Lotaria amerikane 2014, njoftimi i rëndësishëm: Vizat lëshohen deri më 30 shtator

Ambasada amerikane përcjell një njoftim të rëndësishëm për të gjithë të përzgjedhurit e Programit të Vizave të Lotarisë DV-2014. Ambasada njofton se të përzgjedhurve për Programin e Shumëllojshmërisë DV-2014 u bëhet me dije se afati i fundit i lёshimit tё vizёs është data 30 shtator 2014. Vizat pёr aplikantёt e DV-2014 nuk mund tё lёshohen […]

Kadare: Kam sajuar letra dashurie *

Viola Isufaj: Zoti Kadare, jeni shprehur se nuk do të shkruani më letërsi artistike. Në fakt, kjo ka ardhur ngase keni ndier se i keni thënë gjithçka lexuesit, apo ngaqë me të gjitha mënyrat i keni thënë diçka? Ismail Kadare: As njëra, as tjetra. Është një fazë që i vjen natyrshëm një pjese të shkrimtarëve. […]

Vjedhja spektakolare te BSH, hetuesit dyshojne per me shume se 6 milione $

Pavarësisht rrëfimit të punonjësit të Bankës së Shqipërisë, Ardian Bitraj, se të gjitha lekët që kishte vjedhur i kishte shpenzuar në lojrat e fatit, prokuroria ka dyshime të forta se ai nuk është treguar i sinqertë dhe se ka bashkëpunëtorë të tjerë në vjedhjen më të madhe të Bankës së Shqipërisë, ku vetë i pandehuri […]

Fjalet e fundit te Avni Rustemit kur po e mjekonte Osman Jonuzi

Fjalet e fundit te Avni Rustemit kur po e mjekonte Osman Jonuzi

Menjëherë pas mbërritjes në spital të Avni Rustemit, doktori Osman Jonuzi dhe mjekë të tjerë morën në duar jetën e tij thuajse të mbaruar. Dr. Osmani më vonë kujtonte: “Megjithëse e këshilloja Avniun që të mos fliste, se lodhej e humbiste gjak, ai psrsëri mendonte për Shqipsrinë” Dr. Osmani, si mjek human, i ndenji 24 […]

Horoskopi, 26 korrik 2014

Dashi Me një sërë planetësh pozitivë në shenjë, pavarësisht nga “stërkëmbësit” Hënës agresive  do të keni shumë ngjarje pozitive në planin sentimental. Tregoni më shumë kujdes për ekonominë tuaj.   Demi Sa më shumë objektivi duket më i afërt aq më tepër shtohen vështirësitë për ta arritur dhe pengesat që ju sjellin të tjerët. Humori […]

Dyzet ditë pa Jorgo Malitën

Dyzet ditë pa Jorgo Malitën

Nga Osman Buzo Në 11 gusht të motit 2013, përveç diellit përvelues, na shoqëroi dhe një gjëndje emocionale me një peshë të rëndë, përcollëm për në banesën e fundit, një personalitet të kulturës dhe të dijes të kombit por dhe të qytetit tonë Libohovës. Unë u ndodha në këtë pelegrinazh dhe nuk munda të hesht […]

Në kujtim të profesorit të shquar Jorgo Malitës

Në kujtim të profesorit të shquar Jorgo Malitës

Nga Thanas Verdhi Më 11 gusht të këtij viti, u nda papritur nga jeta në moshën 74 vjeçare profesor Jorgo Malita. Për 52 vjet me radhë, ai ishte një nga profesorët më të shquar të Universitetit të Tiranës dhe, padyshim një nga më të shquarit në rang kombëtar. Asnjeri s’e pa Jorgo Malitën në shtrat, […]

Memaliaj, farmacistja me pushime, qytetaret mbeten pa medikamente

Ne keto dite te nxehta korriku qytetaret e Memaliajt detyrohen te udhetojne ne Tepelene apo Gjirokaster per te blere medikamente, pasi farmacia e vetme qe ekziston ne qytet, eshte e mbyllur. Pronaret e saj kane marre pushimet. Sikur te mos mjaftonte fakti qe mungojne shume mjeke specialiste ne qendren shendetesore, qyteti ka vetem nje farmaci. […]

Foto Lajm/ Kryeministri me te birin, Zaho

Kryeministri Rama poston në rrjetet sociale foton e parë të djalit të porsalindur. Me diçiturën “Foto e ditës” , Rama ndan me ndjekësit në Facebook dhe Tuiter emocionet e të qenit baba për herë të dytë pas shumë vitesh. *** Linda Rama lind djalë, quhet Zaho Gruaja e kryeministrit Edi Rama, Linda, ka lindur djalë. […]