Flamuri italian në Kalanë e Gjirokastrës, solidaritet me viktimat e Covid-19 (VIDEO)

Një ditë më parë Shqipëria dërgoi në Itali 30 mjekë dhe infermierë për të ndihmuar fqinjët që po përballen një situatë të rëndë për shkak të koronavirusit. Lajmi mori vëmendje të madhe ndërkombëtare dhe u vlerësua si një gjest i lartë solidariteti prej një vendi të vogël, por me zemër të madhe e që nuk e harron kurrë kontributin e Italisë në ditët tona më të vështira. Por duket se nuk mbaron me kaq. Bashkia Gjirokastër mbrëmjen e sotme në Kalanë e Argjirosë kishte projektuar një flamur të madh të Italisë, si homazh për mbi 10 mijë viktimat nga Covid-19 dhe betejën e cila vijon ende. Kryebashkiaku Flamur Golemi ka publikuar një video në faqen e tij në Facebook ku shihet flamuri italian i projektuar në muret e kalasë së Gjirokastrës.

“Një shprehje thotë se nëse shtëpia e fqinjit është duke u djegur, mos prisni që shtëpia juaj të duket më e bukur pas kësaj. Ndajmë me italianët dhimbjen e thellë për mbi 10 mijë viktimat e shkaktuara nga virusi famëkeq dhe lutemi që kjo mortje të shporret sa më parë. Pas 30 mjekëve dhe infermierëve që dje lanë Shqipërinë për t’iu ardhur në ndihmë kolegëve të tyre në Itali, ne në Gjirokastër bëmë një gjest modest solidariteti për të dëshmuar edhe njëheherë se sa e rëndësishmë është t’i gjendemi fqinjit në ditë të vështira, qoftë edhe me një mesazh të vogël. Flamuri trikolor u shfaq mbrëmjen e sotme në muret e kështjellës së Argjirosë. Mbase është shumë pak dhe me siguri që nuk e zhbën dot pikëllimin e madh që ka kapluar kombin italian, por konsiderojeni këtë gjest një shprehje të bukur të miqësisë e solidaritetit që s’do të mungojë kurrë prej shqiptarëve. #ForzaItalia”, shkruan Golemi në Facebook.