Kumbaro e veshur me kostum të Libohovës në takimin me ministrat e turizmit: Hapja turistike e Ballkanit krijon treg të ri të perbashkët

Sot u mbajt në Tiranë konferenca ministrore e Ballkanit Perëndimor “Heqja e barrierave për një Zhvillim të Qëndrueshëm të Turizmit”. Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro, e veshur me një jelek tradicional të Libohovës, në nisje të fjalës së saj u shpreh Shqipëria është pikërisht ura ku kalojnë kulturat, ku historia ka filluar nga […]

Kërkoi seks në këmbim të drejtësisë, shkarkohet ish-kryetari i Gjykatës Gjirokastër

Kërkoi seks në këmbim të drejtësisë, shkarkohet ish-kryetari i Gjykatës Gjirokastër

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkon nga detyra gjyqtarin e Gjirokastrës, Guximtar Boçi. Gjyqtari Guximtar Boçi, i pezulluar prej vitit 2016 pas publikimit të një audio-skandali, u përball me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, ku gjatë seancës dëgjimore dha shpjegime më së shumti për audio-regjistrimin dhe për një apartament në Tiranë në pronësi të bashkëshortes, […]

Çmenduri në Gjirokastër, hajduti me pistoletë lodër tenton të vjedhë recepsionisten e spitalit: Lekët se të vrava (VIDEO)

Çmenduri në Gjirokastër, hajduti me pistoletë lodër tenton të vjedhë recepsionisten e spitalit: Lekët se të vrava (VIDEO)

Gjirokastër– Tentoi të vidhte një shumë parash në recepsionin e spitalit, falë ndërhyrjes së shpejtë të Policisë, vihet në pranga 34-vjeçari. Pas marrjes së njoftimit se në ambientet e spitalit rajonal në Gjirokastër, një shtetas po tentonte ti vidhte një shumë parash recepsionistes, nën kërcënimin e një sendi të fortë, menjëherë shërbimet e Komisariatit të […]

Eri Shehaj zgjidhet kryetar i PD Gjirokastër

Eri Shehaj zgjidhet kryetar i PD Gjirokastër

Komisioni i Rithemelimit të Partisë Demokratike i mbështetur nga Sali Berisha ka organizuar sot zgjedhjet për kryetarët e rinj në qarkun Gjirokastër. Eri Shehaj është zgjedhur kryetar për Gjirokastrën me rreth 56,5% të votave të anëtarësisë përkundrejt 43,5% që mori kandidati tjetër Daniel Sino. Shehaj ka qenë pjesë e strukturave të Partisë Demokratike në Gjirokastër […]

Këshilltari i PS reagon ashpër: Gjirokastra po kthehet në fshat si Këlcyra, ikën të gjitha drejtoritë. Të paktën të themi që nuk jemi dakord (VIDEO)

Këshilltari i PS reagon ashpër: Gjirokastra po kthehet në fshat si Këlcyra, ikën të gjitha drejtoritë. Të paktën të themi që nuk jemi dakord (VIDEO)

Petrit Brahimi një nga këshilltarët më të vjetër të socialistëve në Këshillin Bashkiak të Gjirokastrës ka reaguar ashpër në mbledhjen e fundit të zhvilluar një ditë më parë. Ai ka ngritur problemin e shkrirjes së shumë institucioneve në Gjirokastër, duke i humbur qytetit rëndësinë e dikurshme si qendër administrative. “Gjirokastra ka qenë rreth me shumë […]

Ngjarje e rëndë në Libohovë, 50-vjeçari gjendet i vetëvarur

Ngjarje e rëndë në Libohovë, 50-vjeçari gjendet i vetëvarur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Libohovë. Policia informon se një burrë është gjendur i vetëvarur në një pemë nga banorë të fshatit Nepravishtë. Nga të dhënat e para mësohet se viktima nuk ka shenja dhune, sidoqoftë hetimet pritet të zbardhin më shumë rreth rastit. Më poshtë njoftimi i plotë i Policisë së Shtetit. […]

Luigi Soreca vlerësohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gjirokastrës

Luigi Soreca vlerësohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gjirokastrës

Në përfundim të detyrës në Shqipëri, ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca, është vlerësuar me titullin “Qytetar Nderi” i Gjirokastrës. Ceremonia për dorëzimin e titullit u zhvillua sot në kalanë e Gjirokastrës. Mes të pranishmëve ishin edhe ministrat Çuçi e Kumbaro. Kryebashkiaku Flamur Golemi tha gjatë fjalës së tij se vlerësimi për ambasadorin është domethënës […]

Emërohet drejtori i ri i AKU në Gjirokastër

Emërohet drejtori i ri i AKU në Gjirokastër

Pak ditë pas shkarkimit të Armand Hilajt nga posti i drejtorit të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit në Gjirokastër, sot është emëruar drejtuesi i ri. Ai është Emin Beqari. Deri disa muaj më parë, Baqari mbante detyrën e sekretarit të Këshillit Bashkiak Libohovë, i propozuar në 2015 nga Lëvizja Socialiste për Integrim, si pjesë e strukturave […]

Shkarkohet kreu i AKU Gjirokastër, Armand Hilaj

Shkarkohet kreu i AKU Gjirokastër, Armand Hilaj

Kreu i Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, Armand Hilaj, është shkarkuar nga detyra. Vendimi është firmosur nga drejtuesja e re e AKU-së, Jeta Deda. Motivet e largimit nuk dihen ende, por gjasat janë që lëvizja të jetë e thjesht një rrokadë që ndodh rëndomë në Shqipëri sa herë lëvizin titullarët e institucioneve qëndrore. Armand Hilaj u […]

Me armë në dorë, vlonjati grabit lekët e pensioneve te Posta në Gjirokastër, arrestohet në kohë rekord nga policia

Me armë në dorë, vlonjati grabit lekët e pensioneve te Posta në Gjirokastër, arrestohet në kohë rekord nga policia

Një filial i Postës Shqiptare në Gjirokastër është grabitur mesditën e sotme. Autori  nën kërcënimin e armës ka hyrë brenda duke marrë një sasi të konsiderueshme lekësh nga arka dhe është larguar me shpejtësi, por falë ndërhyrjes në kohë të Policisë Gjirokastër, është bërë e mundur arrestimi i tij pak minuta pas ngjarjes. Nga të […]

1 2 3 689