Kisha e Vasiliqisë në Himarë, dhuratë e Ali Pashës për zonjën e tij

Dikur, kisha e Vasiliqisë, në Porto Palermo, rreth 5 km në jug të Himarës, ishte një simbol i mbarësisë për banorët e zonës. Emri i Vasiliqisë ishte shndërruar në një shenjt. Prandaj dhe fëmijët pagëzoheshin këtu dhe merrnin emrat Vasil, apo Vasiliqi, ashtu sikundër zonja, emrin e të cilës mbante kisha e ndërtuar për nder […]

Xarra krijon ndërmarrjen bujqësore me 14 aksionerë

Bujqësia shqiptare e të ardhmes do të jetë një model në miniaturën e amerikanëve. Kjo pasi një ekspert i Harvardit ka hartuar një strategji të re për prodhimet në bujqësi. Ricardo Hausmann drejtori iqendrës së Harvardit për Zhvillimin e Jashtëm vuri theksin tek rëndësia e teknologjisë. “Janë vetëm dy pika që mund të ndryshojnë sektorin […]

Në muzetë e Gjirokastrës së gurtë

Megjithëse qyteti i Gjirokastrës është pjesë e UNESCO-s dhe një element i preferuar në guidat turistike, në kontrast me vlerat historike, arkitektonike dhe kulturore që mbart ka një numër të vogël muzeumesh. Përpara viteve ’90-të, në qytetin e Gjirokastrës vizitorët vendas dhe të huaj, grupet turistike që mbërrinin në atë kohë në qytetin e gurtë […]

Degradimi i kurorës me pisha të Libohovës (Foto)

Ndërkohë që merr rrugën për të ardhur në Libohovë, në të djathtë të shfaqet pylli me pisha dhjetra vjeçare. Është një pamje dëshpëruese teksa shikon se si ato që konsiderohen si “mushkritë e Libohovës”, po degradojnë vit pas viti. Zjarri i gushtit të vitit 2011, ishte fatal për këtë kurorë me pisha 40-50 vjeçare. Ndërkohë […]

Dokumenti i vitit 1993, PBDNJ kërkonte bashkimin e Himarës me Vranishtin

Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, që kundërshton aktualisht bashkimin e Himarës me Vranishtin, sikundër propozon varianti i qeverisë në projektin për ndarjen e re territoriale të vendit, më herët ka insistuar fort që bashkimi i tyre në një zonë administrative duhej të ndodhte. “Gazeta Shqiptare” ka mundur të sigurojë ekskluzivisht një letër të […]

Lunxhëria dhe Odria, dy komunat që i shtohen Bashkisë Gjirokastër

Lunxhëria dhe Odria, dy komunat që i shtohen Bashkisë Gjirokastër

Me vendimin e djeshëm të komisionit të posaçëm për reformën territoriale, Bashkia e Gjirokastrës do të zgjerohet edhe me dy njësi të tjera vendore. Kështu, komuna e Lunxhërisë dhe Odries do të jenë pjesë e kësaj bashkie dhe jo e Libohovës siç u vendos më herët. Me bashkëngjitjen e këtyre dy komunave, Bashkia Gjirokastër zgjerohet […]

Reforma territoriale votohet më 31 korrik

Reforma territoriale votohet më 31 korrik

Reforma Territoriale do të votohet në seancën e fundit të sesionit parlamentar, i cili mbyllet më 31 korrik. Vendimi është marrë në Konferencën e Kryetarëve, që u mblodh nga kreu i Kuvendit Ilir Meta. Konferenca vendosi të fusë me procedurë të përshpejtuar ndarjen e re territoriale në Kuvend. Reforma Territoriale u miratua një ditë më […]

Horoskopi, 24 korrik 2014

Dashi Sot kuadri yjor, me përjashtim të Hënës, duket se është më i favorshëm për ju, prandaj parashikohet një ditë përgjithësisht pozitive si në aktivitetin ekonomik ashtu edhe në raportet me të tjerët. Demi Edhe të lindurit e kësaj shenje sot do të keni një mori yjesh me vete, të cilët do të bëjnë të […]

Papa Françesku shpallet “Qytetar Nderi” i Tiranës

Papa Françesku shpallet “Qytetar Nderi” i Tiranës. Vendimi është marrë në unanimitet nga anëtarët e Këshillit Bashkiak . “Sot është një ditë mjaft e shënuar sepse kemi përpara dy materiale të rëndësishëm. Sot është datë e shenjtë për besimtarët muslimanë, Nata e Kadrit. Kjo rastësi në këtë mbledhje urgjente dhe që jemi të gjithë këshilltarët me […]

Ndryshon sërish harta, Bashkia Libohovë pa Lunxhërinë dhe Odrien

Ndryshon sërish harta, Bashkia Libohovë pa Lunxhërinë dhe Odrien

Ndryshon sërish harta e administrative në qarkun e Gjirokastrës. Ndërsa më parë ishte projektuar që komuna e Lunxhërisë dhe Odries t’i bashkohej Bashkisë Libohovë, sot është marrë vendimi që këto dy njësi vendore i kalojnë Bashkisë Gjirokastrës. Kështu që Bashkia Libohovë këtej e tutje do të përbëhet vetëm nga Libohova, fshatrat e komunës Qendër Libohovë, […]