Bashkia Dropull sqaron tenderin: S’ka lidhje me Kacifasin, 28 Tetorin ne e kemi festuar gjithmonë

Bashkia Dropull sqaron tenderin: S’ka lidhje me Kacifasin, 28 Tetorin ne e kemi festuar gjithmonë

Bashkia Dropull ka reaguar pas raportimeve në media për një tender me vlerë të vogël, për përgatitjen e disa banderolave me rastin e festimeve të datës 28 tetor. Ne deklaratën e shpërndarë për mediat thuhet se ky prokurim është konform ligjit dhe se s’ka asnjë lidhje me ngjarje të tjera që kanë ndodhur në këtë […]

Gjimnazi “11 Shkurti” feston 50 vjetorin, Kumbaro: Libohova është familja jonë e madhe, ta ngremë lart emrin e shkollës (FOTO)

Gjimnazi “11 Shkurti” feston 50 vjetorin, Kumbaro: Libohova është familja jonë e madhe, ta ngremë lart emrin e shkollës (FOTO)

Gjimnazi “11 Shkurti” i Libohovës bën 50 vjet nga themelimi i tij. Me këtë rast u organizua sot një ceremoni festive, ku merrnin pjesë mësues e nxënes ndër vite të këtij gjimnazi. Po kështu ishte i pranishëm edhe drejtori i parë i kësaj shkolle, Kosta Kuruni, si dhe deputetja Mirela Kumbaro. Në fjalën e saj […]

Ju prezantojmë “Libohova Hiking”, klubi sportiv që ngjit malet në jug të Shqipërisë (FOTO)

Ju prezantojmë “Libohova Hiking”, klubi sportiv që ngjit malet në jug të Shqipërisë (FOTO)

Pasioni i dy të rinjve për të eksploruar natyrën dhe për t’u ngjitur në male, tërhoqi nga pas edhe shumë të tjerë. Është historia Sotir Kaçit dhe Agush Hides nga Libohova. Fillimisht ngjitjet nëpër malet e jugut të Shqipërisë i bënin vetëm. Çdo gjë dokumentohej përmes videove dhe fotove që bëheshin më pas virale në […]

Bashkia Libohovë rikonstrukton rrugët e brendshme (FOTO)

Bashkia Libohovë rikonstrukton rrugët e brendshme (FOTO)

Disa rrugë të brendshme të Libohovës po rikonstruktohen. Kryebashkiakja Luiza Mandi thotë se në këto rrugë nuk ishte vënë dorë kurrë më parë. “Rrugë të brendshme të Libohovës që kurrë më parë s’kanë njohur investim, do të kenë shumë shpejt një pamje tjetër. Aktualisht po punojmë pranë lagjes “Hoxhallarë”. Do të shtrojmë gjithashtu edhe rrugë […]

Nis në Gjirokastër faza e rekrutimit, Forcat e Armatosura kërkojnë ushtarë të rinj

Nis në Gjirokastër faza e rekrutimit, Forcat e Armatosura kërkojnë ushtarë të rinj

Në Gjirokastër ka nisur sot faza e regjistrimit për rekrutimin e ushtarëve dhe detarëve të rinj për Forcat e Armatosura Shqiptare. Disa automjete të Forcave të Armatosura dhe ushtarë ishin që herët në mëngjes në Sheshin e Cercizit. Përfaqësues të FA shpjeguan për të interesuarit mundësitë që krijohen nëse ata iu bashkohen ushtrisë së shtetit shqiptar. […]

E turpshme/ Gjirokastra pritet të mbetet edhe pa Gjykatë Apeli

E turpshme/ Gjirokastra pritet të mbetet edhe pa Gjykatë Apeli

Krahas largimit të popullsisë, Gjirokastrës po i ikin edhe institucionet. Së fundi flitet për zhvendosjen e Gjykatës së Apelit, e cila është parashikuar të vendoset në Fier. Gjirokastra do të mbetet vetëm me një shkallë të gjyqësorit. Përkatësisht Gjykatën e Shkallës së Parë dhe Gjykatën Administrative. Një vit më parë nga Gjirokastra u zhvendos drejt […]

Drejtori i OSHEE Gjirokastër transferohet në Tiranë, merr drejtimin e AKU-së

Drejtori i OSHEE Gjirokastër transferohet në Tiranë, merr drejtimin e AKU-së

Qeveria ka shkarkuar sot drejtorin e përgjithshëm të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, Agron Hetoja. Në vend të tij është emëruar Robert Lili, i cili deri më tani ka mbajtur postin e drejtorit rajonal të OSHEE në Gjirokastër. Lajmi për emërimin e Lilit njoftohet përmes një njoftimi zyrtar të Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Njoftim […]

“O i pacipë, o llapaqen, o palaço”, shihni pamjet e sherrit mes ballistëve dhe demokratëve në Gjirokastër (VIDEO)

“O i pacipë, o llapaqen, o palaço”, shihni pamjet e sherrit mes ballistëve dhe demokratëve në Gjirokastër (VIDEO)

Plas sherri gjate cereminise përkujtimore te luftës së Gërhotit në Gjirokastër. Britma, sharje dhe deri perplasje fizike ne vendin ku prehen eshtrat e disa prej krerëve nacionalistë të ekzekutuar janë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ne konflikt jane perfshire përfaqësuesit e dy partive të Ballit Kombëtar; Partisë Balli Kombëtar dhe Balli Kombëtar Demokrat. Kanë qenë […]

Incident në Gjirokastër, ballistët kundër Artur Roshit dhe Dasho Alikos: Mos mba spiunat e PD-së, mos mba ata larot ti

Incident në Gjirokastër, ballistët kundër Artur Roshit dhe Dasho Alikos: Mos mba spiunat e PD-së, mos mba ata larot ti

Plas sherri gjate cereminise përkujtimore te luftës së Gërhotit në Gjirokastër. Britma, sharje dhe deri perplasje fizike ne vendin ku prehen eshtrat e disa prej krerëve nacionalistë të ekzekutuar janë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ne konflikt jane perfshire përfaqësuesit e dy partive të Ballit Kombëtar; Partisë Balli Kombëtar dhe Balli Kombëtar Demokrat. Kanë qenë […]

E vërteta e shkollës së mesme për kryebashkiakun e Gjirokastrës, Flamur Golemi (DOKUMENTET)

E vërteta e shkollës së mesme për kryebashkiakun e Gjirokastrës, Flamur Golemi (DOKUMENTET)

Kryebashkiaku i Gjirokastrës, Flamur Golemi, ka reaguar për herë të parë pas akuzave që i janë bërë nga gazetari Telnis Skuqi për cështjen e shkollës së mesme. Në një deklaratë të gjatë Golemi shpjegon se tre vite të gjimnazit i ka kryer në Leskovik për shkak të rrethanave familjare. Më pas është transferuar në gjimnazin ‘Janaq […]