Gjirokastër, gjobitet me 7 mln lekë të vjetra një shtetas. Ishte me Covid dhe tentoi të kalonte në Kakavijë

Ditën e sotme është gjobitur nga policia një person në Kakavijë pasi ishte me Covid. Njoftohet M. G, banues në fshatin Armen, Vlorë është ndaluar pasi u kap në Kakvijë me një dokument që tregonte se ishte pozitiv për Covid-19. Testin ai e kishte bërë në një laborator, në një klinikë private. 63-vjeçarit i është vendosur edhe një gjobë me vlerë 700.000 lekë.

Njoftimi i policise

Procedohet penalisht në gjendje të lirë 1 shtetas, për veprën penale “Moszbatimi i masave të autoriteteve shtetërore gjatë gjendjes së masave të jashtëzakonshme apo gjatë gjendjes së epidemisë”. Ditën e sotme u referuan materialet hetimore në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin M. G, 63 vjeç, banues në fshatin Armen, Vlorë, pasi gjatë kontrollit të ushtruar në vijën e dytë në PKK Kakavijë, pas kontrollit të dokumentit të PCR ka rezultuar pozitiv me SARS – COV 2, sipas analizave të një laboratori në një klinikë private. Gjithashtu, këtij shtetasi i është vendosur edhe masa administrative në vlerën 700.000 lekë.