Qeveria shpërblen Kombëtaren me 1 milion euro dhe pasaporta diplomatike për futbollistët

1466416341607758759_JF_9593_098387FB9F4C83CB41F8D335B95653B6_3314Qeveria vendosi të shpërblejë me një milion euro ekipin kombëtar për suksesin e arritur në pjesëmarrjen e parë në një kampionat europian futbolli. Vendimi i Këshillit të Ministrave vjen menjëherë pas fitores së parë dhe historike të kombëtares së Shqipërisë në ndeshjen e së dielës me Rumaninë.

Goli i Armando Sadikut i dha shpresë një kualifikimi të mundshëm të Shqipërisë për në turin tjetër të 1/8-ave. Fondi prej një milion eurosh është shtuar në buxhetin e Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, me qëllim shpërblimin e ekipit kombëtar të futbollit. Fondi shtohet në shpenzimet korrente dhe kundërvlefta në lekë e këtij fondi do t’i akordohet në formën e transfertës Federatës Shqiptare të Futbollit për t’u përdorur për shpërblimin e futbollistëve.

Ky është vendimi i firmosur nga kryeministri Rama, i cili më herët i kishte premtuar të gjithë lojtarëve të kombëtares edhe pajisjen me pasaporta diplomatike. Por kjo s’është e vetmja dhuratë që kryeministri i ka bërë kombëtares.

Rastësisht kemi zbuluar sesi ka lindur ideja e shqiponjës së stilizuar në gjoksin kuqezinjve, kur janë porositur bluzat e Europianit. Presidenti Duka ruan në arkivin e “iPhone”-it të tij një skicë fillestare të kësaj shqiponje, realizuar nga Edi Rama, dhe një shkëmbim në “Whatsapp” mes tij e kryeministrit, pasi ky i fundit e ka intriguar filimisht gjatë një bisede të lirë për organizimin e kuqezinjve për Europianin.

Më pas, studioja që ka dizenjuar uniformat e ka zhvilluar idenë, duke krijuar uniformën më të bukur që kombëtarja ka pasur ndonjëherë. Pjesëmarrja e Shqipërisë në këtë Europian, përveç kënaqësisë shumë të madhe që u ka dhënë të gjithë shqiptarëve kudo në botë, është komentuar se ka një efekt të madh edhe në ekonominë e vendit.

Të ardhurat shtesë në Prodhimin e Brendshëm Bruto llogariten në 0.5 për qind, ndërsa shumë më i madh është efekti nga publiciteti tërësisht falas për Shqipërinë në të gjitha mediet botërore gjatë të gjithë ditëve të këtij Europiani./tch