Dënohet me një vit burg ish-kryebashkiakja e Gjirokastrës, por dënime do i konvertohet: Punë e detyruar në interes publik

Dënohet me një vit burg ish-kryebashkiakja e Gjirokastrës, por dënime do i konvertohet: Punë e detyruar në interes publik

Të dyja shkallët e Gjykatës së Posaçme cilësuan fajtorë dy ish-kryebashkiakë për akuzën e shpërdorimit të detyrës, por dënimet e caktuara ndaj Zamira Ramit e Adem Lalës janë minimale, përderisa asnjëri prej tyre nuk do të shkojë në qeli. Ish-zyrtarja me e larte e Bashkisë së Gjirokastrës, Zamira Rami u dënua nga gjykata e Posaçme […]

Ngjarje e rëndë në Gjirokastër/ Ndalohet 61-vjeçari nga Erindi, dyshohet se ngacmoi seksualisht 3 vajza të mitura

Ngjarje e rëndë në Gjirokastër/ Ndalohet 61-vjeçari nga Erindi, dyshohet se ngacmoi seksualisht 3 vajza të mitura

Policia e Gjirokastrës ka bërë ndalimin e një 61-vjeçari, i cili akuzohet se ka ngacmuar seksualisht tre vajza të mitura. Bëhet fjalë për shtetasin me iniciale V.M, që sipas policisë ka ngacmuar vajzat e moshës 7, 8 dhe 14 vjeçe. “Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Gjirokastër bënë ndalimin e shtetasit V. […]

Zgjedhjet farsë të PD-së, shumë demokratë në Gjirokastër janë hequr nga listat, kritikëve të Bashës iu mohohet e drejta e votës

Zgjedhjet farsë të PD-së, shumë demokratë në Gjirokastër janë hequr nga listat, kritikëve të Bashës iu mohohet e drejta e votës

Me zgjedhjet e brendshme në Partinë Demokratike ka ndodhur ajo që pritej në fakt dhe që ishte paralajmëruar prej kohësh. I gjithë procesi është një maskaradë për t’i dhënë Lulzim Bashës, këtij humbësi recidivist, një mandat tjetër në krye të PD-së. Mes shumë rasteve që e ilustrojnë këtë farsë zgjedhore, po sjellim një nga dega […]

Merret peng një person në Gjirokastër, 3 të arrestuar nga policia

Merret peng një person në Gjirokastër, 3 të arrestuar nga policia

Policia e Gjirokastrës ka arrestuar tre persona të akuzuar për pengmarrje, teksa ka proceduar dhe një 14-vjeçar. I hoqën lirinë në mënyrë të paligjshme nën kërcënimin e armës 34 vjeçarit, arrestohen në flagrancë nga Policia 3 shtetas. Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Gjirokastër në bashkëpunim me Komisariatin […]

Projekti/ Gjirokastra ngelet vetëm me një gjykatë, shkrihet Apeli dhe Administrativja

Projekti/ Gjirokastra ngelet vetëm me një gjykatë, shkrihet Apeli dhe Administrativja

Projekti i Këshillit të Lartë Gjyqësor që parashikon mbylljen e disa gjykatave nëpër rrethe prek edhe Gjirokastrën. Aktualisht në Gjirokastër funksionon Gjykata e Shkallës së Parë, Gjykata Administrative e Shkallës së Parë dhe Gjykata e Apelit. Nëse miratohet propozimi i KLGJ-së, Gjirokastra do të ketë vetëm një Gjykatë të Shkallës së Parë. Apeli dhe Administrativja […]

VIDEO/ Aksident në Gjirokastër, përplasen dy makina pranë “Gërhotit”

VIDEO/ Aksident në Gjirokastër, përplasen dy makina pranë “Gërhotit”

Një aksident ka ndodhur mesditën e sotme në Gjirokastër. Dy automjete janë përplasur me njëra-tjetrën pranë varrezave të dëshmorëve në rrugën nacionale. Fatmirësisht nuk ka të lënduar në njerëz, por vetëm dëme materiale. Pas përplasjes shofët kanë nisur të debatojnë me njëri-tjetrin. Dyshohet se shkak i aksidentit kanë qenë mosrespektimi i rregullave të qarkullimit rrugor. […]

Gjirokastra shume afër ëndrrës së hershme të Kadaresë dhe Dino Çiços për të patur një aerodrom

Gjirokastra shume afër ëndrrës së hershme të Kadaresë dhe Dino Çiços për të patur një aerodrom

Nga Engjëll Serjani Sot Gjirokastra dhe gjirokastritet u ndihen dhe më pranë realizimit të ëndrŕës së hershme për te patur një aerodrom të vetin. Katër aeroplanë sportiv nga Maqedonia e Veriut dhe 2 të tjerë nga Kosova, në bashkëpunim me mjetet fluturuese të Shoqatës së Aeronaitikes Shqiptare u ulen në aerodromin e vjeter të qytetit […]

Vdekja e elektriçistit në Gjirokastër, arrestohet drejtuesi i punimeve të OSSH, nën hetim një operator për falsifikim dokumentesh

Vdekja e elektriçistit në Gjirokastër, arrestohet drejtuesi i punimeve të OSSH, nën hetim një operator për falsifikim dokumentesh

Drejtuesi i punimeve të OSSH në Gjirokastër është arretuar për vdekjen e elektriçistit Gëzim Çabej. 52-vjeçari nuk kreu kontrollin dhe monitorimin e punës së elektricistëve. Gjithashtu nën hetim është edhe një operator i OSSH në Gjirokastër, pasi dyshohet se falsifikoi dokumente duke ndërhyrë në librin e dispeçerisë. Ditën e djeshme teksa riparonin një linjë elektrike në […]

Maksim Hoxha emërohet drejtori i Shërbimeve të Transportit Rrugor Gjirokastër

Maksim Hoxha emërohet drejtori i Shërbimeve të Transportit Rrugor Gjirokastër

Maksim Hoxha është emëruar sot në krye të Drejtorisë Rajonale të Shërbimeve të Transportit Rrugor Gjirokastër, e njohur ndryshe edhe si Drejtoria e Targa-Patentave. Emërimi është bërë nga drejtori i përgjithshëm, Blendi Gonxhe. Maksim Hoxha mban njëkohësisht detyrën e kreut të Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Gjirokastër, është anëtar i Këshillit Bashkiak dhe i bordit […]