Nuk respektoi karantinën, gjobitet një lokal në Gjirokastër

Nuk respektoi karantinën, gjobitet një lokal në Gjirokastër

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor ka gjobitur me 1 milion lekë të reja, një bar-kafe që u gjet i hapur nga inspektorët në qytetin e Gjirokastrës në lagjen ’18 Shtatori’, ndërsa po vijojnë kontrollet në terren. Për të shmangur çdo kontakt si dhe për të mundësuar distancimin social dhe shmangien e grumbullimit të turmave, ndër masat fillestare […]

Koronavirusi, 73 persona të vetëkarantinuar në qarkun Gjirokastër, 3 në Libohovë, 1 në Zagori

Koronavirusi, 73 persona të vetëkarantinuar në qarkun Gjirokastër, 3 në Libohovë, 1 në Zagori

Shqipëria është e gjitha në karantinë prej disa ditësh nga frika e përhapjes së koronavirusit. Deri më tani numri i të konfirmuarve si të prekur nga Covid-19 në rang vendi është 51. Ndërkohë në qarkun Gjirokastër janë karantinuar 73 persona, të cilët kanë pasur historik lëvizje në vendet ku virusi ka qenë më parë i […]

Libohova në karantinë nga koronavirusi, nesër prej orës 06:00 nis ndalimi i lëvizjes së automjeteve (Njoftimi)

Libohova në karantinë nga koronavirusi, nesër prej orës 06:00 nis ndalimi i lëvizjes së automjeteve (Njoftimi)

Duke filluar nga nesër nis ndalimi i qarkullimit të automjeteve edhe në jug të vendit. Kryebashkiakja e Libohovës, Luiza Mandi, përmes një njoftimi në Facebook kërkon nga banorët zbatimin e kësaj mase drastike si të vetmen rrugën për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Ndalimi i qarkullimit të automjeteve është për një afat të pacaktuar. Njoftim❗️ 🔴Në […]

Frika nga koronavirusi, mbyllen disa lokale në Gjirokastër

Frika nga koronavirusi, mbyllen disa lokale në Gjirokastër

Edhe pse vendimi i qeverisë kërkonte mbyllje të lokaleve dhe restoranteve në Tiranë e Durrës fillimisht, për t’u mbrojtur nga koronavirusi, ka gjithashtu subjekte në Gjirokastër që kanë deklaruar mbylljen përkohësisht sapo të kalojë situata emergjente. Katër lokale të njohura në qytet kanë njoftuar klientët e tyre përmes faqeve në rrjetet sociale se do të […]

Koronavirusi, shtrohet me urgjencë një infermiere në spitalin e Gjirokastrës

Koronavirusi, shtrohet me urgjencë një infermiere në spitalin e Gjirokastrës

Një infermiere 59 vjeçare nga fshati Ballaban i Përmetit, është dërguar sot në spitalin rajonal të Gjirokastrës pasi gjendja shëndetësore e saj është përkeqësuar. Infermierja kishte qendruar e shtruar prë 4 ditë në spitalin e Përmetit me shenja gripi, por sot gjendja e saj është përkeqësuar dhe është urdhëruar dërgimi në spitalin e Gjirokastrës. Mësohet […]

Flamur Golemi ‘largohet’ nga Bashkia Gjirokastër, rikthehet në spital për emergjencën e koronavirusit

Flamur Golemi ‘largohet’ nga Bashkia Gjirokastër, rikthehet në spital për emergjencën e koronavirusit

Edhe pse në Gjirokastër s’ka ende të prekur nga koronavirusi, spitali rajonal “Omer Nishani” qëndron në gjendje gatishmërie për çdo rast që mund të paraqitet në momentet e para, pasi më pas do duhen kryer analizat në Tiranë për të kuptuar nëse pacienti është i prekur apo jo. Krahas mjekëve dhe personelit të përhershëm, sot […]

Sunduan për 200 vjet Janinën, historia tragjike e familjes Libohova: Babai im, i diplomuar në Sorbonë dhe mik i kryeministrit francez, punoi në llaç dhe hamall në Zall të Kirit…

Sunduan për 200 vjet Janinën, historia tragjike e familjes Libohova: Babai im, i diplomuar në Sorbonë dhe mik i kryeministrit francez, punoi në llaç dhe hamall në Zall të Kirit…

Historia tragjike e familjes që sundoi 200 vjet Janinën: Babai im, i diplomuar në Sorbonë dhe mik i kryeministrit francez, punoi në llaç dhe hamall në Zall të Kirit…Memorie.al publikon historinë e panjohur të një prej familje të mëdha dhe të njohura aristokrate në të gjithë historinë e Shqipërisë, apo siç është njohur ndryshe familja […]

Bashkia Dropull feston karnavalet në Dervician (FOTO)

Bashkia Dropull feston karnavalet në Dervician (FOTO)

Minoriteti etknik grek në Dropull festoi një natë më parë në fshatin Derviçan festën e karnavaleve. Qindra banorë u mblodhën në qendër të fshatit deri në orët e vona të mesnatës. I pranishëm ishte edhe kryebashkiaku Dhimitraq Toli, i cili uroi banorët e Dropullit për agjërim të mbarë, si dhe premtoi aktivitete të tjera në […]

Gjirokastër, finalizohet operacioni “Mezhgoran”, 28 të arrestuar

Gjirokastër, finalizohet operacioni “Mezhgoran”, 28 të arrestuar

Drejtori i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka dalë para mediave për të dhënë detaje mbi operacionin e shtrirë në disa qytete të vendit. Më poshtë njoftimi i plotë. Operacioni policor i koduar “Mezhgorani”. Gjatë orëve të para të mëngjesit të ditës së sotme, shërbimet e Policisë Gjyqësore në Departamentin e Policisë Kriminale, në bashkëpunim […]

1 4 5 6 7 8 665