Lunxhëria dhe Odria, dy komunat që i shtohen Bashkisë Gjirokastër

Lunxhëria dhe Odria, dy komunat që i shtohen Bashkisë Gjirokastër

Me vendimin e djeshëm të komisionit të posaçëm për reformën territoriale, Bashkia e Gjirokastrës do të zgjerohet edhe me dy njësi të tjera vendore. Kështu, komuna e Lunxhërisë dhe Odries do të jenë pjesë e kësaj bashkie dhe jo e Libohovës siç u vendos më herët. Me bashkëngjitjen e këtyre dy komunave, Bashkia Gjirokastër zgjerohet […]

Reforma territoriale votohet më 31 korrik

Reforma territoriale votohet më 31 korrik

Reforma Territoriale do të votohet në seancën e fundit të sesionit parlamentar, i cili mbyllet më 31 korrik. Vendimi është marrë në Konferencën e Kryetarëve, që u mblodh nga kreu i Kuvendit Ilir Meta. Konferenca vendosi të fusë me procedurë të përshpejtuar ndarjen e re territoriale në Kuvend. Reforma Territoriale u miratua një ditë më […]

Horoskopi, 24 korrik 2014

Dashi Sot kuadri yjor, me përjashtim të Hënës, duket se është më i favorshëm për ju, prandaj parashikohet një ditë përgjithësisht pozitive si në aktivitetin ekonomik ashtu edhe në raportet me të tjerët. Demi Edhe të lindurit e kësaj shenje sot do të keni një mori yjesh me vete, të cilët do të bëjnë të […]

Papa Françesku shpallet “Qytetar Nderi” i Tiranës

Papa Françesku shpallet “Qytetar Nderi” i Tiranës. Vendimi është marrë në unanimitet nga anëtarët e Këshillit Bashkiak . “Sot është një ditë mjaft e shënuar sepse kemi përpara dy materiale të rëndësishëm. Sot është datë e shenjtë për besimtarët muslimanë, Nata e Kadrit. Kjo rastësi në këtë mbledhje urgjente dhe që jemi të gjithë këshilltarët me […]

Ndryshon sërish harta, Bashkia Libohovë pa Lunxhërinë dhe Odrien

Ndryshon sërish harta, Bashkia Libohovë pa Lunxhërinë dhe Odrien

Ndryshon sërish harta e administrative në qarkun e Gjirokastrës. Ndërsa më parë ishte projektuar që komuna e Lunxhërisë dhe Odries t’i bashkohej Bashkisë Libohovë, sot është marrë vendimi që këto dy njësi vendore i kalojnë Bashkisë Gjirokastrës. Kështu që Bashkia Libohovë këtej e tutje do të përbëhet vetëm nga Libohova, fshatrat e komunës Qendër Libohovë, […]

Aeroporti i Gjirokastrës? Ministri Haxhinasto takohet me presidentin e Eurocontrol

Aeroporti i Gjirokastrës? Ministri Haxhinasto takohet me presidentin e Eurocontrol

Në kuadër të presidencës së radhës të Shqipërisë në Komitetin e Menaxhimit të Eurocontrol, Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, takoi Frank Brenner, president i Eurocontrol.Ministri Haxhinasto falenderoi Brenner për mbështetjen e vazhdueshme që Eurocontrol ka treguar për fushën e aviacionit civil shqiptar dhe kërkoi mbështetje të mëtejshme në proçesin e zhvillimit te këtij […]

Teqeja e Melanit, një nga thesaret e Luginës së Drinos (Foto)

Teqeja e Melanit është një qendër e rëndësishmë fetare në jug të vendit për besimtarët myslimanë bektashi, të cilët çdo vit shkojnë aty për të festuar Bajramin e Madh, Bajramin e Vogël dhe Sulltan Novruzin. Në këtë objekt kulti me vlera të rralla arkitekturore dhe historike ka qëndrim të përhershëm një dervish. Në Melan shkohet […]

Muharrem Dardha rrëfen të dashurën e Kadaresë, u skuq kur pa romanin e Jorgaqit

Gazetari dhe publicisti Muharrem Dardha vjen me një opinion për historinë e dashurisë rinore të Kadaresë, përshkruar në dy libra: “Dashuria e Mimozëz” shkru-ar nga Nasho Jorgaqi dhe “Mjegullat e Tiranës” të autorit të njohur. Dardha rrëfen si u prit novela e Jorgaqit nga publiku i gjerë por edhe nga personazhi kryesor, mbetur deri më […]