Luiza Mandi: Emigrantët e karantinuar në Libohovë nuk janë bartës të Covid-19, s’ka asnjë rrezik për banorët. Ky është një angazhim humanitar

Luiza Mandi: Emigrantët e karantinuar në Libohovë nuk janë bartës të Covid-19, s’ka asnjë rrezik për banorët. Ky është një angazhim humanitar

Kryebashkiakja e Libohovës, Luiza Mandi, ka reaguar përmes një deklarate pasi në shtëpinë e të moshuarve në këtë qytet, nisi strehimi i emigrantëve që e kanë të detyruar karantinimin për dy javë. Ajo thotë se s’ka asnjë rrezik për përhapjen e Covid-19 dhe se ky angazhim humanitar është shumë i rëndësishëm në luftën e përbashkët […]

Shtëpia e të moshuarve në Libohovë kthehet në karantinë, sonte mbërrijnë emigrantët e parë

Shtëpia e të moshuarve në Libohovë kthehet në karantinë, sonte mbërrijnë emigrantët e parë

Shtëpia e të moshuarve në Libohovë do të presë sonte emigrantët e parë të kthyer nga Greqia, që do të kryejnë këtu karantinimin e detyruar prej 14 ditësh në kuadër të masave për parandalimin e Covid-19. Ministria e Shëndetësisë ka dhënë aprovimin për këtë objekt si qendër e përkohshme e strehimit për personat që mbërrijnë […]

Me kallash dhe drogë, arrestohet një i ri në Gjirokastër

Me kallash dhe drogë, arrestohet një i ri në Gjirokastër

Një 20- vjeçar në Golem të Gjirokastrës është arrestuar gjatë operacionit policor ”Vezhishti” pasi u kap me drogë dhe kallashnikov. Personi me inicialet S.R, u evidentua teksa qarkullonte në pyll me armë teksa ju gjet dhe lënë narkotike. NJOFTIMI NGA POLICIA Sekuestrohet një armë zjarri automatike dhe municion luftarak Shërbimet e Komisariatit të Policisë Gjirokastër, […]

Nis vaksinimi i fëmijëve të refugjatëve në kampin pritës të Gjirokastrës

Nis vaksinimi i fëmijëve të refugjatëve në kampin pritës të Gjirokastrës

Shërbimi i epidemiologjisë në Njësinë Vendore të Kujdesit Shëndetësor në Gjirokastër, ka nisur vaksinimin e fëmijëve të refugjatëve që janë strehuar përkohësisht në qendrën pritëse pranë “Gërhotit”. Në këtë qendër mes 48 refugjatëve nga Afganistani, Siria, Palestina e Kuvajti, ndodhen 11 fëmijë të moshës nga 6 muajsh deri në 15 vjeç. Atyre do t’u kryhen […]

Pandemia e Covid-19/ Shtëpia e të moshuarve në Libohovë pritet të kthehet në karantinë për emigrantët e ardhur nga Greqia

Pandemia e Covid-19/ Shtëpia e të moshuarve në Libohovë pritet të kthehet në karantinë për emigrantët e ardhur nga Greqia

Rreth 60 persona të kthyer nga Greqia janë karantinuar me detyrim në hotele të ndryshme në Dropull, Gjirokastër, Teplenë e Përmet. Por pritet që ky numër të vijë duke u rritur, pasi në Kakavijë gati cdo ditë kthehen shqiptarë nga Greqia. Subjektet private të hoteleve po bëjnë rezistencë, duke mos pranuar të strehojnë për 14 […]

Libohova në karantinë, ndihma ushqimore për familjet në nevojë

Libohova në karantinë, ndihma ushqimore për familjet në nevojë

Ndihma për familjet në nevojë po shpërndan edhe Bashkia Libohovë në këto ditë karantinimi. Kryebashkiakja Luiza Mandi publikon foto në faqen e saj në Facebook dhe thotë se do të vazhdojë t’u gjendet pranë këtyre familjeve derisa të dalim nga gjendja e emergjencës. “Në këto ditë të vështira të izolimit për shkak të pandemisë së […]

Tre të arrestuar në Kakavijë, nuk pranuan të karantinoheshin dhe u futën ilegalisht nga kufiri me Greqinë

Tre të arrestuar në Kakavijë, nuk pranuan të karantinoheshin dhe u futën ilegalisht nga kufiri me Greqinë

Policia e Gjirokastrës njofton se janë arrestuar në Kakavijë 3 shtetas për kalim të paligjshëm të kufirit. Ata më parë kishin refuzuar të vetëkarantinoheshin me shpenzimet e tyre. Kështu që u rikthyen në Greqi dhe vendosën të hynin në territorin shqiptar në mënyrë ilegale. Njoftimi i plotë i policisë Këta shtetas ishin paraqitur më parë […]

Pasardhës i familjes Libohova, inxhinieri shqiptar në SHBA projekton maskat e reja për mbrojtjen nga koronavirusi

Pasardhës i familjes Libohova, inxhinieri shqiptar në SHBA projekton maskat e reja për mbrojtjen nga koronavirusi

Një histori filmash, në kohë koronavirusi, por pa dyshim edhe një motiv mburrje për shqiptarët që banojnë në Amerikë, dhe jo vetëm. Një nga diskutimet më të mëdha në Shtetet e Bashkuara dhe në vendet e goditura rëndë nga pandemia e koronavirusit është mungesa e maskave, sidomos pas rekomandimeve të reja të OBSH-së mbi rrezikun […]