Moti i keq pushton të gjithë vendin

89216287723654117847Alternime kthjellimesh dhe vranësirash të dendura do të karakterizojnë kushtet e motit të vendin tonë, më të dendura vranësirat  do të paraqiten në zonat veriore e qendrore duke gjeneruar shira të përkohshëm.

Në majat e maleve do të ketë reshje të pakta dëbore. Sipas Tv Klan parashikohet që edhe pasditja të mbetet në ndikimin e vranësirave  dhe shirave të dobët në ekstremet verior duke lënë në ndikimin e motit të vranët të gjithë pjesën tjetër të vendit.

Në orët e vona të mbrëmjes vranësirat dhe shirat do të shtrihen në të gjithë Shqipërinë. Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje të ndjeshme në orët e mëngjesit, por mesdita do të sjellë një rritje të lehte të tyre. Era do te fryjë mesatarisht me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Jugperëndimor duke gjeneruar në brigjet detare dallgëzim deri n 3 ballë.