqyrtimin e kërkesës ankimore nga subjekti zgjedhor Partia Bindja Demokratike, me objekt shpalljen e pavlefshmërisë së zgjedhjeve […]

Libohovë, ngordhja e deleve nga plasja në Bulo, flet çobani dhe veterineri (VIDEO)

Libohovë, ngordhja e deleve nga plasja në Bulo, flet çobani dhe veterineri (VIDEO)

Antraksi, ose plasja siç njihet ndryshe, një sëmundje që prek kafshët por edhe njerëzit duke u rrezikuar jetën është shfaqur në fshatin Bulo të Libohovës. 11 krerë bagëti të imta kanë ngordhur vetëm ditët e fundit vetëm një blegtori në zonë. Pas dyshimeve, ai njoftoi menjëherë specialistët duke ngritur alarmin për rikthimin e sëmundjes së […]

Libohovë, ngordhin nga antraksi 10 kokë dele në fshatin Bulo

Libohovë, ngordhin nga antraksi 10 kokë dele në fshatin Bulo

10 krerë bagëti të imta kanë ngordhur në fshatin Bulo në bashkinë e Libohovës. Mësohet se shkak i ngordhjes së tyre është bërë sëmundja e Antraksit ose siç njihet ndryshe plasja. Vatra e re kësaj sëmundje ka vënë në alarm sektorin e veterinarisë në Gjirokastër, të cilët kanë bërë vaksinimin e tufës dhe izolimin e […]

Zgjedhjet në Libohovë, Bindja Demokratike forcë e parë në fshatin Suhë

Zgjedhjet në Libohovë, Bindja Demokratike forcë e parë në fshatin Suhë

Bindja Demokratike, partia me koordinator Astrit Patozin, ka dalë forcë e parë politike në një prej fshatrave të Bashkisë Libohovë. Në Suhë kjo parti ka marrë 43 vota, ndërsa PS vetëm 36 vota. Në Këshillin Bashkiak të Libohovës kjo parti do të përfaqësohet me një këshilltar. Në listën e kandidatëve për këshilltarë, Bindja Demokratike kishte […]

Përfundon numërimi i votave në Libohovë, Luiza Mandi merr një mandat të dytë si kryetare bashkie

Përfundon numërimi i votave në Libohovë, Luiza Mandi merr një mandat të dytë si kryetare bashkie

Në orët e para të mëngjesit të sotëm ka përfunduar numërimi i votave në KZAZ-në Nr.79 në Libohovë. Luiza Mandi është shpallur fituese me 1275 vota të vlefshme nga 1369 të hedhura më kuti. Shumicën e Kēshillit Bashkiak e ka Partia Socialiste. Bindja Demokratike e Astrit Patozit ka marrē një këshilltar, ndērsa Demokracia Sociale e […]

Mbyllet qetësisht procesi i votimit në Libohovë, Luiza Mandi vijon mandatin e dytë si kryebashkiake

Mbyllet qetësisht procesi i votimit në Libohovë, Luiza Mandi vijon mandatin e dytë si kryebashkiake

Ka përfunduar me sukses procesi zgjedhor në Bashkinë Libohovë. Pritet që të dorëzohen në KZAZ materialet nga 12 qendrat e votimit. Numri total i pjesëmarrësve në zgjedhje është 1369 persona. Nëse e marrim të mirëqënë faktin se këto janë të gjitha votat që shkojnë për PS-në, krahasuar me zgjedhjet e vitit 2017, PS ka marrë […]

Zjarr dhe zgjedhje në Gjirokastër, digjet një shtëpi në fshatin Kakodhiq

Zjarr dhe zgjedhje në Gjirokastër, digjet një shtëpi në fshatin Kakodhiq

Në fshatin Kokodhiq të Gjirokastrës, një banesë e cila ishte në pronësi të Thoma Dobros është shkrumbuar nga flakët. Forcat zjarrfikëse kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe kanë bërë të pamundurën për të mbajtur flakët nën kontroll. Sipas shefit të PMNZSH, Kutjim Bizhga, zjarri ka shkrumbuar një depo dhe 2/3 e banesës. Megjithatë zjarri […]

1 4 5 6 7 8 559