Zgjidhet kryesia e re e shoqatës “Lunxhëria”

Zgjidhet kryesia e re e shoqatës “Lunxhëria”

Shoqata atdhetare kulturore “Lunxhëria” zgjodhi sot kryesinë e saj të re. Në  mbledhjen e sotme të asamblesë së kësaj shoqate, u bë  edhe konstituimi i kryesisë , qendra e së cilës do të jetë në  Gjirokastër. Mes 21 emrave, në  përfundim të  zgjedhjeve, kryetar i kryesisë  është zgjedhur Koço Vasili, nënkryetar Kristaq Lefteri dhe sekretar […]

Gjirokastër, 10 mijë vizitorë në 6 muaj

Në 6 muajt e parë  të  këtij viti, numri i vizitorë ve në  Gjirokastër llogaritet në  rreth 10 mijë . Të  dhënat publikohen prej Zyrës së  Informacionit Turistik pranë  Bashkisë Gjirokastër. Në  një  intervistë  për Ora News, nënkryetari i bashkisë , Odise Kote, thotë se krahasuar me një  vit më  parë  është dyfishuar numri i […]

Shtohet misteri, 100 nga viktimat e avionit te qelluar ne Ukraine, pjesemarres ne konferencen kunder AIDS

Shumica e udhëtarëve në bordin e Malysia e Airlines që u rrëzua në Ukrainën Lindore të enjten ishin staf i Organizatës Botërore të Shëndetësisë që ishin nisur drejt një konferencë hulumtuese për sëmundjen e njohur si AIDS. Gati rreth 100 udhëtarë ishin duke shkuar drjet Melbourne’it për të marrë pjesë në këtë konferencë ka raportuar […]

“OMONIA”, e kenaqur me Dropullin, por jo me Himaren

Nuk ka probleme per Dropullin, i cili me ndarjen e re administrative krijon nje bashki te vetme se bashku me Pogonin, por pika e dobet eshte Himara. Ishte parashikuar ne fakt qe prej fillimit dicka e tille. Behet fjale per organizaten “OMONIA” dhe PBDNJ, dy subjekte keto qe perfaqesojne minoritetin grek ne Shqiperi. Kreu i […]

Aeroporti i Gjirokstres vetem ne leter, i Kukesit gati per t’u vene ne pune

Aeroporti i Gjirokstres vetem ne leter, i Kukesit gati per t’u vene ne pune

Bëhet gati për t’u vënë në punë Aeroporti i Kukësit. Në një udhëzim të përbashkët, i firmosur nga ministri i Financës, Shkëlqim Cani, dhe ai i Transporteve, Edmond Haxhinasto përcakton se administrimi i Aeroportit të Kukësit i kalon Aviacionit Civil. Ky udhëzim është firmosur në Fletoren Zyrtare ku përcakton se “Deri në vënien në punë […]

“Shqipëria e Re” me 61 bashki

“Shqipëria e Re” me 61 bashki

Harta e re, Shqipëria me  61 bashki 1. Malësi e Madhe 2. Shkodër 3. Tropojë 4. Vau i Dejës 5. Pukë 6. Has 7. Kukës 8. Lezhë 9. Mirditë 10. Kurbin 11. Mat 12. Dibër 13. Durrës 14. Shijak 15. Krujë 16. Bulqizë 17. Kamëz 18. Tiranë 19. Kavajë 20. Peqin 21. Elbasan 22. Librazhd 23. Pogradec 24. Puctec 25. Gramsh 26. Cërrik 27. Divjakë 28. Lushnjë 29. Berat 30. Kuçovë 31. Skrapar 32. Fier 33. Patos 34. Mallakastër 35. Maliq 36. Korçë 37. Devoll 38. Vlorë 39. Tepelenë 40. Përmet 41. Kolonjë 42. Himarë 43. Gjirokastër 44. […]

Shkrimi “i panjohur” i Kadaresë: Ç’më ndodhi më 29 prill 1994

Shkrimi “i panjohur” i Kadaresë: Ç’më ndodhi më 29 prill 1994

Revista franceze “Le Nou vel Observateur” shumë kohë përpara se të vinte dita e 29 prillit 1994, iu ishte drejtuar rreth njëqind shkrimtarëve botërorë si Gabriel Garcia Marquez, Vaslav Havel, Günter Grass, Umberto Ecco, Milan Kundera, Salman Ruzhdie, José Saramago, Norman Mailler, Vargas Llosa, Octavio Paz etj., midis tyre edhe Ismail Kadaresë, për ta përshkruar […]

Beqaj inaguron qendrën shëndetësore në Lazarat: Fshati do i kthehet normalitetit

Beqaj inaguron qendrën shëndetësore në Lazarat: Fshati do i kthehet normalitetit

Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj ka inauguruar sot Qendrën Shëndetësore në Lazarat. Në fjalën e tij të rastit, Beqaj iu premtoi banorëve se Lazarati do i kthehet tashmë normalitetit. “Lazarati do të kthehet në normalitet. Do të funksionojë shërbimi shëndetësor”, ka thënë kreu i Shëndetësisë.  Qendra Shëndetësore në Lazarat iu nënshtrua së fundmi një rikonstruksioni, pasi […]