Zjarr masiv në Dropull, rrezikohen shtëpitë e fshatit Goricë

Temperaturat e larta dhe i nxehti saharian kanë bërë që në territorin shqiptar të mos ketë as edhe një ditë ku autoritet të mos përballen me shpërthimin e vatrave të zjarrit.

Edhe këtë të martë, situata ka qenë alarmante. Drejtoria e Emergjencave Civile ka njoftuar janë 7 vatra zjarri aktive në këto momente në Shqipëri.

Zona më e prekur sot mbetet qarku i Gjirokastrës, ku një zjarr i fuqishëm ka rënë në fshatin e Goricës. Flakët kërcënojnë një sërë banesash që ndodhesh shumë pranë vatrës së zjarrit.

Përveçse temperaturave të larta dhe terrenit aspak të mirë për ndërhyrjen direkte të zjarrfikësve, flakët janë favorizuar edhe nga era. Zjarri madje rrezikon dhe Kishën e fshatit Goricë