Horoskopi, 25 korrik 2014

Dashi Në përgjithësi dita e sotme do të jetë e mirë pasi do të predominojë edhe sot pozitiviteti i Marsit dhe Afërditës në shenjë. Veçanërisht në planin sentimental priten zhvillime mjaft interesante. Demi Rrethanat ju imponojnë të tregoheni shumë të matur dhe shumë të durueshëm, pasi vetëm kështu mund të përballoni një ditë plot kontraste […]

Çifti kryeministror në pritje të lindjes së bebit, Rubena Moisiu zbardh detajet!!!

Një shtatzëni e mbarë dhe një beb brenda parametrave të caktuara e cilëson gjinekologia Rubena Moisiu, shtatzëninë e znj. Linda Rama. Një intervistë për “Shqiptarja.com”, Drejtoresha e Maternitetit “Koço Glozheni” pohon se në konsultën e fundit të bërë pak ditë më parë gjendja e fëmijës dhe e bashkëshortes së Kryeministrit Edi Rama, ka qenë shumë […]

Kisha e Vasiliqisë në Himarë, dhuratë e Ali Pashës për zonjën e tij

Dikur, kisha e Vasiliqisë, në Porto Palermo, rreth 5 km në jug të Himarës, ishte një simbol i mbarësisë për banorët e zonës. Emri i Vasiliqisë ishte shndërruar në një shenjt. Prandaj dhe fëmijët pagëzoheshin këtu dhe merrnin emrat Vasil, apo Vasiliqi, ashtu sikundër zonja, emrin e të cilës mbante kisha e ndërtuar për nder […]

Xarra krijon ndërmarrjen bujqësore me 14 aksionerë

Bujqësia shqiptare e të ardhmes do të jetë një model në miniaturën e amerikanëve. Kjo pasi një ekspert i Harvardit ka hartuar një strategji të re për prodhimet në bujqësi. Ricardo Hausmann drejtori iqendrës së Harvardit për Zhvillimin e Jashtëm vuri theksin tek rëndësia e teknologjisë. “Janë vetëm dy pika që mund të ndryshojnë sektorin […]

Në muzetë e Gjirokastrës së gurtë

Megjithëse qyteti i Gjirokastrës është pjesë e UNESCO-s dhe një element i preferuar në guidat turistike, në kontrast me vlerat historike, arkitektonike dhe kulturore që mbart ka një numër të vogël muzeumesh. Përpara viteve ’90-të, në qytetin e Gjirokastrës vizitorët vendas dhe të huaj, grupet turistike që mbërrinin në atë kohë në qytetin e gurtë […]

Degradimi i kurorës me pisha të Libohovës (Foto)

Ndërkohë që merr rrugën për të ardhur në Libohovë, në të djathtë të shfaqet pylli me pisha dhjetra vjeçare. Është një pamje dëshpëruese teksa shikon se si ato që konsiderohen si “mushkritë e Libohovës”, po degradojnë vit pas viti. Zjarri i gushtit të vitit 2011, ishte fatal për këtë kurorë me pisha 40-50 vjeçare. Ndërkohë […]

Dokumenti i vitit 1993, PBDNJ kërkonte bashkimin e Himarës me Vranishtin

Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, që kundërshton aktualisht bashkimin e Himarës me Vranishtin, sikundër propozon varianti i qeverisë në projektin për ndarjen e re territoriale të vendit, më herët ka insistuar fort që bashkimi i tyre në një zonë administrative duhej të ndodhte. “Gazeta Shqiptare” ka mundur të sigurojë ekskluzivisht një letër të […]

Lunxhëria dhe Odria, dy komunat që i shtohen Bashkisë Gjirokastër

Lunxhëria dhe Odria, dy komunat që i shtohen Bashkisë Gjirokastër

Me vendimin e djeshëm të komisionit të posaçëm për reformën territoriale, Bashkia e Gjirokastrës do të zgjerohet edhe me dy njësi të tjera vendore. Kështu, komuna e Lunxhërisë dhe Odries do të jenë pjesë e kësaj bashkie dhe jo e Libohovës siç u vendos më herët. Me bashkëngjitjen e këtyre dy komunave, Bashkia Gjirokastër zgjerohet […]

Reforma territoriale votohet më 31 korrik

Reforma territoriale votohet më 31 korrik

Reforma Territoriale do të votohet në seancën e fundit të sesionit parlamentar, i cili mbyllet më 31 korrik. Vendimi është marrë në Konferencën e Kryetarëve, që u mblodh nga kreu i Kuvendit Ilir Meta. Konferenca vendosi të fusë me procedurë të përshpejtuar ndarjen e re territoriale në Kuvend. Reforma Territoriale u miratua një ditë më […]

Horoskopi, 24 korrik 2014

Dashi Sot kuadri yjor, me përjashtim të Hënës, duket se është më i favorshëm për ju, prandaj parashikohet një ditë përgjithësisht pozitive si në aktivitetin ekonomik ashtu edhe në raportet me të tjerët. Demi Edhe të lindurit e kësaj shenje sot do të keni një mori yjesh me vete, të cilët do të bëjnë të […]