Libohova në reformën territoriale

Libohova në reformën territoriale

Nga Osman Buzo Si libohovit shpreh shqetësimin  e ligjshëm për ardhmërinë e qytetit , pas ndarjes së re teritoriale, që ka ndërmarë shteti ynë. Mbështesim këtë nismë, për reduktimin e hallkave të pa mbarimta burokratike, që asfiksonin ekonominë  e brishtë  të shtetit tonë, por na dhemb, ideja  se do tjetërsohet  qyteti ynë i nderuar. Libohova […]

Ndarja e re, ja cilat vende pune do shkurtohen

Ndarja e re, ja cilat vende pune do shkurtohen

Protestat dhe kundërshtitë për reformën territoriale dhe administrative, ndoshta mund të quhen të justifikuara vetëm për një kategori njerëzish: nëpunësit e bashkive dhe komunave. Me ndarjen e re, shumë prej vendeve të tyre të punës do të shkurtohen pasi llogjikisht do të kemi 312 njësi vendore më pak. Sipas asaj që shkruante një ditë më […]

Horoskopi, 28 korrik 2014

Dashi Kuadri yjor duket tejet pozitiv në shenjë, pavarësisht nga moria e punëve që duket se po ju mbyt. Do të keni shumë stimuj në planin profesional, por tregoni më shumë kujdes për financat tuaja.   Demi Sa më shumë afër një objektivi jeni aq më shumë ju duket i paarritshëm. Por është vetëm një […]

Bimët medicinale, “thesari ynë” (Video)

Bimët medicinale, “thesari ynë” (Video)

Jo të gjithë e dinë, por Shqipëria mbulon 50% të tregut amerikan me bimë medicinale. Xhavit Hysenaj ka afro 12 vite që merret me prodhimin dhe më pas eksportin e këtyre bimëve, kryesisht sherebelës.  Ai tregon se në Shqipëri ka qenë e vështirë të ndërtoje këtë biznes, pasi edhe mbështetja ka qenë e vogël, ndërkohë që […]

Fiter Bajrami, dekor festiv në Gjirokastër

Fiter Bajrami, dekor festiv në Gjirokastër

Në prag të festës së Fiter Bajramit në qytetin e Gjirokastrës janë vendosur banderola që urojnë besimtarët për këtë festë. Banderolat janë vendosur nga myftinia e qytetit si në pjesën muzeale ashtu edhe në zonën më të populluar, në lagjen “18 shtatori”. Përmes tyre urohen besimtarët për festën e cila kulmon në fund të muajit […]

Nesër Fiter Bajrami, besimtarët drejt xhamisë së Libohovës dhe Melanit. KMSH: Të lutemi për Gazën

Nesër Fiter Bajrami, besimtarët drejt xhamisë së Libohovës dhe Melanit. KMSH: Të lutemi për Gazën

Besimtarët myslimanë përcjellin sot muajin e Ramazanit për të pritur nesër Fiter Bajramin. Që në orët e para të mëngjesit do të nisin ritualet që bëhen për këtë ditë të shënuar. Besimtarët i drejtohen xhamive dhe teqeve për t’u falur dhe lutur për ditë më të mira dhe harmoni mes njëri-tjetrit. Ky është Fiter Bajrami […]

Të martën del formulari A2, nuk do të ketë A3

Javën e ardhshme maturantët do të kenë mundësi të listojnë 10 degët që do duan të ndjekin në universitet. Të martën publikohet formulari A2. Maturantët edhe këtë vit janë të prirur në përzgjedhjen e degës së Drejtësisë dhe Ekonomisë. Edhe pse dhjetëra qindra studentë që kanë mbaruar këto degë vitet e mëparshme vijojnë të jenë […]

AK: Dropulli duhet të jetë pjesë e Bashkisë Libohovë

Aleanca Kuq e Zi ka reaguar ditën e sotme kundër ndarjes territoriale mbi baza etnike. Ne nje dalje publike te zedhenesit te saj, Redi Ramaj, AK bën me dije se nuk e njeh ndarjen antikushtetuese. Aipas AK-së Fshati Pustec dhe Dropull nuk mund të jenë Bashki.  “Në Pustec jetojnë 600 maqedonas, në Dropull 2000 grekë. […]

Dosier/ Konflikti për lejen e ndërtimit pranë rrapit të Libohovës

Dosier/ Konflikti për lejen e ndërtimit pranë rrapit të Libohovës

(Botuar ne gazetën “Shekulli” më 03 prill 2006)/ Leje ndërtimi pranë rrapit 520-vjeçar. Kryebashkiaku i Libohovës jep alarmin: Do t’’i presë jetëgjatësinë. Rrapi i famshëm i Libohovës rrezikon të shkatërrohet, pasi ka kaluar moshën 520-vjeçare. Ky monument natyror mund të mos ekzistojë më si pasojë e ndërtimeve pa kriter, por të ligjëruara nga organet kompetente shtetërore, duke […]

Horoskopi, 27 korrik

Dashi Nuk do të jetë edhe aq e lehtë të merreni njëkohësisht me problemet tuaja private, apo familjare dhe me impenjimet profesionale, për shkak të gjendjes konfuze në të cilën do të ndodheni sot. Demi Sot do të jeni në një ditë vërtet të mirë dhe Jupiteri më se pozitiv në shenjën tuaj ushqen fantazinë […]