Parashikimi i motit, 17 shkurt 2015

f1_16moti1389888963Masat ajrore të qendrueshme do të jenë prezent në vendin tonë duke kushtëzuar mot të kthjellët në të gjithë vendin, mesdita do të sjellë kalim të vranësirave të lehta. Parashikohet që edhe pasditja të vijojë me të njëjtat kushte të qëndrueshme meteorologjike duke bërë që kthjellimet të jenë prezent pothuajse në të gjithë vendin, situatë e cila do të jetë deri në orët e vona të mbrëmjes kur priten vranësira të lehta në zonat verilindore të Shqipërisë. Temperaturat e ajrit nuk do të pësojnë ndryshime duke ruajtur vlera konstante të tyre. Era do të fryjë mesatare si në tokë dhe në det me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Jugor, për pasojë në det dallgëzimi do të arrijë 3 ballë.

Europa

Vendet Nordike do te ndodhen ne kushte te motit te paqendrueshem dhe per pasoje, vraneisrat dhe reshjet e debores do te jen dominante. Me problematike situata do te paraqitet ne veri te Norvegjise ku reshjet do te jene me intensitet te larte. Po ashtu me reshje te pakta shiu paraqiten ishujt britranike dhe Europa qendore. Ndërsa pjesa me e madhe e Europes do te jet ne ndikimin e motit te kthjellet si pasoje e masave ajrore te qendrueshme kontinentale./a.y/noa.al/