Nishani viziton Zagorinë të premten, nderon poetin e Rilindjes Kombëtare

FB_IMG_1427055991543Presidenti i Republikes, Bujar Nishani udheton te premten per ne Zagori. Kreu i shtetit do te ndalet ne fshatin Sheper, ku do te zhvillohet nje ceremoni per nderimin e poetit Andon Zako Çajupi. Nishani pritet t’i akordoje titullin e larte “Nderi i Kombit” (pas vdekjes).

Ky vleresim per poetin dhe veprimtarin e shquar te Rilindjes Kombetare, vjen ne kuader te 149 vjetorit te lindjes se tij. Presidenti Nishani do te udhetoje permes nje rruge ne te cilen nuk eshte vene dore asnjehere nga shteti, edhe pse eshte nga me te bukurat ne vend.

Per shkak te mungeses se investimeve, Zagoria eshte nje zone e braktisur. Braktisje qe do te vazhdoje gjate, nese minimalisht nuk ndertojne rrugen qe te con ne kete krahine.