Libohovë, rrugë pa emërtime dhe tabela orientuese

Libohovë, rrugë pa emërtime dhe tabela orientuese

Shpesh në rrugët e Libohovës të ze syri ndonjë vizitor të huaj apo edhe grupe turistësh që vijnë për të parë nga afër këtë qytet. Kjo ndodh sidomos në stinën e verës. Por ndërkohë orientimi i tyre drejt pikave që mund të vizitojnë në Libohovë, është i vështirë. Mungojnë tabelat që tregojnë vendndodhjen e monumenteve […]

Diploma falso, Nishani: Ofendim i rëndë dhe shantazh, po unë qendroj i fortë

Presidenti Bujar Nishani ka mohuar të ketë një master falso. Ai thotë se ky është një provokim dhe shantazh i hapur ndaj tij. Nishani shprehet se, pavarësisht këtyre, ai do të qendrojë fort dhe i papërkulur. “Sot akuzohet Presidenti i Republikës për gjoja diplomë fallco të masterit të Presidentit të Republikës të marrë nga një […]

Ortodoksët kremtojnë sot festën e Shën Mërisë

Ortodoksët kremtojnë sot festën e Shën Mërisë

Sot besimtarët e krishterë ortodoksë kremtojnë një nga festat më të rëndësishme të këtij besimi, festën e Shën Mërisë. Çdo 15 Gusht, besimtarët ortodoksë kremtojnë jetëndërrimin e saj dhe kalimin e shpirtit me trupat qiellorë, me birin e saj Jezu Krishtin. Pas Pashkës së Madhe, kjo është festa më e rëndësishme për besimtarët ortodoksë. Shën […]

Horoskopi, 15 gusht 2014

Dashi Sot kuadri yjor pritet të jetë përgjithësisht pozitiv për ju që i përkisni kësaj shenje, prandaj parashikohet një ditë e miri në të gjitha drejtimet. Mos u kushtoni rëndësi gjërave të vogla. Demi Qielli juaj është i ngarkuar me një mori yjesh të mirë të cilët do të bëjnë të rikuperojnë shumë nga ato […]

Foto Reportazh/ Në Antigone, dashurinë e mbretit Pirro

Foto Reportazh/ Në Antigone, dashurinë e mbretit Pirro

S’kisha qenë kurrë më parë në qytetin antik të Antigonesë, edhe pse gjithnjë e kam pasur shumë afër. S’e di pse, ndoshta edhe unë jam një ndër shqiptarët e shumtë që nuk e njohin sa duhet vendin e tyre, nuk i kanë parë nga afër pasuritë kulturore e natyrore që ka. U desh një event […]

Presidenti Nishani me master fals

Masteri i është shitur nga një mashtrues francez, i dënuar nga Gjykata e Tiranës një vit më parë me 5 vjet burg. Presidenti i votuar i Shqipërisë, Bujar Nishani, rezulton të ketë një master fallco “Për studime evropiane”, marrë në vitin 2005 në Tiranë. Masteri shpërndahej nga një institut fantazmë francez, në bashkëpunim me disa […]

Trashëgimia jo materiale e Lunxhërisë, nis puna për një seri aktivitetesh promovuese

Shoqata kulturore atdhetare “Lunxhëria” dhe Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare në Gjirokastër, kanë nisur punën për hartimin e një kalendari aktivitetesh në kuadër të ruajtjes dhe promovimit të trashëgimisë jo materiale të krahinës së Lunxhërisë. Sot u zhvillua një takim i parë mës dy palëve, ndërkohë që do të ketë hapa të tjerë për kordinimin […]

Me çfarë makine do të udhëtojë Papa në Shqipëri?

Me çfarë makine do të udhëtojë Papa në Shqipëri?

Papa Françesku nisi vizitën e tij të parë në Azi, duke u bërë i pari Papë që viziton Korenë e Jugut në 25 vjet.Mediat transmetuan pamje të mbërritjes së Papës, ndërsa më pas ai hipi në sediljen e pasme të një makine Kia Soul. Papa kishte kërkuar makinën më të vogël në vend për të […]

Vatra zjarri në Jorgucat dhe Andon Poç

Në 24 orët e fundit në rrethin e Gjirokastrës janë lokalizuar dy vatra zjarri, një në fshatin Jorgucat dhe një në Andon Poç. Falë ndërhyrjes së forcave zjarrfikëse është bërë e mundur shuarja e flakëve. Në fshatin Andon Poç zjarri rrezikoi disa banesa dhe sipërfaqe të mbjella, ndërkohë që krahas forcave zjarrfikëse u angazhuan edhe […]

Gjirokastër, takim për angazhimin e të rinjve në promovimin e trashëgimisë kulturore

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Gjirokastër, ka zhvilluar një takim të organizatave rinore me praninë e përfaqësuesve të qeverisjes vendore dhe të rinjve. Sipas administratores se zyrës së edukimit, kulturës dhe trashëgimisë jo materiale në Drejtorinë Rajonale të Kulturës Kombëtare Gjirokastër, Magdalena Margariti, takimi synon në promovimin e trashëgimisë kulturore, nëpërmjet së cilës rinia do […]