Parashikimi i motit, 13 shkurt 2015

f1_16moti1389888963Zonat e ulëta dhe bregdetare do të jenë nën ndikimin e moti të kthjellët ndërsa zonat malore do të dominohen nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme, më të theksuara në veri të vendit. Pjesa e dytë e ditës do të vijojë në ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike duke bërë që kthjellimet të dominojnë të gjithë territorin e vendit, situatë e cila do të vijojë edhe gjatë natës.

Siëas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje në të dy vlerat ekstremale të ditës, më të ndjeshme në vlerat maksimale. Era do të fryjë e lehtë me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi verilindor, për pasojë në det do të gjenerohet dallgëzim i ulët.

Europa

Gadishulli skandinav do te jete ne ndikimin e reshjeve te dendura te debores si pasoje e masave ajrore polare. Me problematike situata do te paraqitet ne Norvegji ku reshjet do te jen me intensitet te larte. Gjithashtu Ishujt britanike si edhe nje pjese e qendres se kontinentit do te jen me reshje te pakta shiu e debore.

Ndersa pjesa me e madhe e kontinentit te Europes do te jete ne ndikimin e motit te kthjellet por të ftohtë