Përfundon numërimi i votave në Libohovë, Luiza Mandi merr një mandat të dytë si kryetare bashkie

Përfundon numërimi i votave në Libohovë, Luiza Mandi merr një mandat të dytë si kryetare bashkie

Në orët e para të mëngjesit të sotëm ka përfunduar numërimi i votave në KZAZ-në Nr.79 në Libohovë. Luiza Mandi është shpallur fituese me 1275 vota të vlefshme nga 1369 të hedhura më kuti. Shumicën e Kēshillit Bashkiak e ka Partia Socialiste. Bindja Demokratike e Astrit Patozit ka marrē një këshilltar, ndērsa Demokracia Sociale e […]

Mbyllet qetësisht procesi i votimit në Libohovë, Luiza Mandi vijon mandatin e dytë si kryebashkiake

Mbyllet qetësisht procesi i votimit në Libohovë, Luiza Mandi vijon mandatin e dytë si kryebashkiake

Ka përfunduar me sukses procesi zgjedhor në Bashkinë Libohovë. Pritet që të dorëzohen në KZAZ materialet nga 12 qendrat e votimit. Numri total i pjesëmarrësve në zgjedhje është 1369 persona. Nëse e marrim të mirëqënë faktin se këto janë të gjitha votat që shkojnë për PS-në, krahasuar me zgjedhjet e vitit 2017, PS ka marrë […]

Zjarr dhe zgjedhje në Gjirokastër, digjet një shtëpi në fshatin Kakodhiq

Zjarr dhe zgjedhje në Gjirokastër, digjet një shtëpi në fshatin Kakodhiq

Në fshatin Kokodhiq të Gjirokastrës, një banesë e cila ishte në pronësi të Thoma Dobros është shkrumbuar nga flakët. Forcat zjarrfikëse kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe kanë bërë të pamundurën për të mbajtur flakët nën kontroll. Sipas shefit të PMNZSH, Kutjim Bizhga, zjarri ka shkrumbuar një depo dhe 2/3 e banesës. Megjithatë zjarri […]

Zgjedhjet në Libohovë, vijon i qetë procesi në 12 qendra

Zgjedhjet në Libohovë, vijon i qetë procesi në 12 qendra

Edhe në Libohovë ka nisur prcesi i votimit që në orën 7 të mëngjesit. Në total kanë të drejtë vote rreth 5800 votues. 12 qendrat e votimit të kësaj bashkie janë hapur dhe po funksionojnë normalisht. Situata është e qetë. Kandidatja e vetme në këto zgjedhje është kryabashkiakja aktuale, Luiza Mandi. Pas ultimatumit amerikan opozita […]

Lajm i mirë për Libohovën, pritet ndërtimi i ujësjellësit të ri. Investim rreth 2.5 milionë euro

Lajm i mirë për Libohovën, pritet ndërtimi i ujësjellësit të ri. Investim rreth 2.5 milionë euro

Kryetarja e Bashkisë Libohovë, Luiza Mandi dhe drejtori i ujësjellësit, Aldi Sinani, kanë pritur në një takim drejtorin e Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës Kanalizime, Alqi Bllako, për të biseduar mbi projektin e ndërtimit të një ujësjellësi të ri për Libohovën. Aktualisht Bashkia Libohovë ka bërë gati një projekt për ujësjellësin e ri, ndërsa pritet vetëm […]

Edi Rama: Luiza fjalëpakë, por punëshumë i ndryshoi faqen Libohovës në katër vite. Ia ka vlejtur mbështetja që i dhamë

Edi Rama: Luiza fjalëpakë, por punëshumë i ndryshoi faqen Libohovës në katër vite. Ia ka vlejtur mbështetja që i dhamë

Në nisje të fjalës së tij gjatë takimit elektoral në Gjirokastër, kryeministri Edi Rama përmendi edhe Libohovën, si një prej bashkive ku këto 4 vite është bërë një punë e mirë. “Pas katër vitesh unë dëshiroj t’i them me plot gojën libohovitëve se bëmë zgjedhjen e duhur. Koha tregoi se Luiza fjalëpakë, por punëshumë arriti […]

Rama takim në Gjirokastrën, militantët e PD-së tentojnë t’i bllokojnë rrugën

Rama takim në Gjirokastrën, militantët e PD-së tentojnë t’i bllokojnë rrugën

Kryeministri Edi Rama është pritur me protesta edhe në takimit që do të zhvillojë këtë pasdite në Gjirokastër. Mësohet se mbështetës të opozitës kanë dalë në rrugën nacionale, për ta bllokuar atë, teksa pritet të kalojë kreu i qeverisë për takimin elektoral. Nga ana tjetër, policia është vënë në gatishmëri, duke i bllokuar protestuesit në […]

Braktis Amerikën për të jetuar në Gjirokastër, kush është Brenna, vajza që ka hapur një ëmbëltore pranë Xhamisë së Pazarit (FOTO)

Braktis Amerikën për të jetuar në Gjirokastër, kush është Brenna, vajza që ka hapur një ëmbëltore pranë Xhamisë së Pazarit (FOTO)

Gjirokastra gjithnjë e më shumë po tërheq vëmendjen e të huajve, jo thjesht atyre që vijnë në qytet si turistë, por ka edhe nga ata që pasi mbërrijnë për herë të parë këtu nuk largohen dot më. E tillë është Brenna, një vajzë amerikane e cila jeton në Gjirokastër prej 2-3 vitesh. Jo vetëm kaq, por […]

Protesta, Tritan Shehu nxjerr shifrat: 2500 vetë u nisën nga Gjirokastra, Rama ik (FOTO)

Protesta, Tritan Shehu nxjerr shifrat: 2500 vetë u nisën nga Gjirokastra, Rama ik (FOTO)

Nga Tritan Shehu Qarku i Gjirokastres, i vendosur te mbroje vlerat e demokracise e pluralizmit, perseri ne “rruge” drejt Tiranes. Jane rreth 2500 protestues nga Gjirokastra, Permeti, Libohova, Tepelena, Dropulli e Kelcyre, qe do t’i bashkohen protestes se sotme. Ne fakt eshte shumica e banoreve te atij Qarku, qe gjithmone ka qene ne radhe te […]