Shifrat rriten frikshëm dhe po shkojmë drejt mbylljes së dytë, 327 raste të reja me Covid në Shqipëri, 14 në qarkun Gjirokastër

Sot në vend është shënuar numri më i madh i viktimave nga pandemia e koronavirusit. Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se kanë ndërruar jetë 9 persona; një 44 dhe 69-vjeçar nga Tirana, një grua 60 vjeçe nga Mati, një 65-vjeçare nga Durrësi, një 66-vjeçar nga Tropojë, një 68-vjeçar nga Pogradeci, dy 71-vjeçare nga Elbasani dhe Berati, dhe një 78-vjeçar nga Korça. Nga 1472 testime të kryera, kanë rezultuar pozitivë 327 qytetarë, ndërsa 57 të tjerë janë shëruar. Aktualisht në 3 spitalet Covid, po trajtohen 293 pacientë, nga të cilët 14 janë në terapi intensive, ndërsa 5 janë të intubuar.

Njoftimi i Ministrisë:

Ju informojme për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid. Aktualisht në 3 spitalet Covid, po trajtohen 293 pacientë, 14 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, ne 24 oret e fundit, kanë humbur jetën 9 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në 2 spitalet Covid: 44 vjeç dhe 69 vjeç nga Tirana, 60 vjeçe nga Mati, 65 vjeçe nga Durrësi, 66 vjeç Tropojë, 68 vjeç nga Pogradeci, 71 vjeçe nga Elbasani, 71 vjeç nga Berati, 78 vjeç nga Korça.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1472 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 327 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

152 raste në Tiranë, 25 në Durrës, 14 në Lezhë, 12 në Mirditë, nga 11 raste në Korçë, Elbasan, 10 në Kavajë, 9 në Gjirokastër, nga 7 raste në Shkodër, Lushnje, Berat, nga 5 raste në Kukës, Tropojë, nga 4 raste në Devoll, Mallakastër, Përmet, Gramsh, nga 3 raste në Fier, Kurbin, Vlorë, Librazhd, Ura Vajgurore, Fushë Arrëz, nga 2 raste në Pukë, Dibër, Prrenjas, Kuçovë, nga 1 rast në Krujë, Kamëz, Pogradec, Tepelenë, Roskovec, Bulqizë, Peqin, Klos, Skrapar, Cerrik.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 57 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 11,246 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për zbatimin e masave antiCOVID, ruani distancën fizike me persona që nuk janë familjarët tuaj, kujdesuni për higjienën personale dhe mbani maskën në ambientet jashtë shtëpise.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4782

Durrës 873

Fier 719

Korçë 578

Shkodër 533

Lezhë 437

Elbasan 414

Vlorë 387

Berat 284

Kukës 199

Gjirokastër 141

Dibër 91