Libohove, perrenj te mbushur me plehra

Libohove, perrenj te mbushur me plehra

Ndotja nga mbetjet urbane mbetet nje problem per Libohoven, ndoshta jo ne nivele alarmante sic mund te jete ne qytete te tjera, por serish kerkon nderhyrje. Ne lagje te ndryshme te qytetit ka perrenj dhe vende te ndryshme te mbushura me gjithefare mbeturinash. Keto te fundit dergjen aty prej vitesh dhe nderkohe banoret vazhdojne t’i […]

Peticioni per shkarkimin e Fullanit mberrin ne Tepelene

Shoqëria civile vijon aksionin për mbledhjen e firmave të qytetarëve me qëllim që t’i kërkojë Kuvendit të Shqipërisë një seancë të jashtëzakonshme për shkarkimin e Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani, pas skandalit të vjedhjes së 713 milionë lekëve në Thesarin e Shtetit. Deri ditën e djeshme ishin mbledhur 3200 firma për shkarkimin e guvernatorit […]

Rrethimi gjerman i Libohovës, gruaja daneze shpëtoi 100 burra nga pushkatimi

Rrethimi gjerman i Libohovës, gruaja daneze shpëtoi 100 burra nga pushkatimi

Historia e rrallë e gruas daneze, e rritur në mondanitetin parisien, e dashuruar në Stamboll me shqiptarin Myfit Libohova, ish-ministrin e Brendshëm të qeverisë së parë të Ismail Qemalit, përfundon në Shqipëri e përndjekur nga persekutimi, internimi brez pas brezi. OlgaSchweizer, edhe pas vdekjes së të shoqit, nuk braktis Libohovën, fshati ku u vendos të jetonte duke ngritur […]

Gjirokastër, pa ndriçim zona muzeale, banorët: Kemi frikë të dalim natën (Video)

Mungesa e ndriçimit publik është një ndër shqetësimet kryesore të banorëve të lagjes “Palorto” në zonën muzeale të qytetit të gurtë të Gjirokastrës. Ata kërkojnë që kjo çështje të zgjidhet pasi është shqetësuese jo vetëm për banorët, por edhe për turistët e shumtë që vizitojnë këtë lagje karakteristike. Sipas banorëve, ndriçimi publik në lagjen e […]

Udhëzimi i Ministrisë së Arsimit, ja si do bëhet transferimi i studentëve nga universitetet e mbyllura

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka lëshuar sot udhëzimin për procedurat sesi do të bëhet transferimi i studentëve nga universitetet shtetërore, që iu është hequr licenca. Në këtë udhëzim, që mban nr.25 dhe datën e sotme, 11 gusht 2014, thuhet se “studentët që në vitin 2013-2014 kanë ndjekur studimet në një nga institucionet e arsimit […]

Në shtator nis “gërshëra” për mësuesit, mbetësit në provim përjashtohen nga arsimi

Duke nisur nga muaji shtator i këtij viti Ministria  e Arsimit dhe Sportit do të nisë aplikimin e rregullave të reja për mësuesit e shkollave 9-vjeçare dhe gjimnazeve. Mësuesit që nuk do të marrin pikët e mjaftueshme në testimin e përvitshëm që përsëritet dy herë, do të përjashtohen nga sistemi arsimor. Në praktikat e ndjekura […]

Titujt për Eni Çobanin dhe Saimir Kumbaron, ja emrat që i propozuan

Titujt për Eni Çobanin dhe Saimir Kumbaron, ja emrat që i propozuan

Sikunder u njoftua me heret, ne 23 gusht Bashkia Libohove nderon me titullin “Qytetar Nderi” juristen Eni Cobani dhe regjizorin Saimir Kumbaro. Ne nje postim ne rrjetin social Facebook kur bashkia njoftoi dhenien e ketyre titujve, shkruante se keto emra u “propozuan nga nje grup intelektualesh dhe qytetaresh libohovite”. U interesuam zyrtarisht per te mesuar […]

TCH: Libohova, e lënë në harresë (Video)

TCH: Libohova, e lënë në harresë (Video)

Fiks një vit më parë, Top Channel pasqyronte në edicionin e lajmeve këtë kronikë për Libohovën. Mjafton të zhvendosesh vetëm 20 km nga Gjirokastra, për të mbërritur në një prej qendrave më të rëndësishme qytetare të Mesjetës: Libohova. Ajo fillon të ngrejë krye prej së largu me kalane, që Ali Pashë Tepelena ndërtoi për motrën […]

Ja si mund të përgjohet telefoni juaj, kur merret kodi IMEI

Nëse dikush ka akses në telefonin tuaj celular dhe kodin IMEI, edhe vetëm për pak minuta, jeta juaj mund të kthehet si një libër i hapur për të gjithë. Disa programe përgjuese janë aq të sofistikuara, të cilat regjistrojnë bisedat tuaja, madje edhe në qoftëse nuk përdorni telefonin. Edhe mesazhet e fshira me anë të […]