Kakavijë, ndalohen 41 klandestinë nga Sudani dhe Siria

Kakavijë, ndalohen 41 klandestinë nga Sudani dhe Siria

Në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës janë ndaluar 41 klandestinë që vinin nga Siria dhe Sudani. Mes tyre janë edhe 7 gra dhe 2 fëmijë. Ata hynë në territorin shqiptar përmes Greqisë dhe kishin si destinacion Malin e Zi. Pas kapjes nga policia shqiptare, ata janë kthyer pas tek pala greke. Kjo nuk është […]

Këto janë 61 bashkitë e reja të Shqipërisë

Reforma administrativo-territoriale, e miratuar të enjten në Kuvend, e përcaktuar si një prioritet kyç i programit qeverisës 2013-2017, synon përmirësimin e cilësisë së shërbimeve publike vendore. Kjo përmes rritjes së efikasitetit të tyre, por dhe aksesit të qytetarëve në to, si dhe fuqizimit të njësive vendore të cilat janë shumë të fragmentuara dhe joefikase në […]

Hapet për publikun tuneli i Luftës së Ftohtë në Gjirokastër (Video)

Paranoja e qeverisë komuniste për t’u mbrojtur nga ndonjë sulm i mundshëm gjatë luftës së ftohtë në vitet 1980 bëri që të ndërtohet ky tunel në Gjirokastër. I pozicionuar poshtë kalasë së qytetit brenda tij gjenden ende objekte në 58 dhomat ku mendohej të bëheshin veprime luftarake. Këto ambiente janë hapur për herë të parë për […]

Rrepet e Libohovës/ Në fillim degët, tani priten trungjet (Foto)

Rrepet e Libohovës/ Në fillim degët, tani priten trungjet (Foto)

Sheshi pë rballë  sarajeve të  Mufid Libohovës është  i rrethuar me shirit, jo policor, por që tregon se po kryehen punime. Ka nisur prerja edhe e një trungu tjetër të thatë, të mbetur në  shesh, pas prerjes së  rrepeve rreth një  vit më  parë . Punimet vijnë  në  prag të  festës tradicionale dhe ndoshta është  menduar […]

“Drite jeshile” per maturantet mbetes, do te kete formular A3

“Pranimi i studentëve në Institucionet e Arsimit të Lartë Publik bëhet për ata që arrijnë rezultate kaluese në të gjitha provimet e Maturës Shtetërore. Edhe për vitin akademik 2014-2015, pranimi i studentëve në Institucionet e Arsimit të Lartë Publik, bëhet nëpërmjet parimit meritë – preferencë dhe do të kryhet në dy raunde, me dy Formularët […]

Festivali i Trashegimise Kulturore, Rama vjen ne Gjirokaster

Ne diten e fundit te Festivalit te Trashegimise Kulturore “Traku Fest” qe po zhvillohet ne Gjirokaster, pritet ardhja edhe e kryeministrit Edi Rama. Ai do te marre pjese ne disa prej eventeve qe jane programuar per t’u zhvilluar diten e sotme, si dhe do te takohet me drejtues lokale ne Gjirokaster. I pranishem do te […]

Horoskopi, 2 gusht 2014

Dashi Me pozicionin e ri të Afërditës në shenjë, duket se ritmet marramendëse të ditëve të shkuara do të pësojnë një rënie të ndjeshme, ndërkohë që do të marrin më shumë kuotë çështjet e zemrës. Demi Me Merkurin që ju “mbikëqyr” nga lart sigurisht që mund të ideohen e projektohen gjëra të mëdha, të cilat […]