Champions League/ Ja 16 skuadrat e kualifikuara për më tej

uclJanë luajtur ndeshjet e fundit të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, ku janë mësuar 16 skuadrat e kualifikuara në 1/16-at. Në çerekfinale “La Liga” dhe “Premierliga” kanë nga 3 skuadra, ndërsa Bundesliga dhe Serie A përfaqësohen me nga 2 skuadra. Nga një skuadër kanë: Franca, Belgjika, Holanda, Portugalia, Ukraina dhe Rusia.

Skuadrat e kualifikuara në Champions League:

 1. Real Madrid
 2. Barcelona
 3. Atletico Madrid
 4. Manchester City
 5. Arsenal
 6. Chelsea
 7. Bayern Munich
 8. Wolfsburg
 9. Roma
 10. Juventus
 11. PSG
 12. PSV
 13. Benfica
 14. Zenit Peterzburg
 15. Dynamo Kiev
 16. Gent

Skuadrat e treta në grupe do të vijojnë në Europa League:

 1. Shakhtar
 2. Manchester United
 3. Galatasaray
 4. Sevilla
 5. Bayer Levercusen
 6. Porto
 7. Olympiakos Piraeus
 8. Valencia  

Shorti për fazën tjetër të Ligës së Kampionëve dhe Europa League hidhet me 14 dhjetor, ose të hënën e ardhshme në Nyon të Zvicrës. Kujtojmë se në këtë fazë do të luajnë skuadrat që kanë përfunduar të parat në grupe me skuadrat që kanë përfunduar të dytat. Do të shmangen përballjet mes skuadrave nga i njëjti shtet dhe që kanë qenë në të njëjtin grup