Policia e vendosur deri në vrasjen e atyre që qëllojnë. Zbardhen emrat e të kërkuarve

helikopter-_Lazarat-520x340Policia e Shtetit ka angazhuar më shumë se 400 forca të RENEA-s, FNSH dhe policisë lokale, në operacionin për kapjen e personave që qëlluan me armë mbi efektivët e RENEA-s paraditen e sotme.  

Janë identifikuar 21 shtetas, si të dyshuar për sulmin dhe që aktualisht lëvizin të armatosur në brendësi të fshatit Lazarat. Shtetasin e shpallur në kërkim janë:

 1. Arbion Aliko, 20 vjeç
 2. Alban Aliko, 18 vjeç
 3. Bervin Basho., 22 vjeç
 4. Edmond Boci, 48 vjeç
 5. Zhaklin Derxho, 18 vjeç
 6. Xhuljano Nuri, 22 vjeç
 7. Gurim Skënderi, 29 vjeç
 8. Xhemal Gjini, 18 vjeç
 9. Fatmir Gërveshi, 20 vjeç
 10. B., 17 vjeç
 11. Jeton Kalemi, 21 vjeç
 12. Rustem Mahmutaj, 20 vjeç
 13. Albon Meçi, 20 vjeç
 14. Denis Mahmutaj, 19 vjeç
 15. Xhemil Gjolleshi, 20 vjeç
 16. Sinan Rabaj, 30 vjeç
 17. Eligent Basha, 21 vjeç
 18. Albi Mahmuti
 19. Sevo Shurdhi
 20. Endush Aliko
 21. Ani Hiri.

Policia e Shtetit ju bën thirrje këtyre shtetasve të dorëzohen pranë organeve ligjvënëse. Një thirrje u drejtohet edhe banorëve  si dhe drejtuesve të pushtetit vendor në Lazarat, për të bashkëpunuar me forcat e policisë.

Policia e Shtetit apelon se është e vendosur për zbatimin me rreptësi të ligjit, deri në kapjen apo asgjesimin e grupit të armatosur, nëse i rezistojnë operacionit të policisë duke u kundërpërgjigjur me armë.