Korfuz, anija me 400 persona jep alarmin SOS. Flitet dhe për persona të armatosur në bord

1583186-655x356Mediat greke po raportojnë për një tjetër anije të rrezikuar pranë brigjeve të Korfuzit. Sipas mediave greke bëhet fjalë për një anije “Blue Sky” me rreth 400 pasagjerë në perëndim të Korfuzit që ka dhënë sinalin SOS. Media italiane shkruan se dyshohet se ndodhen edhe persona të armatosur.

Sipas informacioneve të para sinjali SOS është kapur nga roja bregdetare italiane që kanë njoftuar menjeherë autoritete greke.

Drejt anijes janë dërguar me urgjencë dy helikoppetrë grekë PUMA. Situate është e paqartë, por mësohet nga burimet e ministrisë së transportit se anija dyshohet të ketë në bord emigrant të jashtëligjshëm.

Autoritetet janë në alarm.

Vijon