Nesër Fiter Bajrami, besimtarët drejt xhamisë së Libohovës dhe Melanit. KMSH: Të lutemi për Gazën

Nesër Fiter Bajrami, besimtarët drejt xhamisë së Libohovës dhe Melanit. KMSH: Të lutemi për Gazën

Besimtarët myslimanë përcjellin sot muajin e Ramazanit për të pritur nesër Fiter Bajramin. Që në orët e para të mëngjesit do të nisin ritualet që bëhen për këtë ditë të shënuar. Besimtarët i drejtohen xhamive dhe teqeve për t’u falur dhe lutur për ditë më të mira dhe harmoni mes njëri-tjetrit. Ky është Fiter Bajrami […]

Të martën del formulari A2, nuk do të ketë A3

Javën e ardhshme maturantët do të kenë mundësi të listojnë 10 degët që do duan të ndjekin në universitet. Të martën publikohet formulari A2. Maturantët edhe këtë vit janë të prirur në përzgjedhjen e degës së Drejtësisë dhe Ekonomisë. Edhe pse dhjetëra qindra studentë që kanë mbaruar këto degë vitet e mëparshme vijojnë të jenë […]

AK: Dropulli duhet të jetë pjesë e Bashkisë Libohovë

Aleanca Kuq e Zi ka reaguar ditën e sotme kundër ndarjes territoriale mbi baza etnike. Ne nje dalje publike te zedhenesit te saj, Redi Ramaj, AK bën me dije se nuk e njeh ndarjen antikushtetuese. Aipas AK-së Fshati Pustec dhe Dropull nuk mund të jenë Bashki.  “Në Pustec jetojnë 600 maqedonas, në Dropull 2000 grekë. […]

Dosier/ Konflikti për lejen e ndërtimit pranë rrapit të Libohovës

Dosier/ Konflikti për lejen e ndërtimit pranë rrapit të Libohovës

(Botuar ne gazetën “Shekulli” më 03 prill 2006)/ Leje ndërtimi pranë rrapit 520-vjeçar. Kryebashkiaku i Libohovës jep alarmin: Do t’’i presë jetëgjatësinë. Rrapi i famshëm i Libohovës rrezikon të shkatërrohet, pasi ka kaluar moshën 520-vjeçare. Ky monument natyror mund të mos ekzistojë më si pasojë e ndërtimeve pa kriter, por të ligjëruara nga organet kompetente shtetërore, duke […]

Horoskopi, 27 korrik

Dashi Nuk do të jetë edhe aq e lehtë të merreni njëkohësisht me problemet tuaja private, apo familjare dhe me impenjimet profesionale, për shkak të gjendjes konfuze në të cilën do të ndodheni sot. Demi Sot do të jeni në një ditë vërtet të mirë dhe Jupiteri më se pozitiv në shenjën tuaj ushqen fantazinë […]

Probleme që evidentohen në prag të Edicionit të 10 të Festivalit Folklorik Kombëtar

Kriteret shkencore, elementi më i shpërfillur në festivalet folklorike kombëtare… “Në këto edicione janë sjellë në skenën e festivalit krijime, ndërhyrje dhe përpunime jashtë natyrës së melosit popullor tradicional, tekste të sajuara nga pseudorapsodë, interpretime të shpërfytyruara nga variantet autentike të grupeve artistike, të cilat përbëjnë shmangie dhe shpërfillje të evidentimit të vlerave autentike etnofoklorike”, […]

Ndotja e lumit Drino, probleme shëndetësore tek plazhistët

Ujërat e ndotura te lumit Drino në këto ditë të nxehta janë kthyer në një rrezik serioz për shëndetin e popullatës. Për ti shpëtuar vapës dhe të nxehtit banorët e zonës së Gjirokastër i drejtohen lumit Drino për të bërë plazh. Shtrati i Drinos, kryesisht në fundjave frekuentohet nga çdo moshë por plazhistët më të […]

Hajduti i Bankës së Shqipërisë, bixhozçi profesionist

Në rrugën “Fortuzi”, ku edhe ka banesën ekonomisti i Bankës së Shqipërisë Ardian Bitraj, banorët e zonës e njohin atë jo vetëm si frekuentues të lojërave të fatit, por edhe të pikave të basteve ku ai në këtë zonë raportohet se ka lënë shuma të konsiderueshme parash. Në lagje, Ardian Bitrajn e njohin të gjithë […]

Lotaria amerikane 2014, njoftimi i rëndësishëm: Vizat lëshohen deri më 30 shtator

Ambasada amerikane përcjell një njoftim të rëndësishëm për të gjithë të përzgjedhurit e Programit të Vizave të Lotarisë DV-2014. Ambasada njofton se të përzgjedhurve për Programin e Shumëllojshmërisë DV-2014 u bëhet me dije se afati i fundit i lёshimit tё vizёs është data 30 shtator 2014. Vizat pёr aplikantёt e DV-2014 nuk mund tё lёshohen […]