Del në dritë paja e Shanishasë, motrës së Ali Pashës

Del në dritë paja e Shanishasë, motrës së Ali Pashës

Nuk dihet në ka qenë vetë dora e Shanishasë ajo që i ka qëndisur, apo dikush tjetër e paguar prej saj. E qartë është që kanë qenë duar mjeshtërish. Disa pjesë të pajës së Shanishasë, motrës së Ali Pashë Tepelenës, kanë mbërritur deri në ditët tona. Janë këllëfë jastëku, apo centro të zbukuruara me dorë, […]

Horoskopi, 20 korrik 2014

Dashi Parashikohet një ditë me përgjithësisht pozitive për të gjithë të lindurit e kësaj shenje, sidomos ata të dekadës së parë.Një sukses personal do t’ju bëjë me fletë, ndërsa erosi në kuota të larta.   Demi Nën një qiell kaq të ngarkuar do të ishte kohë e humbur të kërkonit qetësi, aq më tepër kur […]

Pas policisë, në Lazarat “hyjnë” bluzat e bardha

Pas  rendit dhe qetësisë 4500 banorët e Lazaratit kanë tashmë një qendër të re shëndetësore. Ministria e Shëndetësisë ka restauruar Poliklinikën e fshatit, e cila tashmë mund të ofrojë të gjitha shërbimet shëndetësore të parësorit. Ministri Beqaj ka qenë në Lazarat, ku dhe premtoi fuqizimin e shërbimit parësor në të gjithë vendin. “Pas stabilizimit të […]

Zgjidhet kryesia e re e shoqatës “Lunxhëria”

Zgjidhet kryesia e re e shoqatës “Lunxhëria”

Shoqata atdhetare kulturore “Lunxhëria” zgjodhi sot kryesinë e saj të re. Në  mbledhjen e sotme të asamblesë së kësaj shoqate, u bë  edhe konstituimi i kryesisë , qendra e së cilës do të jetë në  Gjirokastër. Mes 21 emrave, në  përfundim të  zgjedhjeve, kryetar i kryesisë  është zgjedhur Koço Vasili, nënkryetar Kristaq Lefteri dhe sekretar […]

Gjirokastër, 10 mijë vizitorë në 6 muaj

Në 6 muajt e parë  të  këtij viti, numri i vizitorë ve në  Gjirokastër llogaritet në  rreth 10 mijë . Të  dhënat publikohen prej Zyrës së  Informacionit Turistik pranë  Bashkisë Gjirokastër. Në  një  intervistë  për Ora News, nënkryetari i bashkisë , Odise Kote, thotë se krahasuar me një  vit më  parë  është dyfishuar numri i […]

Shtohet misteri, 100 nga viktimat e avionit te qelluar ne Ukraine, pjesemarres ne konferencen kunder AIDS

Shumica e udhëtarëve në bordin e Malysia e Airlines që u rrëzua në Ukrainën Lindore të enjten ishin staf i Organizatës Botërore të Shëndetësisë që ishin nisur drejt një konferencë hulumtuese për sëmundjen e njohur si AIDS. Gati rreth 100 udhëtarë ishin duke shkuar drjet Melbourne’it për të marrë pjesë në këtë konferencë ka raportuar […]

“OMONIA”, e kenaqur me Dropullin, por jo me Himaren

Nuk ka probleme per Dropullin, i cili me ndarjen e re administrative krijon nje bashki te vetme se bashku me Pogonin, por pika e dobet eshte Himara. Ishte parashikuar ne fakt qe prej fillimit dicka e tille. Behet fjale per organizaten “OMONIA” dhe PBDNJ, dy subjekte keto qe perfaqesojne minoritetin grek ne Shqiperi. Kreu i […]

Aeroporti i Gjirokstres vetem ne leter, i Kukesit gati per t’u vene ne pune

Aeroporti i Gjirokstres vetem ne leter, i Kukesit gati per t’u vene ne pune

Bëhet gati për t’u vënë në punë Aeroporti i Kukësit. Në një udhëzim të përbashkët, i firmosur nga ministri i Financës, Shkëlqim Cani, dhe ai i Transporteve, Edmond Haxhinasto përcakton se administrimi i Aeroportit të Kukësit i kalon Aviacionit Civil. Ky udhëzim është firmosur në Fletoren Zyrtare ku përcakton se “Deri në vënien në punë […]