Dosier/ Kur Libohova kishte mbetur pa farmaci dhe pa autoambulancë

(Shkrim i botuar te gazeta “Shekulli” më 31 janar 2006)  Ndodh ndonjëherë që për të plotësuar një nevojë urgjente të përshkosh kilometra të tërë. Kjo është bërë diçka e zakonshme për libohovitët, pasi po bëhen gati 3 vjet që 3200 banorët e qytetit të Libohovës janë të detyruar që, për të pasur në shtëpi një […]

Myslimanët festojnë Fiter Bajramin

Pas 30 ditëve agjërim, lutje, adhurime, lexim Kur’ani e bamirësi, bësimtarët myslimanë të Shqipërisë dhe mbarë botës festojnë sot Fiter Bajramin. Që në orët e para të mëngjesit besimtarët i janë drejtuar xhamive dhe teqeve për të kryer faljet e kësaj dite të shënuar. Pas ritualeve fetare, besimtarët shkojnë për vizita te të afërmit, bëjnë […]

Vajza nga Libohova, e para shqiptare që punoi për CNN dhe Zërin e Amerikës (Foto)

Vajza nga Libohova, e para shqiptare që punoi për CNN dhe Zërin e Amerikës (Foto)

Në arkivin e “CNN” dhe “Zërit të Amerikës”, një vend të veçantë zë dhe dosja e gazetares shqiptare, Nexhmije Zaimi.  Mjaft nga personalitetet që kanë shërbyer për gjigandët e medias amerikane e përmendin herë pas here kontributin e spikatur të reporteres nga Shqipëria. Çuditërisht këtu, në “shtëpinë” e zonjës së famshme, dinë fare pak për […]

Ndarja e re, ja cilat vende pune do shkurtohen

Ndarja e re, ja cilat vende pune do shkurtohen

Protestat dhe kundërshtitë për reformën territoriale dhe administrative, ndoshta mund të quhen të justifikuara vetëm për një kategori njerëzish: nëpunësit e bashkive dhe komunave. Me ndarjen e re, shumë prej vendeve të tyre të punës do të shkurtohen pasi llogjikisht do të kemi 312 njësi vendore më pak. Sipas asaj që shkruante një ditë më […]

Horoskopi, 28 korrik 2014

Dashi Kuadri yjor duket tejet pozitiv në shenjë, pavarësisht nga moria e punëve që duket se po ju mbyt. Do të keni shumë stimuj në planin profesional, por tregoni më shumë kujdes për financat tuaja.   Demi Sa më shumë afër një objektivi jeni aq më shumë ju duket i paarritshëm. Por është vetëm një […]

Bimët medicinale, “thesari ynë” (Video)

Bimët medicinale, “thesari ynë” (Video)

Jo të gjithë e dinë, por Shqipëria mbulon 50% të tregut amerikan me bimë medicinale. Xhavit Hysenaj ka afro 12 vite që merret me prodhimin dhe më pas eksportin e këtyre bimëve, kryesisht sherebelës.  Ai tregon se në Shqipëri ka qenë e vështirë të ndërtoje këtë biznes, pasi edhe mbështetja ka qenë e vogël, ndërkohë që […]

Fiter Bajrami, dekor festiv në Gjirokastër

Fiter Bajrami, dekor festiv në Gjirokastër

Në prag të festës së Fiter Bajramit në qytetin e Gjirokastrës janë vendosur banderola që urojnë besimtarët për këtë festë. Banderolat janë vendosur nga myftinia e qytetit si në pjesën muzeale ashtu edhe në zonën më të populluar, në lagjen “18 shtatori”. Përmes tyre urohen besimtarët për festën e cila kulmon në fund të muajit […]

Nesër Fiter Bajrami, besimtarët drejt xhamisë së Libohovës dhe Melanit. KMSH: Të lutemi për Gazën

Nesër Fiter Bajrami, besimtarët drejt xhamisë së Libohovës dhe Melanit. KMSH: Të lutemi për Gazën

Besimtarët myslimanë përcjellin sot muajin e Ramazanit për të pritur nesër Fiter Bajramin. Që në orët e para të mëngjesit do të nisin ritualet që bëhen për këtë ditë të shënuar. Besimtarët i drejtohen xhamive dhe teqeve për t’u falur dhe lutur për ditë më të mira dhe harmoni mes njëri-tjetrit. Ky është Fiter Bajrami […]

Të martën del formulari A2, nuk do të ketë A3

Javën e ardhshme maturantët do të kenë mundësi të listojnë 10 degët që do duan të ndjekin në universitet. Të martën publikohet formulari A2. Maturantët edhe këtë vit janë të prirur në përzgjedhjen e degës së Drejtësisë dhe Ekonomisë. Edhe pse dhjetëra qindra studentë që kanë mbaruar këto degë vitet e mëparshme vijojnë të jenë […]