Tërmet i fuqishëm në jug të Shqipërisë, dridhet edhe Gjirokastra

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë mbrëmjen e sotme në jug të vendit. Epiqendra nuk dihet ende, por lëkundjet janë ndjerë fuqishë edhe në Gjirokastër rreth orës 8:23. Po kështu janë ndier lëkundje edhe në Tepelenë, Sarandë, Libohovë dhe zona të tjera të jugut të vendit. Epiqendra ishte ne Himare. Termeti kishte magnitude 4.7 balle te shkalles rihter.