AK: Dropulli duhet të jetë pjesë e Bashkisë Libohovë

Aleanca Kuq e Zi ka reaguar ditën e sotme kundër ndarjes territoriale mbi baza etnike. Ne nje dalje publike te zedhenesit te saj, Redi Ramaj, AK bën me dije se nuk e njeh ndarjen antikushtetuese. Aipas AK-së Fshati Pustec dhe Dropull nuk mund të jenë Bashki.  “Në Pustec jetojnë 600 maqedonas, në Dropull 2000 grekë. […]

Dosier/ Konflikti për lejen e ndërtimit pranë rrapit të Libohovës

Dosier/ Konflikti për lejen e ndërtimit pranë rrapit të Libohovës

(Botuar ne gazetën “Shekulli” më 03 prill 2006)/ Leje ndërtimi pranë rrapit 520-vjeçar. Kryebashkiaku i Libohovës jep alarmin: Do t’’i presë jetëgjatësinë. Rrapi i famshëm i Libohovës rrezikon të shkatërrohet, pasi ka kaluar moshën 520-vjeçare. Ky monument natyror mund të mos ekzistojë më si pasojë e ndërtimeve pa kriter, por të ligjëruara nga organet kompetente shtetërore, duke […]

Horoskopi, 27 korrik

Dashi Nuk do të jetë edhe aq e lehtë të merreni njëkohësisht me problemet tuaja private, apo familjare dhe me impenjimet profesionale, për shkak të gjendjes konfuze në të cilën do të ndodheni sot. Demi Sot do të jeni në një ditë vërtet të mirë dhe Jupiteri më se pozitiv në shenjën tuaj ushqen fantazinë […]

Ndotja e lumit Drino, probleme shëndetësore tek plazhistët

Ujërat e ndotura te lumit Drino në këto ditë të nxehta janë kthyer në një rrezik serioz për shëndetin e popullatës. Për ti shpëtuar vapës dhe të nxehtit banorët e zonës së Gjirokastër i drejtohen lumit Drino për të bërë plazh. Shtrati i Drinos, kryesisht në fundjave frekuentohet nga çdo moshë por plazhistët më të […]

Hajduti i Bankës së Shqipërisë, bixhozçi profesionist

Në rrugën “Fortuzi”, ku edhe ka banesën ekonomisti i Bankës së Shqipërisë Ardian Bitraj, banorët e zonës e njohin atë jo vetëm si frekuentues të lojërave të fatit, por edhe të pikave të basteve ku ai në këtë zonë raportohet se ka lënë shuma të konsiderueshme parash. Në lagje, Ardian Bitrajn e njohin të gjithë […]

Lotaria amerikane 2014, njoftimi i rëndësishëm: Vizat lëshohen deri më 30 shtator

Ambasada amerikane përcjell një njoftim të rëndësishëm për të gjithë të përzgjedhurit e Programit të Vizave të Lotarisë DV-2014. Ambasada njofton se të përzgjedhurve për Programin e Shumëllojshmërisë DV-2014 u bëhet me dije se afati i fundit i lёshimit tё vizёs është data 30 shtator 2014. Vizat pёr aplikantёt e DV-2014 nuk mund tё lёshohen […]

Kadare: Kam sajuar letra dashurie *

Viola Isufaj: Zoti Kadare, jeni shprehur se nuk do të shkruani më letërsi artistike. Në fakt, kjo ka ardhur ngase keni ndier se i keni thënë gjithçka lexuesit, apo ngaqë me të gjitha mënyrat i keni thënë diçka? Ismail Kadare: As njëra, as tjetra. Është një fazë që i vjen natyrshëm një pjese të shkrimtarëve. […]

Vjedhja spektakolare te BSH, hetuesit dyshojne per me shume se 6 milione $

Pavarësisht rrëfimit të punonjësit të Bankës së Shqipërisë, Ardian Bitraj, se të gjitha lekët që kishte vjedhur i kishte shpenzuar në lojrat e fatit, prokuroria ka dyshime të forta se ai nuk është treguar i sinqertë dhe se ka bashkëpunëtorë të tjerë në vjedhjen më të madhe të Bankës së Shqipërisë, ku vetë i pandehuri […]