Bllokohet linja e transportit Libohovë-Tiranë. Nëse s’ka kthim pas, bojkotoni autobusët e shoqërisë “Argjiro”, mos udhëtoni me ata që duan të jenë monopol

Bllokohet linja e transportit Libohovë-Tiranë. Nëse s’ka kthim pas, bojkotoni autobusët e shoqërisë “Argjiro”, mos udhëtoni me ata që duan të jenë monopol

Linja e transportit Libohovë-Tiranë dhe anasjelltas nuk funksionon prej dy ditësh. Shoferëve u është bllokuar dokumentacioni nga task forca e Ministrisë së Transporteve, pasi janë konstatuar me shkelje. Më konkretisht ditën e diel, një punonjës i kësaj strukture duke u hequr si pasagjerë i rastësishëm, ka hipur në afërsi të Tepelenës në furgonin e linjës […]

Njihuni me Sofian, vogëlushja nga Zagoria që mposhti autizmin

Njihuni me Sofian, vogëlushja nga Zagoria që mposhti autizmin

Sofia është një vajzë 7-vjecare e diagnostikuar që prej moshës 2 vjec e gjysme me autizem, por qe sot nuk i ka mbetur asnje gjurme prej tij. Tani ajo është integruar plotësisht në jetën sociale. Vogelushja shkon përditë nga Zagoria e largët për të studiuar në shkollën publike dhe për të kryer trajtimin në qendrën […]

Qyfyre nga Gjirokastra, shoferët e ‘Argjiros’ akuzojnë Luiza Mandin pse ka shkuar në ministri dhe ka kërkuar të mos hiqet linja Libohovë-Tiranë

Qyfyre nga Gjirokastra, shoferët e ‘Argjiros’ akuzojnë Luiza Mandin pse ka shkuar në ministri dhe ka kërkuar të mos hiqet linja Libohovë-Tiranë

Shoferët e shoqërisë ‘Argjiro’ në Gjirokastër vijojnë protestën e tyre kundër asaj që ata e cilësojnë si konkurrencë të pandershme nga linja Dropull-Tiranë dhe Libohovë-Tiranë. Duke folur sot për mediat, një prej përfaqësuesve të kompanisë ‘Argjiro’ akuzoi kryebashkiaken e Libohovës, Luiza Mandi që sipas tij kishte shkuar në Ministrinë e Transporteve të interesohej për linjën […]

Kundër monopolit të kompanisë ‘Argjiro’, Libohova duhet të ketë linjën e vet drejt Tiranës

Kundër monopolit të kompanisë ‘Argjiro’, Libohova duhet të ketë linjën e vet drejt Tiranës

Prej katër ditësh shoferët e autobusëve dhe furgonave të shoqërisë ‘Argjiro’ në Gjirokastër janë duke protestuar pasi pretendojnë se konkurrenca e pandershme po u dëmton punën. Konkretisht ata e kanë ‘betejën’ me dy linja transporti drejt Tiranës; linjën që niset nga Libohova dhe linjën që niset nga Dropulli. Nëse ndjek më vëmendje deklaratat e shoferëve […]

Shoferët e Gjirokastrës në protestë prej 3 ditësh: Libohova dhe Dropulli të mos kenë linjë për Tiranën

Shoferët e Gjirokastrës në protestë prej 3 ditësh: Libohova dhe Dropulli të mos kenë linjë për Tiranën

Prej tre ditësh shoferët në Gjirokastër vijojnë të bojkotojnë aktivitetin me arsyetimin se konkurenca e pandershme i ka bërë të falimentojnë, pasi janë shtuar shumë linja transporti që punojnë pa kritere dhe marrin udhëtarë në vende të pacaktuara. Përfaqësuesit e shoqërisë ‘Argjiro’ bëjnë me dije se nëse nuk merren masa, ditën e nesërme do të […]

Protestojnë shoferët e autobusëve në Gjirokastër: Libohova dhe Dropulli të mos kenë linjë transporti për Tiranë

Protestojnë shoferët e autobusëve në Gjirokastër: Libohova dhe Dropulli të mos kenë linjë transporti për Tiranë

Shoqëria e transportit të udhëtarëve ‘Argjiro’ në Gjirokastër ka dalë në protestë ditën e sotme. Për shkak të protestës të gjithë autobusët e linjave drejt Tiranës dhe qyteteve të tjera janë bllokuar. Shoferët e kësaj shoqërie shprehen se protesta do të jetë pa afat, teksa paralajmërojnë edhe grevë. Ata kërkojnë nga qeveria që të ndërhyjë […]

Festa Kombëtare e Greqisë, Meta: Shqiptarët dhe grekët meritojnë të jetojnë gjithmonë në harmoni e begati

Festa Kombëtare e Greqisë, Meta: Shqiptarët dhe grekët meritojnë të jetojnë gjithmonë në harmoni e begati

Presidenti Ilir Meta ka marrë pjesë në aktivitetin e organizuar me rastin e Ditës Kombëtare të Greqisë. Me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”, Kreu i Shtetit thekson se dy popujt duhet të jetojnë në harmoni midis tyre, ndërsa minoriteti grek dhe komuniteti shqiptar në Greqi, janë ura shumë të forta lidhëse Mesazhi […]

Dropull, festohet në Dervician Dita e Pavarësisë së Greqisë

Dropull, festohet në Dervician Dita e Pavarësisë së Greqisë

Në fshatin Dervician të Dropullit u përqëndruan sot festimet me rastin e Ditës së Pavarësisë së Greqisë. Të pranishëm në këto festime ishin Konsulli Grek në Gjirokastër, kryebashkiaku i Dropullit, ish-ministri Spiro Ksera dhe përfaqësues të tjerë nga radhët e minoritetit. Ish-deputeti Vangjel Tavo dhe Vangjel Dule nuk ishin të pranishëm. Po kështu ra në […]

Aksident i rëndë, 8 të plagosur mbërrijnë në spitalin e Gjirokastrës, një vajzë dërgohet drejt Tiranës

Aksident i rëndë, 8 të plagosur mbërrijnë në spitalin e Gjirokastrës, një vajzë dërgohet drejt Tiranës

Një aksident rrugor ndodhi pak orë më parë në aksin Memaliaj-Krahës, në afërsi të fshatit Toç, Memaliaj.Automjeti tip “VolksWagen” është përplasur me furgonin e linjës Sarandë–Elbasan. Për pasojë janë plagosur 8 persona, mes tyre në gjendje të rëndë një vajzë 18-vjecare. Emrat e 9 të plagosurve janë: Endrikejd Kapa, 17 vjec Shqiponja Xhafa, 18 vjec […]

“Gjiro Open Air”, nis kampionati i tetë i fluturimeve nga ajri në Gjirokastër (FOTO)

“Gjiro Open Air”, nis kampionati i tetë i fluturimeve nga ajri në Gjirokastër (FOTO)

Kampionati i 8-të Kombëtar “Gjiro Open Air” nisi në Gjirokastër me pjesëmarrjen e 46 pilotëve nga Shqipëria Kosova, Mali i Zi, Maqedonia por edhe Kanadaja. Këtë vit fluturimet nga ajri po zhvillohen nga kodrat e fshatit “Asim Zenelit”, në rrethinat e Gjirokastrës. Kjo zonë, krahas kodrës së Malit të Cajupit, synon të kthehet në një […]