Aeroporti i Gjirokstres vetem ne leter, i Kukesit gati per t’u vene ne pune

Aeroporti i Gjirokstres vetem ne leter, i Kukesit gati per t’u vene ne pune

Bëhet gati për t’u vënë në punë Aeroporti i Kukësit. Në një udhëzim të përbashkët, i firmosur nga ministri i Financës, Shkëlqim Cani, dhe ai i Transporteve, Edmond Haxhinasto përcakton se administrimi i Aeroportit të Kukësit i kalon Aviacionit Civil. Ky udhëzim është firmosur në Fletoren Zyrtare ku përcakton se “Deri në vënien në punë […]

“Shqipëria e Re” me 61 bashki

“Shqipëria e Re” me 61 bashki

Harta e re, Shqipëria me  61 bashki 1. Malësi e Madhe 2. Shkodër 3. Tropojë 4. Vau i Dejës 5. Pukë 6. Has 7. Kukës 8. Lezhë 9. Mirditë 10. Kurbin 11. Mat 12. Dibër 13. Durrës 14. Shijak 15. Krujë 16. Bulqizë 17. Kamëz 18. Tiranë 19. Kavajë 20. Peqin 21. Elbasan 22. Librazhd 23. Pogradec 24. Puctec 25. Gramsh 26. Cërrik 27. Divjakë 28. Lushnjë 29. Berat 30. Kuçovë 31. Skrapar 32. Fier 33. Patos 34. Mallakastër 35. Maliq 36. Korçë 37. Devoll 38. Vlorë 39. Tepelenë 40. Përmet 41. Kolonjë 42. Himarë 43. Gjirokastër 44. […]

Beqaj inaguron qendrën shëndetësore në Lazarat: Fshati do i kthehet normalitetit

Beqaj inaguron qendrën shëndetësore në Lazarat: Fshati do i kthehet normalitetit

Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj ka inauguruar sot Qendrën Shëndetësore në Lazarat. Në fjalën e tij të rastit, Beqaj iu premtoi banorëve se Lazarati do i kthehet tashmë normalitetit. “Lazarati do të kthehet në normalitet. Do të funksionojë shërbimi shëndetësor”, ka thënë kreu i Shëndetësisë.  Qendra Shëndetësore në Lazarat iu nënshtrua së fundmi një rikonstruksioni, pasi […]

Asgjësohen 800 rrënjë narkotike në Salari të Tepelenës

Policia e Tepelenës shkatërroi 2 parcela të mbjella me kanabis në zonën e Salarisë. Operacion i koduar “Bambulli” u shtri në shtratin e përroit të Salarisë në afërsi të lumit Vjosë, ku janë zbuluar 500 bimë narkotike. Disa metra më tej janë gjetur edhe 308 fidanë kanabis të kultivuara në kubikë, gati për t’u mbjellë […]

Çamët “shpëtojnë” Libohovën. Mbetet njësi më vete

Çamët “shpëtojnë” Libohovën. Mbetet njësi më vete

Libohova do të mbetet njësi administrative më vete, nuk do të bashkohet me Gjirokastrën. Lajmi është konfirmuar pak minuta më parë gjatë diskutimeve për Reformën Territoriale në Komisionin e ngritur për këtë çështje, ku foli edhe kreu i PDIU, Shpetim Idrizi.Shqipëria do të ketë 61 bashki me ndarjen e re territoriale. Kështu variantit që ishte duke […]

PDIU: Libohova njësi më vete, bashkë me Pogonin dhe Zagorinë

PDIU: Libohova njësi më vete, bashkë me Pogonin dhe Zagorinë

“Në zonën e Gjirokastrës, ku sërish është përdorur kriteri përjashtimor, Bashkia e Libohovës duhet të bashkohet me komunat Qendër-Libohovë, Zagori dhe Pogon”,- thuhet ndër të tjera në letrën që Shpëtim Idrizi, kryetari i Partisë për Drejtësi Integrim dhe Unitet, i ka dërguar ministrit për Çështjet Vendore, Bledi Çuçi.  Duke vijuar më tej, Shpëtim Idrizi sqaron: […]

“Nusja dhe shtetrrethimi”, dasëm me policë në Lazarat

Pas operacionit të policisë në Lazarat, duket se fshati po i rikthehet normalitetit. Megjithatë policia nuk është larguar ende, duke vazhduar me kontrollet e banesave dhe mbajtjen nën kontroll të terrenit. Një ditë më parë në Lazarat kishte një dasëm, ceremonia e së cilës u zhvillua në një prej restoranteve në qendër të fshatit. Por […]