Aksident në Gjirokastër, vdes pasagjeri, plagoset rëndë shoferi

Aksident në Gjirokastër, vdes pasagjeri, plagoset rëndë shoferi

Një aksident me vdekje ka ndodhur gjatë natës në Gjirokastër. Policia përmes një njoftimi paraprak jep detaje për ngjarjen e rëndë. Në mesnatë, në rrugën e lagjes “Gërhot” (në afërsi të rrugës nacionale (Gjirokastër-Tepelenë), automjeti tip “Benz” me drejtues shtetasin E.H., ka dalë nga rruga dhe është përplasur në një mur. Për pasojë ka humbur […]

Zbulohet një grup kriminal në Gjirokastër, 11 të ndaluar, 4 në kërkim (VIDEO)

Zbulohet një grup kriminal në Gjirokastër, 11 të ndaluar, 4 në kërkim (VIDEO)

Një operacion i gjerë antikanabis është zhvilluar në një hark kohor prej gjashtë muajsh në të gjithë qarkun e Gjirokastrës. Sipas uniformave blu, gjatë gjithë kohëzgjatjes së zhvillimit të operacionit janë proceduar penalisht 25 shtetas, nga të cilët: 11 të arrestuar në flagrancë, 5 të ndaluar, 4 të shpallur në kërkim dhe 5 të proceduar […]

Incident në Dropull, motra e Kacifës shpërthen në histeri, policia e i heq banerin me mbishkrimin “Këtu jemi në Greqi”

Incident në Dropull, motra e Kacifës shpërthen në histeri, policia e i heq banerin me mbishkrimin “Këtu jemi në Greqi”

Motra e Kacifasit është ndaluar nga Policia shqiptare pak minuta më parë. Ajo ishte duke mbajtur një baner në duar në fshatin Bularat dhe bërtiste se toka është greke. “Këtu jemi në Greqi, këtu nuk ka tokë shqiptare. Nuk jemi shovinistë, nuk kemi asgjë me askënd, jemi paqësorë duam vetëm të zbardhet vrasja”, është shprehur […]

Të pathënat e një historie banale transporti udhëtarësh mes Gjirokastrës, Dropullit dhe Libohovës

Të pathënat e një historie banale transporti udhëtarësh mes Gjirokastrës, Dropullit dhe Libohovës

Ka disa javë që linjat e transportit urban Libohovë-Gjirokastër ndodhen nën një presion të jashtëzakonshëm e të pashembullt nga policia dhe oficerë të ashtuquajturës Task Forcë e ardhur nga Tirana. Ndëshkim me gjoba, heqje apo pezullim liçence etj forma penalizimi. Arsyeja qëndron tek një ligj i vitit 2016, i cili sanksionon se transporti ndërqytetas i […]

Ngjarje e rëndë në Gjirokastër, vdes vajza 16-vjeçare

Ngjarje e rëndë në Gjirokastër, vdes vajza 16-vjeçare

Një 16-vjeçare ka ndërruar jetë mbrëmjen e sotme për shkak të helmimit nga fasulet. Vajza që ka ndërruar jetë është Genta Pula nga fshati Zenelaj Bashkia Gjirokastër. Mësohet se vajza u helmua për shkak të konsumit të fasuleve të cilave familjarët u kishin hedhur ilaç kundër mizave, por ajo nuk kishte dijeni. 16-vjeçarja është helmuar, […]

Ervin Salianji mbledh PD Gjirokastër: Jemi gati për dy palë zgjedhje

Ervin Salianji mbledh PD Gjirokastër: Jemi gati për dy palë zgjedhje

“Pas takimit të strukturave të PD në Gjirokastër, ish deputeti Ervin Salianji deklaroi se PD është gati për zgjedhje të parakohshme lokale dhe të përgjithshme, por jo pa bërë më parë reformën zgjedhore”. Partia Demokratike është e gatshme të shkojë në zgjedhje të parakohshme lokale dhe të përgjithshme njëkohësisht, por jo pa u bërë më […]

1 vjetori i Kacifas, tubim paqësor kundër ekstremizmit në Gjirokastër

1 vjetori i Kacifas, tubim paqësor kundër ekstremizmit në Gjirokastër

Një situatë e pazakontë ka ndodhur sot në qytetin e Gjirokstrës. Ceremonisë përkujtimore të ekstremistit grek, Konstandinos Katsifas në fshatin Bularat, shqiptarët i janë përgjigjur me një mafinestim nacionalist. Të rinj nga Gjirokastra, Labëria por edhe Kosova janë mbledhur në sheshin “Çerçiz Topulli”, ku përveç flamujve kuqezi dhe këngëve patriotike, ka pasur edhe disa deklarata. […]

Sot 1 vjetori i ekstremistit Kacifas në Dropull, ndalohen 13 shtetas grekë në Kakavijë

Sot 1 vjetori i ekstremistit Kacifas në Dropull, ndalohen 13 shtetas grekë në Kakavijë

Janë ndaluar 13 shtetas grekë në kufirin e Kakavijës për të hyrë në territorin shqiptar për ceremonialin e 1 vjetorit të vdekjes së Kostandin Kacifas. Në 24 orët e kaluara kanë hyrë në territorin shqiptar 2700 automjete vetëm përmes kufirit të Kakavijës. Prej disa ditës janë marrë masa të forta sigurie për ndalimin e hyrjes […]

Ndahet nga jeta në moshë të re nëpunësja e Prefekturës Gjirokastër

Ndahet nga jeta në moshë të re nëpunësja e Prefekturës Gjirokastër

Një nëpunëse e Prefekturës Gjirokastër ka ndërruar jetë pas një sëmundje të rëndë. Përmes një postimi në Facebook, Prefektura jep një mesazh ngushëllimi për Nertila Menin. Ajo punonte në këtë institucion që prej vitit 2013. Mesazhi Ndajmë me ju lajmin e hidhur për humbjen e parakohshme të koleges sonë znj. Nertila Meni, e cila humbi […]

Gjirokastër, betonierja aksidenton rëndë punëtorin, transportohet me urgjencë drejt Tiranës

Gjirokastër, betonierja aksidenton rëndë punëtorin, transportohet me urgjencë drejt Tiranës

Një aksident në punë ka ndodhur paraditen e sotme në Gjirokastër. Policia njofton se bëhet fjalë për një shtetas nga Berati i cili punonte në një kompani private. Konkretisht mësohet ky person është aksidentuar nga një betoniere. Njoftimi Rreth orës 10:00, duke punuar në një aktivitet privat në afërsi të Zonës Industriale, është aksidentuar shtetasi M.Ç., […]