Një i burgosur shqiptar mbron doktoraturën nga Skype me vlerësimin “shkëlqyer”

Një i burgosur shqiptar mbron doktoraturën nga Skype me vlerësimin “shkëlqyer”

I burgosuri për drogë dhe prostitucion, dënuar me 27 vjet në Itali, Alban Bardhi, ka mbrojtur Doktoraturën për Histori–Gjeografi në Universitetin e Romës nëpërmjet Skypes, nga dhoma e paraburgimit të “Mine Pezës,” ku është vendosur që prej ekstradimit nga Italia një muaj më parë. Bardhi, jo vetëm që e ka mbrojtur Doktoraturën, por ka marrë […]

Myslimanët kremtojnë “Natën e Kadrit”

Myslimanët kremtojnë “Natën e Kadrit”

Nata e Kadrit është një natë prej netëve të muajit të begatë Ramazan. Ajo gëzon një rëndësi të vecantë te besimtarët myslimanë dhe me patjetër ditën që i paraprin kësaj nate duhet agjëruar. Në librin e shenjtë të Kuranit, janë të shkruara shumë sure për këtë ditë të rëndësishme në besimin islam. Por pse quhet […]

Horoskopi, 23 korrik 2014

Dashi Nuk do të jetë edhe aq e lehtë të merreni njëkohësisht me problemet tuaja private apo familjare impenjimet profesionale, për shkak të pozicionit kundërshtues mes Marsit dhe Jupiterit. Demi Sot do të jeni të privilegjuarit e yjeve. Hëna në shenjën tuaj ushqen fantazinë dhe intuitën tuaj në nivelet të shkëlqyera, duke ju lejuar kështu […]

“Pronarët” e maleve me sherebel, konflikte të vazhdueshme për kontroll territori

“Pronarët” e maleve me sherebel, konflikte të vazhdueshme për kontroll territori

Një prej mundësive të punësimit në Libohovë është mbledhja e bimëve medicinale, kryesisht sherebela, rigoni, murizi, çaji e të tjera. Janë të shumta familjet libohovite që sigurojnë jetesën me të ardhurat që marrin nga shitja e këtyre bimëve medicinale. Por, në kushtet kur janë të shumtë njerëzit që shkojnë nëpër male për të mbledhur këto […]

Komedia “Emigrantët”, luan edhe “Drejtori” i Portokallisë

Komedia “Emigrantët”, luan edhe “Drejtori” i Portokallisë

Trupa e aktorëve të teatrit të Gjirokastrës “Zihni Sako” vijon përgatitjet për të vënë në skenë komedinë “Emigrantët”, e përzgjedhur nga regjizori Kudret Alikaj. Kjo shfaqe është një nga më të interpretuarat nëpër teatro këto 40 vitet e fundit. Fakti që Shqipëria ka vuajtur shumë nga emigracioni në këto 25 vite, është arsyeja për vendosjen […]

Ndarja territoriale, mediat greke: Po cënohet minoriteti

Debati shqiptar për Himarën dhe reformën territoriale ka mbërritur në Greqi, ku miratimi i draftit në këtë formë shihet me shqetësim. Gazeta greke “To Vima”  jep alarmin, duke shkruar se marrëdhëniet afatgjata mes Greqisë dhe Shqipërisë pritet të tronditen, pas miratimit të reformës së ardhmshme territoriale për të cilën nënvizohet se “kërcënon demografinë e minoriteteve […]

Libohova në terr, mungon ndriçimi në rrugë

Libohova në terr, mungon ndriçimi në rrugë

Mbrëmë në inboxin e faqes në Facebook të LibohovaOnline mbërriti një mesazh nga një i ri, i cili nuk ka dashur t’i shfaqet emri te ky shkrim. Kuptohet, në një vend të vogël si Libohova për të ruajtur raportet e mira me njerëzit, shpesh herë edhe duhet të heshtësh, pavarësisht problematikës apo cënimit të të […]

Foto Lajm/ Njihuni me Bashkinë Dropull

Foto Lajm/ Njihuni me Bashkinë Dropull

Kjo është Bashkia e Dropullit që do të formohet me ndarjen e re adminstrative dhe territoriale. Dy komunat e Dropullit bashkohen me komunen Pogon, per formuar kështu një bashki të re. Edhe pse komuna e Pogonit është e largët me komunat e Dropullit dhe nuk kanë lidhje fizike mes tyre, pasi për të shkuar në […]

Horoskopi, 22 korrik 2014

Dashi Janë një grup planetësh pozitive që ju japin një mbështetje shumë të fortë e të gjithanshme, kështu mund të konsideroheni me fat në profesion ku mund të merrni edhe promovime të mundshme.   Demi Lumturia duket si e paarritshme por janë pikërisht momentet me miqtë me të afërmit dhe me të dashurit tuaj që […]

Tonight Ilva Tare, në Gjirokastër për “Kronikë në gur” (Video)

Tonight Ilva Tare, në Gjirokastër për “Kronikë në gur”  (Video)

Gjirokastra, e njohur ndryshe si qyteti i gurtë, është stacioni i tretë i ciklit veror “Tonight Ilva Tare”, “Të njohim Shqipërinë”. Një qytet i cili prej 2005 ka statusin e trashëgimisë kulturore, duke u bërë pjesë e UNESCO-s. Ajo është një nga shembujt mbetur në Ballkan të qyteteve tregtare të stilit otoman. Paralelisht me Gjirokastrën […]