Hapet për publikun tuneli i Luftës së Ftohtë në Gjirokastër (Video)

Paranoja e qeverisë komuniste për t’u mbrojtur nga ndonjë sulm i mundshëm gjatë luftës së ftohtë në vitet 1980 bëri që të ndërtohet ky tunel në Gjirokastër. I pozicionuar poshtë kalasë së qytetit brenda tij gjenden ende objekte në 58 dhomat ku mendohej të bëheshin veprime luftarake. Këto ambiente janë hapur për herë të parë për […]

Rrepet e Libohovës/ Në fillim degët, tani priten trungjet (Foto)

Rrepet e Libohovës/ Në fillim degët, tani priten trungjet (Foto)

Sheshi pë rballë  sarajeve të  Mufid Libohovës është  i rrethuar me shirit, jo policor, por që tregon se po kryehen punime. Ka nisur prerja edhe e një trungu tjetër të thatë, të mbetur në  shesh, pas prerjes së  rrepeve rreth një  vit më  parë . Punimet vijnë  në  prag të  festës tradicionale dhe ndoshta është  menduar […]

“Drite jeshile” per maturantet mbetes, do te kete formular A3

“Pranimi i studentëve në Institucionet e Arsimit të Lartë Publik bëhet për ata që arrijnë rezultate kaluese në të gjitha provimet e Maturës Shtetërore. Edhe për vitin akademik 2014-2015, pranimi i studentëve në Institucionet e Arsimit të Lartë Publik, bëhet nëpërmjet parimit meritë – preferencë dhe do të kryhet në dy raunde, me dy Formularët […]

Festivali i Trashegimise Kulturore, Rama vjen ne Gjirokaster

Ne diten e fundit te Festivalit te Trashegimise Kulturore “Traku Fest” qe po zhvillohet ne Gjirokaster, pritet ardhja edhe e kryeministrit Edi Rama. Ai do te marre pjese ne disa prej eventeve qe jane programuar per t’u zhvilluar diten e sotme, si dhe do te takohet me drejtues lokale ne Gjirokaster. I pranishem do te […]

Horoskopi, 2 gusht 2014

Dashi Me pozicionin e ri të Afërditës në shenjë, duket se ritmet marramendëse të ditëve të shkuara do të pësojnë një rënie të ndjeshme, ndërkohë që do të marrin më shumë kuotë çështjet e zemrës. Demi Me Merkurin që ju “mbikëqyr” nga lart sigurisht që mund të ideohen e projektohen gjëra të mëdha, të cilat […]

Universitetet, 12 mije kuota me pak se vjet. Ja shperndarja per cdo dege

Reduktohen me 12 mijë, kuotat e pranimit në universitetet publike në krahasim me vitin e shkuar. Ministria e Arsimit dhe Sportit ka propozuar rreth 19 mijë kuota për vitin e ri akademik 2014-2015, ndërsa vjet ishin 31 mijë kuota. Reduktim të kuotave, veç universiteteve rajonale janë kërkuar edhe për Universitetin Politeknik dhe atë Bujqësor, për […]

Pse Vangjel Tavo abstenoi votën për reformën territoriale?

Vangjel Tavo, deputeti i qarkut të Gjirokastrës ishte i vetmi nga radhët e mazhorancës parlamentare që abstenoi votën e tij për ndarjen e re administrative dhe territoriale të Shqipërisë, ndërkohë që nënkryetari i Kuvendit, Vangjel Dule votoi kundër. Nuk dihet përse Tavo abstenoi, por ndërkohë ai së bashku me disa deputetë të tjerë, ishte propozuesi […]