Deri të mërkurën mbi 40 gradë, vjen i nxehti afrikan

Fundjava ka risjellë temperatura të larta në të gjithë territorin e vendit tonë .Sipas meteorologëve, vendi  ynë është prekur sërish nga masa ajrore të nxehta, që vijnë  nga Afrika, çka ka bërë që temperaturat të pësojnë një rritje  të ndjeshme.

Të hënën  pritet të ketë një tjetër rritje,  ku temperaturat do të shënojnë deri në 40 gradë celcius, në zonat  e ulëta dhe jug të vendit  dhe kështu do të vijojë deri ditën e mërkurë.

Nisur nga këto temperatura, mjekët u bëjnë thirje qytetarëve, sidomos të moshuarit, ata me sëmundje kronike, por edhe fëmijët e vegjël të bëjnë kujdes, të evitojnë daljet  pas orës 11 paradite  dhe të konsumojnë sa  më shumë ujë.

Nga ana tjetër, mjekët sugjerojnë ushqim të lehtë në këto tempratura dhe kujdes i veçantë për  produktet ushqimore që konsumohen, larjen mirë të fruta-perimeve dhe ruajtjen e të gjithë produkteve në ambient të freskët.

Ditën e enjte, theksojnë meteorologët, do të nisë të freskojë disi, pasi  temperaturat do të fillojnë të bien në mënyrë graduale. Fundjava që vjen, sipas meteorologëve, parashikohet të shoqërohet me reshje shiu dhe temperaturat do të pësojnë  rënie të ndjeshme.