Dasho Aliko thirrje protestuesve nga Gjirokastra: Sot Shqipërisë i erdhi radha të marrë frymë lirisht

Dasho Aliko thirrje protestuesve nga Gjirokastra: Sot Shqipërisë i erdhi radha të marrë frymë lirisht

Mbështetësit e PD-së nga Gjirokstra shkuan sot në Tiranë për të marrë pjesë në protestën e dhunshme të opozitës. Bashkë me ta ishte edhe kryetari Dasho Aliko, i cili përmes një altoparlanti i përshëndeti dhe i motivoi për protestë. Aliko bëri thirrje për ‘rrëzimin e së keqes së madhe që ka pllakosur vendin’. Sipas tij sot Shqipërisë […]

Proteta, PD: Nga Gjirokastra u nisën 2 mijë vetë

Proteta, PD: Nga Gjirokastra u nisën 2 mijë vetë

Partia Demokratike ka dhënë shifrat e para të protestuesve të nisur nga rrethet drejt Tiranës. Sipas PD, raportohet se janë nisur më shumë se 50 mijë qytetarë drejt Tiranës. Vihet re sipas këtyre të dhënave, qarku me pjesëmarrjen më të madhe të protestuesve është ai i Durrësit, më pas vjen Shkodra, Elbasani e Lezha. Qarku […]

Tritan Shehu mbledh PD Gjirokastër: Ejani në protestën e 16 shkurtit, Rama do rrëzohet

Tritan Shehu mbledh PD Gjirokastër: Ejani në protestën e 16 shkurtit, Rama do rrëzohet

PD Gjirokastër ka mbledhur sot strukturat e saj drejtuese për t’u përgatitur për protestën e madhe të 16 shkurtit në Tiranë. I pranishëm në takim ishte edhe deputeti Tritan Shehu. Duke folur në këtë takim ai kërkoi pjesëmarrje të madhe nga qarku Gjirokastër. Sipas Shehut Edi Rama duhet të largohet nga qeverisja sepse e ka […]

BAT në partneritet global me McLaren

BAT në partneritet global me McLaren

British American Tobacco (BAT), ka njoftuar sot partneritetin e ri global me McLaren, me bazë teknologjinë e avancuar dhe inovacionin. Partneriteti shumë-vjeçar është fokusuar në përshpejtimin e proçesit të transformimit të duhanit, në zemër të të cilit është angazhimi i BAT për të ofruar një portofol të produkteve të cilat kanë potencial të reduktojnë riskun, […]

“Gjirokastra lexon Musinenë”, aktivitet për gruan e rezistencës antikomuniste

“Gjirokastra lexon Musinenë”, aktivitet për gruan e rezistencës antikomuniste

Autoriteti për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, në bashkëpunim me Muzeun “Musine Kokalari” dhe Wikimedians of Albanian Language UG organizojnë aktivitetin sot “Gjirokastra lexon Musinenë” në Gjirokastër. Figura shumëdimensionale e Musine Kokalarit, veprimtares politike e kulturore dhe shkrimtares me vizion, përkujtohet në një simpozium të posaçëm në qytetin e saj. Paralelisht me simpoziumin, […]

Gjirokastër, projekt për HEC në Kolonjë. Banorët kundërshtojnë me forcë: Do mbetemi pa ujë!

Gjirokastër, projekt për HEC në Kolonjë. Banorët kundërshtojnë me forcë: Do mbetemi pa ujë!

Një tjetër leje është dhënë nga Ministria e Energjitikës për ndërtimin e një HEC-i të vogël në Gjirokastër. Konkretisht bëhet fjalë për në fshatin Kolonjë. Lapsi.al disponon shkresën paraprake për Vlerësimin e Ndikimit Në Mjedis të këtij projekti energjitik. Por banorët e fshatit kanë dalë kundër, me pretendimin se HEC-i do të shfrytëzojë të vetmin […]

Mungon Vangjel Tavo e Zamira Rami, PD proteston në Gjirokastër: Të rrëzojmë Edi Ramën një orë e më parë (FOTO)

Mungon Vangjel Tavo e Zamira Rami, PD proteston në Gjirokastër: Të rrëzojmë Edi Ramën një orë e më parë (FOTO)

Partia Demokratike ka zhvilluar sot protestën e saj në Gjirokastër. Mbështetësit e opozitës u mblodhën në sheshin përballë varrezave të dëshmorëve. Ata mbajnë në duar pankarta kundër qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama. Në fjalën para protestuesve deputeti Tritan Shehu dhe kryetari Dasho Aliko renditën disa prej problemeve kryesore të Gjirokastrës. Sipas tyre Edi Rama ka […]

Mes parkut dhe naftës, “mish-mashi” i Qeverisë me Zagorinë

Mes parkut dhe naftës, “mish-mashi” i Qeverisë me Zagorinë

“Debati për kërkimet e naftës në Parkun Kombëtar të Zagorisë është i mirëseardhur për të kujtuar se: Ne e kemi shpallur Parkun Kombëtar në vazhdën e programit të mbrojtjes së bukurive të natyrës sonë nga hece,gurore,etj. Si mund të lejojmë aty shpime naftëkërkuese?! Nuk bën vaki!”. Kështu shkruante përmes Twitter-it të tij zyrtar Kryeministri Edi […]

“Krim pasioni”: Si u ekzekutua Esat Pashë Toptani dhe detajet e gjyqit të Avni Rustemit

“Krim pasioni”: Si u ekzekutua Esat Pashë Toptani dhe detajet e gjyqit të Avni Rustemit

Pjesë nga libri “Esat Pashë Toptani: Njeriu, lufta, pushteti” Nga Ilir Ikonomi Në kohën që italianët po përgatisnin terrenin për kthimin e Esatit, plani për vrasjen e pashait po përparonte. Më 21 maj, pas një qëndrimi prej dy javësh në Tiranë, studenti nga Libohova, Avni Rustemi, ishte kthyer në Itali. Avniu kishte lindur në vitin […]

1 2 3 544