ILDKP kallëzon penalisht drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Shërbimit Social Gjirokastër

ILDKP kallëzon penalisht drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Shërbimit Social Gjirokastër

Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave, paraqet  pranë organit të akuzës kallëzimin penal ndaj subjektit deklarues Mite Mejdi, me funksion Drejtor pranë Drejtorisë së Zyrës Rajonale të Shërbimit Social Shtetëror, Gjirokastër.  Sipas ILDKPI, nga verifikimet e kryera rezultoi të jetë në shkelje të nenit 257/a të Kodit Penal. […]

10 qytetet e Shqipërisë ku mund të jetohet më mirë për vitin 2014

Tyler Brûlé gazetar i njohur kanadez dhe themelues i revistë Monocle, kur vendosi para 7 vitesh të klasifikonte 25 qytetet më të mira të planetit hasi në kundërshti të forta. Skeptikët e shumtë e këshillonin të hiqte dorë se ishte një sipërmarrje gjigande dhe kërkonte kohë, shpenzime, njerëz. Por botuesi Tyler në heshtje thirri specialistë kompetentë me famë si arkitektë, artistë, […]

Lazarati turistik, grupe vizitorësh në fshat

Lazarati turistik, grupe vizitorësh në fshat

Pas operacionit të policisë në Lazarat dhe “çlirimin” e fshatit, kurioziteti shtyn shumë njerëz të shkojnë të vizitojnë atë që mediat perëndimore e kanë cilësuar si “kryeqyteti europian i marijuanës”. Grupe të ndryshme vizitorësh vendas e të huaj që kalojnë tranzit në Gjirokastër, ndalen edhe në Lazarat duke shëtitur në rrugicat e fshatit, duke biseduar […]

Kadare: Ky është romani im i parë i vërtetë, e mohova, dukej i prapambetur

Kadare: Ky është romani im i parë i vërtetë, e mohova, dukej i prapambetur

Nasho Jorgaqi ka botuar dje në “Gazeta Shqiptare” një ‘Letër të Hapur’ për Ismail Kadarenë. Në të shprehet se është ai “i paemri” që ka botuar novelën “Dashuria e Mimozës” për historinë rinore të shkrimtarit. “Një letrar i kohës, dashamirës dhe i njohuri im, shkroi dhe botoi një ‘histori dashurie’ të ngjashme… duke kujtuar se […]

“Ethet e skrapit”, puseta pa kapakë në rrugët e Libohovës (Foto)

“Ethet e skrapit”, puseta pa kapakë në rrugët e Libohovës (Foto)

Vjedhja e kapakëve të pusetave është një problem dy dekadësh në Shqipëri dhe Libohova s’ka se si bën përjashtim nga kjo marrëzi. Në shumë prej rrugëve të Libohovës, kapakët e pusetave mungojnë. Problematike mbetet rruga nga pazari për te shkolla 9- vjeçare “Avni Rustemi”. Në të gjithë gjatësinë e saj është e vështirë të gjesh […]

Horoskopi, 21 korrik 2014

Dashi Janë shumë planetë në lëvizja, çka përcakton edhe një farë paqëndueshmërie gjatë ditës së sotme, që në aspektin ekonomik mund të jetë jo edhe aq pozitive, me gjithë mbështetjen e Jupiterit. Demi Edhe të lindurit e kësaj shenje do të përfshihen në ‘vorbulla” virtuale lëvizjesh planetare, të cilat, gjithsesi do të jenë pozitive e […]

Kakavijë, hapet Zyra e Informimit Turistik

 Agjensia Kombëtare e Turizmit në bashkëpunim me Bashkinë e   Gjirokastrës dhe Bashkinë Janinë, inaguruan sot në pikët kufitare të Kakavijës një zyrë informacioni turistik. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast merrnin pjesë drejtoresha e Agjensisë Kombëtare të Turizmit, Julinda Dhamo, kreu i Bashkisë Gjirokastër, Flamur Bime si dhe kryebashkiaku i Janinës Filipos Filios. […]

Tjeter kallezim penal per Dasho Alikon dhe dy kryepleq te Lazaratit

Dashnor Aliko, kryetari i Komunës Lazarat kallëzohet serish penalisht në prokurori edhe për akuzën e “shpërdorimit të detyrës”, bashkë me dy kryepleq të zonës. Kallëzimi për kryetarin e Komunës Lazarat, vjen vetëm pak kohë pasi Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së SHtetit e denoncoi atë në Prokurori për Krime të Rënda, si njërin nga “kapot” […]