Universitetet, 12 mije kuota me pak se vjet. Ja shperndarja per cdo dege

Reduktohen me 12 mijë, kuotat e pranimit në universitetet publike në krahasim me vitin e shkuar. Ministria e Arsimit dhe Sportit ka propozuar rreth 19 mijë kuota për vitin e ri akademik 2014-2015, ndërsa vjet ishin 31 mijë kuota. Reduktim të kuotave, veç universiteteve rajonale janë kërkuar edhe për Universitetin Politeknik dhe atë Bujqësor, për […]

Pse Vangjel Tavo abstenoi votën për reformën territoriale?

Vangjel Tavo, deputeti i qarkut të Gjirokastrës ishte i vetmi nga radhët e mazhorancës parlamentare që abstenoi votën e tij për ndarjen e re administrative dhe territoriale të Shqipërisë, ndërkohë që nënkryetari i Kuvendit, Vangjel Dule votoi kundër. Nuk dihet përse Tavo abstenoi, por ndërkohë ai së bashku me disa deputetë të tjerë, ishte propozuesi […]

“Traku Fest”, atmosferë festive në zonën muzeale të Gjirokastrës

“Traku Fest”, atmosferë festive në zonën muzeale të Gjirokastrës

Ashtu sikundër pritej festivali “Traku Fest” mbushi mbrëmë zonën muzeale të Gjirokastrës me qytetarë të shumtë që kishin dalë për të ndjekur nga afër aktivitetet e programuara në ditën e parë të këtij eventi. Mes të pranishmëve kishte edhe shumë vizitorë të ardhur nga qytete të tjera të Shqipërisë dhe nga jashtë vendit. “Traku Fest” […]

Horoskopi, 01 gusht 2014

Dashi Është Merkuri në një pozicion shumë të favorshëm në shenjën tuaj, prandaj dita e sotme pritet të jetë mjaft e ngarkuar dhe intensitetit i punës mjaft i lartë. Interesan edhe erosi.   Demi Edhe për ju sot dita do të jetë në përgjithësi e mirë, pasi janë një seri yjesh në shenjë që ju […]

Dita e dytë e “Traku Fest”, ja programi i aktiviteteve

Sot është dita e dytë e “Traku Fest”. Një larmishmëri aktivitetesh dhe ngjarjesh pritet të organizohen, ndaj nxitoni të bëheni pjesë e tyre. Ky është programi për ditën e sotme:  12:00 TRAKU trip  Udhëtim i organizuar në Teatrin e Adrianopolit dhe qytetin antik të Antigonesë, ku dhe gjatë vizitës do të serviret një drekë tradicionale  […]

Festa e Libohovës bëhet më 23 gusht, jepen dhe dy tituj “Qytetar Nderi”

Festa e Libohovës bëhet më 23 gusht, jepen dhe dy tituj “Qytetar Nderi”

Siç është tashmë një traditë e përvitshme, Bashkia e Libohovës organizon edhe sivjet festën “Tradita Libohovite”, një ngjarje e rëndësishme për banorët e Libohovës dhe zonës përreth. Në njoftimin zyrtar që bashkia ka shpërndarë nëpërmjet rrjetit social Facebook, thuhet se kjo kjo festë do të organizohet mbrëmjen e datës 23 gusht, ora 19:00. Teksa fton […]

Albeu: Libohova, perla e Shqipërisë së Jugut

Albeu: Libohova, perla e Shqipërisë së Jugut

Nën titullin “Libohova, perla e Shqipërisë së jugut”, e nis shkrimin për Libohovën portali i lajmeve Albeu.com Përmes shkrimit paraqitet një historik i shkurtër i Libohovës, evidentohen personalitetet e saj historike, si dhe përshkruhet pak a shumë pozita e saj gjeografike. Më tej përmenden atraksionet turistike të Libohovës dhe ftohen lexuesit të vizitojnë këtë vend. “Përveç […]

Shqiptari që pret koka njerëzish në Siri ( +18 Foto)

Janë foto që prej dy ditësh po bëjnë xhiron e botës. Shihet shqiptari nga Kosova, Lavdrim Muhaxherri teksa i pret kokën një robi lufte në Siri. Fotot kanë ngjallur edhe një debat të madh në rrjetet sociale. Shqiptari nga Kosova prej kohësh lufton në Siri dhe ëahtë një anëtarët e organizatës terroriste ISIS, e cila […]

Dëmtohet kisha e Apostujve në Zagori (Video)

Dëmtohet kisha e Apostujve në Zagori (Video)

Këto qe po shihni janë disa nga afresket e kishës se apostujve ne zonën e Zagorisë ne Gjirokastër. Ato janë dëmtuar ne shume vende: pjese te ndryshme kane rene nga lagështira, duke bere qe te humbasin shume nga vlerat. Edhe një pjese e madhe e ikonave janë shkatërruar pas shembjes së suvasë. Ne fakt te gjitha […]