Ksamil, turisti shqiptar nga Maqedonia shpëtohet nga mbytja

Një turist shqiptar nga Maqedonia fatmirësisht i ka shpëtuar mbytjes teksa po lahej në bregdetin e Ksamilit. Ngjarja është shënuar sot rreth orës 14:30 minuta. Shërbimet policore të kufirit të Sarandës kanë arritur të shpëtojnë 45 vjeçarin nga Shkupi Lukmu Curri. Turisti ndodhej me pushime familjarisht në Ksamil dhe ishte future në det në një […]

Kakavijë, bllokohen 10 mijë dollarë mallra kontrabandë

Ditën e sotme struktura të specializuara pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave ushtruan një kontroll në Degën Doganore të Kakavijës. Drejtoria e Doganave njoftoi sot se gjatë këtij kontrolli u konstatuan mallra kontrabandë dhe u vendos masa e sekuestros për artikujt: pantallona xhins për të rritur në sasinë 1068 copë; filtra cigaresh 5.340 kg; brava […]

Të pathënat e jetës së Mufid bej Libohovës

Të pathënat e jetës së Mufid bej Libohovës

Nga Hilë Lushaku (Pjesa II)Kur triumfoi revolucioni i qershorit i vitit 1924, Mufidi ka qenë pjesëtari i fundit i qeverisë që u largua nga Tirana, nga ku u drejtua për në Shkodër dhe qëndroi për disa ditë, para se të kalonte për në Jugosllavi. Qeveria e Nolit iu kërkoi shkodranëve me këmbëngulje të dorëzonin Mufid […]

Horoskopi, 6 gusht 2014

Dashi Kuadri yjor më se pozitiv do të bëjë të mundur që në shumë drejtime të jeni të favorizuar ndërsa ndikimi i Afërditës në planin sentimental do të thotë se do të jeni pasionalë në dashuri. Demi Tashmë që gjërat kanë ardhur atje ku dëshironi ju, nuk kini pse të hezitoni dhe t vazhdoni të […]

Kalldrëmi i lagjes Varrosh, PD ankohet për mungesë transparence

Kalldrëmi i lagjes Varosh  një ndër me të vjetra në Gjirokastër ka ndezur debat për mënyrën e rindërtimit në qytetin e gurtë.  Kreu i Partisë Demokratike në këtë qytet Roland Bejko e konsideron ndërhyrje të papërgjegjshme  rindërtimin që po i bëhet kalldrëmit të  lagjes së vjetër të tregtarëve. Sipas zotit Bejko rruga e bllokuar në […]

Aksident ne Dhuvjan, perplasen dy automjete

Aksident ne Dhuvjan, perplasen dy automjete

Dy automjete jane perplasur ne autostraden Gjirokaster-Kakavije, prane kryqezimit te rruges qe te con ne Lihohove. Fatmiresisht nga ky aksident pati vetem nje te ri te lenduar, i cili ka thyer doren. Efektive te policise rrugore jane ne vendngjarje per kryerjen e te gjitha procedurave hetimore, ndersa disa automjete qendronin ne radhe per te kaluar […]

Çdo bëhet me diplomat e marra në universitetet qe do mbyllen?

“Sqarojmë opinionin publik për sigurinë juridike. Pra, asnjë vendim sot, e në vijim nuk cenon diplomat e marra në sistem, sigurisht nuk do të pranohen diploma që rezultojnë të blera. Asnjë student të mos ndihet keq nga kjo ndërhyrje. Edhe pse ligji parashikon se është institucioni privat që garanton, ne do ta tejkalojmë ligjin. E […]

Libohova “merr” edhe dy komuna, Lunxherine dhe Odrien

Nga ndarja e administrative Libohova do te kete edhe komunen Lunxheri dhe komunen Odrie, njesoj sic ishte parashikuar me heret. Ky eshte varianti perfundimtar, nderkohe qe disa dite para votimit ne parlament, hartes se re te Libohoves iu hoq Odria dhe Lumxheria, por ne momentet e fundit u rikthye serish varianti i pare. Keshtu qe […]