Shqiptari që pret koka njerëzish në Siri ( +18 Foto)

Janë foto që prej dy ditësh po bëjnë xhiron e botës. Shihet shqiptari nga Kosova, Lavdrim Muhaxherri teksa i pret kokën një robi lufte në Siri. Fotot kanë ngjallur edhe një debat të madh në rrjetet sociale. Shqiptari nga Kosova prej kohësh lufton në Siri dhe ëahtë një anëtarët e organizatës terroriste ISIS, e cila […]

Dëmtohet kisha e Apostujve në Zagori (Video)

Dëmtohet kisha e Apostujve në Zagori (Video)

Këto qe po shihni janë disa nga afresket e kishës se apostujve ne zonën e Zagorisë ne Gjirokastër. Ato janë dëmtuar ne shume vende: pjese te ndryshme kane rene nga lagështira, duke bere qe te humbasin shume nga vlerat. Edhe një pjese e madhe e ikonave janë shkatërruar pas shembjes së suvasë. Ne fakt te gjitha […]

Turizmi malor shqiptar, surpriza e Mesdheut

Më në fund Shqipëria mund të krenohet edhe me turizmin malor, me ato zona të harruara nga vetë turistët shqiptarë të diskriminuara nga regjimi komunist, por të preferuara tashmë dhe të vlerësuara nga të huajt. Zona e Thethit në kulm të Shqipërisë konsiderohet për mjaft turistë një nga pjesët më të bukura malore në të […]

Idrizi: Propozuam që Libohovës t’i kthehej madhështia e dikurshme

Idrizi: Propozuam që Libohovës t’i kthehej madhështia e dikurshme

Teksa vazhdojnë diskutimet e gjata në Kuvend për reformën territoriale që do të miratohet sot, kreu i Partisë për Drejtësi Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi përmendi edhe njëherë amendamentet e propozuara prej partisë së tij. Sa i përket Libohovës, Idrizi tha se me propozimin e PDIU-së, është synuar që Libohovës t’i kthehej madhështia e dikurshme. […]

Të pathënat e jetës së Mufid bej Libohovës

Të pathënat e jetës së Mufid bej Libohovës

Nga Hilë Lushaku (Pjesa I) Mufid bej Libohova nuk iu ka shpëtuar përfoljeve të politikës së viteve 1920 në Shqipëri. Është akuzuar nga Sejfi Vllamasi, në librin e tij me kujtime “Ballafaqimet politike në Shqipëri” se ka qenë kundër kongresit të Lushnjës, gjë e cila në një farë mënyre është bindëse nga fakti se ai […]

Gjirokastër, nis sot “Traku Fest”. Panair kulinarie, kinema verore dhe koncerte

Sot ngre siparin në Gjirokastër “Traku Fest”, një i event i përbërë nga shumë aktivitete dhe ngjarje, që pritet t’i rikthejnë qytetit të gurtë gjallërinë në mes të këtij sezoni turistik. “Traku Fest” nis në orën 19:00 në oborrin e shtëpisë së Skëndulatëve, ku do të hapet kinemaja verore, për shfaqje dokumentari dhe filmi artistik. […]

Horoskopi, 31 korrik 2014

Dashi Sot ekuilibrat yjori mund t’i prishë Merkuri, prandaj dita mund të ketë të papritura për të cilat duhet të jeni të përgatitur. Është momenti për të vënë pikat mbi i në raportet me dikë. Demi Sot jo vetëm Afërdita, që është ylli i dashurisë, por edhe Jupiteri është “predispozuar” për të stimuluar anën sentimentale […]

Sondazhi, 67% e qytetarëve mbështesin reformën territoriale

Sondazhi, 67% e qytetarëve mbështesin reformën territoriale

Sot u bë publik një sondazh i realizuar prej datës 15 qershor deri në 17 korrik, ku janë pyetur rreth 16 mijë qytetarë, mbi 18 vjeç, në të gjithë vendin. Sondazhi kishte të bënte me mendimin e qytetarëve për reformën territoriale. Sipas këtij sondazhi, rezultatet e të cilit u prezantuan sot nga ministri Bledi Çuçi, […]