Pritet sërish moti i keq në qarkun Gjirokastër, temperatura deri në -5 gradë celcius

Moti i keq me reshje dhe temperaturat e ulëta do të na shoqërojnë gjatë ditëve në vijim. Sipas parashikimit të sinoptikanëve, në zonën e

Gjirokastrës temperatutra minimale do të zbresë në -5 gradë celcius, ndërsa në zonat malore pritet të ketë reshje bore.

Në fillim të këtij viti i gjithë vendi u përballë me një situatë të pazakontë.

Temperaturat shkuan deri në minus 15 gradë, ndërsa shumë zona u izoluan nga dëbora. Në Gjirokastër raportohen probleme në zonat malore, kryesisht në Zagori, Pogon dhe fshatra të tjera tëë Përmetit e Tepelenës.