Gjirokastër, aksidentohet rëndë me motor një i moshuar

Gjirokastër, aksidentohet rëndë me motor një i moshuar

Një aksident ka ndodhur në rrugën e fshatit Asim Zeneli. Policia e Gjirokastrēs jep detajet paraprake nga ngjarja. Në orën 14:05, njoftohemi në rrugën rurale të fshatit “Asim Zeneli”, Gjirokastër, shtetasi H.Sh, 81 vjeç, banues në fshatin “Asim Zeneli”, duke drejtuar një motor është rrëzuar dhe ka marrë dëmtime të rënda në kokë. Shtetasi i […]

Kryetarja e Gjykatës Gjirokastër del para komisionit të vettingut, konstatohen probleme me pasurinë

Kryetarja e Gjykatës Gjirokastër del para komisionit të vettingut, konstatohen probleme me pasurinë

Albina Spaha, kryetare e Gjykatës së Gjirokastrës u përball me dyshime për burimin e pasurisë gjatë seancës dëgjimore pranë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit. Spaha kërkoi të konfirmohej në detyrë. Nga Vladimir Karaj Kryegjyqtarja e Gjirokastrës Albina Spaha u përball me një sërë dyshimesh mbi burimin e ligjshëm të pasurive të saj. Në seancën dëgjimore […]

Gjirokastër/ Komunistët kujtojnë Enverin: Ai është gjallë në zemrat tona…

Gjirokastër/ Komunistët kujtojnë Enverin: Ai është gjallë në zemrat tona…

Në ditën e vdekjes së diktatorit Enver Hoxha, nostalgjikët e paktë të mbetur në Shqipëri të kohës dhe figurës së tij, u mblodhën për ta kujtuar në shtëpinë e lindjes  në Gjirokastër.Në 34 vjetorin e vdekjes,  fanatikët e ish-diktatorit kërkuan që shtëpia e tij në Gjirokastër të kthehet në muze të luftës nacional -çlirimtare. Por […]

Qarku Gjirokastër me deputete të re, Fatjona Dhimitri merr mandatin e Tritan Shehut, vijon përçarja në PD

Qarku Gjirokastër me deputete të re, Fatjona Dhimitri merr mandatin e Tritan Shehut, vijon përçarja në PD

Lista e deputetëve të qarkut Gjirokastër do të ndryshojë sërish. Pasi Ediola Braha mori mandatin e lënë nga Vangjel Tavo, tani është radha e zëvendësimit të mandatit të Tritan Shehut. Kandidatja Fatjona Dhimitri ka dorëzuar në KQZ formularin e dekriminalizimit. Kjo do të thotë se ajo po shkon drejt marrjes së mandatit, duke thyer në […]

Rikthehet fluksi i refugjatëve në Kakavijë, vetëm në dy ditë kanë hyrë 65 persona

Rikthehet fluksi i refugjatëve në Kakavijë, vetëm në dy ditë kanë hyrë 65 persona

Vetëm në dy ditë kanë hyrë nga Pika e kalimit kufitar te Kakavijë  65 refugjatë të cilët pasi janë marrë në pyetje, janë dërguar drejt qendrës së pritjes në Tiranë. Deklarata erdhi nga drejtori i Drejtorisë së Kufirit dhe Migracionit në Gjirokastër Idajet Hoxha, i cili në një takim në prefekturë pohoi se fluksi i […]

Emërohet drejtori i Policisë së Qarkut Gjirokastër

Emërohet drejtori i Policisë së Qarkut Gjirokastër

Perlat Vatoci është emëruar sot drejtor i Drejtorisë së Policisë Vendore në Gjirokastër, ndërsa ka qëndruar i komanduar në këtë post që nga prilli i vitit të shkuar. Kujtojmë që kohët e fundit ka pasur një lumë emërimesh dhe shkarkimesh në drejtoritë vendore të policisë në të gjithë Shqipërinë. Këto lëvizje kanë ardhur pas situatës […]

Linja urbane Libohovë-Tiranë, reagon Luiza Mandi: Do të bëj cdo përpjekje që të rikthehet, kam patur takime në Ministrinë e Transporteve. Kjo linjë i shërben Libohovës

Linja urbane Libohovë-Tiranë, reagon Luiza Mandi: Do të bëj cdo përpjekje që të rikthehet, kam patur takime në Ministrinë e Transporteve. Kjo linjë i shërben Libohovës

Nga Luiza Mandi Kam ndjekur me shqetësim të madh këto ditë debatin e krijuar për çështjen e linjës së transportit urban Libohovë-Tiranë dhe anasjelltas. Më vjen mirë që shoferët e kompanisë “Argjiro” më “akuzojnë” se kam shkuar në Ministrinë e Transporteve për t’u interesuar për këtë çështje. Po, është e vërtetë, kam shkuar disa herë […]

Ka festë në Gjirokastër, Luftëtari kualifikohet në gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë

Ka festë në Gjirokastër, Luftëtari kualifikohet në gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë

Luftëtari ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Partizanit, duke e mundur me rezultatin e ngushtë 1-0 në takimin e kthimit. Me këtë fitore, bluzinjtë e drejtuar nga Julian Ahmataj kanë arritur të sigurojnë një biletë për në gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë, ku do të njohin edhe kundërshtarin e radhës nëpërmjet një shorti të […]